27 Вересня 2021, Понеділок


Фотофакт Це цікаво
Цікавий експонат з’явився у краєзнавчому музеї на Тернопільщині

Це цікаво
27 вересня в історії Тернопільщини

26 Вересня 2021, Неділя


Погода
Воздвиження осінь назустріч зимі рухає

У Зборові дівчина-сирота отримала ключі від однокімнатної квартири

Відео
Підсумковий випуск відеоновин у Тернополі за тиждень

Фоторепортаж
Мандрівки Тернопільщиною. Завитки Кременця (фото)

Проповідь о.Василя Баглея у неділю 26 вересня 2021 р.Б, в храмі УПБ м. Козова

Фоторепортаж
Тернополяни взяли участь у фінальному етапі Всеукраїнського турніру з футболу у Луцьку (фоторепортаж)

Фотофакт
Одну з Хресних доріг на Тернопільщині пишно прикрасили до свята (фото)

Анонс
Тернопільським естетам обіцяють надзвичайну ніч насолод

Тернопільським освітянам повідомили про вимоги охорони праці перед опалювальним сезоном

Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. Просто дивитися (фото)

На Тернопільщині жителі самотужки розпочнуть ремонт знищеної вулиці

15,5 тис. земельних паїв продали українці з липня (Агроновини)

Фотофакт
На Чортківщині горіла автівка (фото)

В одній з громад на Тернопільщині проведуть осінню толоку

Фоторепортаж
Мандрівки Тернопільщиною. Без скла, але з візерунками (фото)

На Тернопільщині переймають досвід Польщі щодо організації добровільних пожежних команд

В одному з тернопільських музеїв будуть проводити квести-новинки для дітлахів

На Тернопільщині відбудуться вибори старост 13 сіл

Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. Вази, квіти й вікна (фото)

На Тернопільщині на коронавірус захворіли ще 234 людини

На Тернопільщині призначили штрафів майже на 34 мільйона

Фотофакт
У Бережанах будують новий спортивний комплекс (фото)

Це цікаво
26 вересня в історії Тернопільщини

25 Вересня 2021, Субота


Погода
Погода у Тернополі 26 вересня

Фоторепортаж
Трьох загиблих воїнів УПА урочисто перепоховали в селі на Тернопільщині (фото)

Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. Форми сторічної давності (фото)

Фоторепортаж
Матері-героїні Тернопільщини отримали державні нагороди (фото)

Відео
Депутат облради Іван Карачка звернувся з проханням прокласти газопровід до с. Підлісне (відео)

Анонс
Теребовля запрошує у Ратушу

Фоторепортаж
Перша гра баскетбольного сезону завершилася поразкою для БК «Тернопіль» (фоторепортаж)

Два дні в Тернополі триватиме всеукраїнський молодіжний форум

Фоторепортаж
Мандрівки Тернопільщиною. Оригінальні вікна містечок (фото)

У найдавнішому ботанічному саду на Тернопільщині презентують «Відкритий портал»

Новий рекорд: в Україні відкрили найбільший у світі пам’ятник бджолі (Агроновини)

На Тернопільщині до «помаранчевої» зони зріс рівень госпіталізацій хворих на коронавірус

Фотофакт
У центрі Тернополя комунальники встановили біотуалети (фотофакт)

Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. Відбитки часу (фото)

Юрій Ліщук: «Я припинив ненавидіти Тернопіль»

Фотофакт
ДТП на Тернопільщині завершилася смертю 18-річного юнака (фото)

У Тернополі проведуть екскурсію «в темну»

Фоторепортаж
Мандрівки Тернопільщиною. Підхід до візерунків (фото)

219 нових випадків та 4 смерті – статистика коронавірусу на Тернопільщині

Фоторепортаж
У Тернополі привітали випускників «Університету третього віку» (фото)

На вулицях Тернополя встановлюють кільцеву транспортну розв’язку

Це цікаво
25 вересня в історії Тернопільщини

24 Вересня 2021, П’ятниця


Погода
У вихідні на Тернопільщині потепліє

Фоторепортаж
«Бережани у кадрі» – неймовірні, незвичайні, натхненні, незвичні, різноманітні…(фото)

На Тернопільщині є школи, де вакцинували від COVID-19 понад 90% персоналу

Відео Фоторепортаж
В селі Сущин Теребовлянської громади асфальтують дорогу (фото, відео)

Відео
Михайло Головко: «Тернопільська обласна рада дбає про комфортні умови для жителів громад»

В містечку на Тернопільщині не вщухають пристрасті довкола знищених пам’яток давнини

  Йдеться про Ланівці, де на початку літа, за рішенням  о. Ігоря Шаринського, в процесі будівництва нового церковного муру  була зруйнована помпезна аркоподібна цегляна брама кінця позаминулого століття перед входом до  Свято – Покровської церкви.

На її місці миттю виросла звичайна, низенька, без будь якої архітектурної виразності арка, подібні до котрої можна бачити біля  сучасних приватних  закладів. Багатьма ланівчанами, особливо корінними мешканцями, це сприйнялось доволі болісно. Особливо після розмов про можливу реставрацію згаданої  вище архітектурної оздоби. На сесії міської ради, що відбулась незабаром, депутати майже одноголосно винесли рішення рекомендувати настоятелю  відбудувати знищену споруду  й зберегти другу браму, розташовану зі зворотного боку церкви. Тим більше, що її обриси незабаром стануть елементом символіки новоствореного герба міста. Про це частково вже повідомлялось у «Терені», але у цієї історії є  продовження.

   Замість того, щоб дослухатись до  думки шанувальників минувшини рідного міста, парох, через декілька днів після згаданої ухвали, найняв   бульдозер і наказав зруйнувати ще й другу браму. Тому його дії знову стали предметом обговорення на черговій сесії, яке завершилось прийняттям нового відповідного рішення. Місцеві народні обранці  й цього разу виявили одностайність. Дії настоятеля  підтримував лише депутат  Сергій  Магдич, мовляв, розвалили – ну й не біда. На це його колега по раді Галина Гаврищук у своєму виступі сказала, що подібна позиція є проявом культурного невігластва й навела приклад країн Європи, до якої ми йдемо. Там, за її словами, цінують найдрібнішу ознаку старовини, буквально кожен історичний камінь, важливий для нащадків, огороджують і оберігають від зруйнування. А депутат Петро Стецюк додав, що цінність пам’ятки повинна іноді  визначатись  не лише  експертними оцінками спеціалістів, а й станом душі тих, котрі пов’язані з нею своїм життям.unnamed (15)

– Можливо приїжджа людина не завжди  побачить щось особливе в тій чи іншій споруді чи залишку минулого. Але для місцевої людини вони дорогі і знакові. В тому числі й для мене. Мої предки будували цю браму, цей мур, тому завжди треба такі речі враховувати.

unnamed (16)

   Рішення сесії  було надіслане в обласне єпархіальне управління , а члени  створеної при міськраді комісії з питань збереження історико-культурної спадщини здійснили візит до  управління культури ОДА, щоб дізнатись, яка ж відповідальність лежить на громаді й священику в подібних випадках і як запобігти такому в майбутньому. Під час розмови і начальник управління Григорій Шергей, і завідуючий відділом   Ярослав Пелехатий, котрий займається питаннями охорони культурної спадщини, з розумінням поставились до стурбованості ланівчан проблемою охорони пам’яток і ,зокрема, останніми прикладами просто неприпустимого поводження зі старожитностями.

unnamed (17)

  – Чинне законодавство не забороняє щось змінювати в архітектурному ансамблі храму чи здійснювати якісь ремонти на його території. Навпаки, зобов’язує підтримувати пам’ятку в належному стані, – сказав  прибулим п. Пелехатий.  – Але робити це слід з дотриманням передбачених законом вимог. Спочатку спеціалісти повинні зробити обстеження пам’ятки, а сторона, котра ініціює будівельні, чи ремонтні роботи , в даному разі священик – підготувати   документацію чи хоч би якісь ескізні пропозиції, погодити їх і на підставі цього  виконувати  роботи. Здійснювати їх самовільно не можна, якими б благими намірами хто не керувався. Похвально, коли священик щось хоче зробити для поліпшення зовнішнього вигляду церкви та її території, але він передусім повинен бути прикладом законослухняного громадянина, а не демонструвати самоуправство й неповагу до законодавства . Адже  кому як не йому першому добре відомі такі слова « вся влада від Бога».

    У результаті настоятеля релігійної громади УПЦ КП 0. Ігоря Шаринського було повідомлено, що церква св. Покрови в Ланівцях, відповідно до рішення Тернопільського облвиконкому від 31 березня 1991 року № 30, числиться як пам’ятка архітектури місцевого значення ( охоронний номер 1607 М).

   Також в листі, надісланому нещодавно з обласного управління культури за підписом його заступника М. Гудими в Ланівці у відповідь на колективне звернення жителів міста, говориться, що «Згідно зі ст.. 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини», реставрація і ремонт памяток архітектури місцевого значення здійснюється за наявності письмового дозволу органу охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково – проектної документації. Невиконання вимог законодавства про охорону культурної спадщини тягне за собою застосування адміністративної відповідальності, згідно закону».

    Той факт, що серед членів церковної десятки православного Свято – Покровського храму в Ланівцях, не знайшлось людей здатних стати на захист пам’ятки, викликає смуток . Так само  гірко чути думки окремих ланівчан, котрі щиро вважають, що настоятель храму «дуже гарно все оновив, то чого до нього чіплятися». Останнє свідчить і про правовий нігілізм людей, і про відсутність естетичного виховання в даній сфері.  Також стала очевидною     і відсутність уваги до неї всіх гілок місцевої влади упродовж років і десятиліть. Інакше не було б таких кричущих прикладів навіть на тій же Лановеччині, коли руйнуються і згладжуються  з землею старі священицькі надгробки на прилеглій території  храмів, ламаються старі мури і ріжуться навіть цінні й доволі ще здорові дерева поблизу церковних споруд і ще, що саме неприпустиме – обшиваються пластиковою вагонкою стародавні й цінні пам’ятки архітектури, після чого бруси починають швидко псуватись. Як приклад – храм початку 18 століття в с. Іванківці, у справі збереження якого після  такого згубного «оновлення» навіть приїздив із Тернополя вже згаданий п. Пелехатий.

   А в останньому випадку, це тим більш прикро, що сьогоднішній голова Лановецької ОДА Юліан Сірант, до речі за фахом і попереднім місцем роботи головний архітектор району, ще рік тому був поінформований про загрозу, яка нависла над церковними брамами. Але зруйнуванню їх не запобіг, хоч міг використовувати не тільки владні важелі, а й добре відомі йому статті законодавства.

   Однак, сам прояв хай і дещо запізнілого сплеску уваги місцевої громадськості до втрачених старожитностей, до стану збереження пам’яток історії та культури в цілому, є надзвичайно важливим і вселяє надію , що подібні випадки в майбутньому траплятимуться все рідше.  Бо прикро бачити, як те, що не знищив час – сьогодні  легковажно руйнує людська рука. Чим привабимо туристів і що залишимо  нащадкам?

Басюк Григорій

       Фотознімки  Петра Стецюка і Григорія Басюка.

 

228

mm
teren.in.ua

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на teren.in.ua.

Залишити коментар

прайс-на-рекламу
rek
Схожі матеріали

Інші публікації автора