/ /22 серпня в історії Тернопільщини

25 Серпня 2019, Неділя

Митрополит Тернопільсько-Зборівський заснував чергову парафію у Полонному, що на Хмельниччині (фото)

24 Серпня 2019, Субота

На Тернопільщині учасники велопробігу подолали понад 25 кілометрів на честь дня народження України (фото)

Погода у Тернополі 25 серпня

Народний художник України, громадсько-політичний діяч Богдан Ткачик: «Сповідую триєдність: Бог, Україна, Родина»

Без тиску і контролю належні зарплати на Тернопільщині платять не всі

У Тернополі стартував Чемпіонат світу з водно-моторного спорту (фоторепортаж)

Поверхні тернопільської вулиці Дивізії Галичини (фото)

Художники Тернопільщини по-своєму зустріли День Незалежності України (фоторепортаж)

Тернополянин розповів про вирішення проблеми з протягами в автобусах

Українці вирощуватимуть паприку для Індії (Агроновини)

Тернопільщина: на актуальні запитання відповів Сергій Господарик

У Тернополі чоловіка підозрюють у серійній крадіжці бритв для гоління

Тернополянин буде причетним до створення найпотужнішого онлайн-курсу України та світу

Жителю Тернопілля, який постраждав на підприємстві, зменшили розмір відшкодування через відсутність трудового договору

На вулиці Лук’яновича у Тернополі прибрали незаконну споруду (фото)

Тернопільська автентика в повітрі (фото)

Тернополяни в строю: у Києві розпочався Марш захисників України (фоторепортаж)

У центрі Тернополя розповіли про ціну булінгу (фотофакт)

Військовослужбовці Національної гвардії Тернополя привітали українців із державними святами (відео)

На Тернопіллі молодь дебатувала до Дня Прапора (фоторепортаж)

Чому за село Токи Тернополю заплатять аж 253 гривні

Школу на Тернопільщині можливо і підпалили?

Військовики з ООС привітали тернополян (відео)

24 серпня в історії Тернопільщини

У День Державного Прапора України над Лановеччиною урочисто злетів жовто-блакитний стяг (фото)

Тернопільські велосипедисти відзначились медалями на трьох змаганнях у Львові

Традиційний велозахід провели у Хоросткові з нагоди Дня Прапора (фото)

23 Серпня 2019, П’ятниця

Літній табір спільноти «Віра і світло» відбувся у Зарваниці (фото)

Що синоптики обіцяють тернополянам у День Незалежності?

У Тернополі затримали юних наркоманів

Тернополяни отримали відзнаки від міжнародної організації (фото, відео)

Що чекає тернополян на вихідних

Тернопільський «Красунчик дня»

Тернополян просять не мовчати про неприємний запах

Що ж допоможе тернополянам привести у форму зовнішню частину стегон?

Хвилинка грамотності для тернополян: вживання апострофа

Набір споживчого кошика буде змінено (Агроновини)

Чистка озера, фонтанів та облаштування вуличного театру: Тернопіль готується до свят (фото)

Відійшов у вічність відомий у Тернополі лікар

Справу бойовика так званої «ЛНР» розслідують правоохоронці з Тернопільщини

Терміново
Через млинці в одному із закладів харчування Тернополя медики зафіксували спалах сальмонельозу

У місті на Тернопільщині припинили терпіння пішоходів (фотофакт)

В Тернополі нагородили культурних діячів (фоторепортаж)

Найкращі військовослужбовці міста отримали нагороди (фоторепортаж)

Спритниця з Тернопільщини у $500 оцінила підтвердження діагнозу інваліда з дитинства

Тернопільські балкони сповіщають про свято (фоторепортаж)

Про початок святкування у Тернополі сповіщають червоно-чорні та синьо-жовті прапори

В центрі Тернополя розпочалось святкування Дня прапора (фоторепортаж)

У Тернополі бабуся впустила додому незнайомку та залишилась без грошей

У Бучачі водії вантажівок порушують ПДР (фотофакт)

У Бучачі «облаштували» смітник (фотофакт)

23 серпня в історії Тернопільщини

22 серпня в історії Тернопільщини

Гаєцький Андрій (1905, с. Озеряни, нині Борщівського району – 25. 01. 1993, м. Чикаґо, США) – правник, громадсько-політичний діяч. Автор спогадів, статей у періодиці.

гаєцький

Королюк Богдан (1938, с. Городок Заліщицького району – 22. 01. 2010, м. Тернопіль) – суддя, адвокат. Заслужений юрист України (2002).

Лисак Володимир (1940, с. Королівка, нині Борщівського району) – господарник

лисак

Лотович Матвій (1903, хутір Гаї Ходорівські, нині належ. до села Байківці Тернопільського району –  09. 09. 1953) –  лікар, громадсько-політичний діяч. У 1944 співорганізатор медичної служби УПА, головний лікар її проводу, лікував родину Р. Шухевича та духовенство підпілля УГКЦ.

Пасяка Володимир (1984, м. Бережани) – вокаліст легендарного тернопільського гурту “Фудді-Дудді”, засновник, організатор, арт-директор фестивалю «Файне місто».

пасяка

Сагаль Йосип (1946, с. Козівка, нині Тернопільського району) – співак (тенор), педагог. Заслужений працівник культури України (1991). Із мистецькими колективами гастролював в Україні і за кордоном

сагаль

Сорока Олександра (1978, м. Тернопіль) – спортсменка (дзюдо). Майстер спорту України, чемпіонка України.

Цей день в історії Тернопілля:

1568 р. – возний доповів в суд скаргу про завдані йому образи, а також поранення пану Казимиру Ледницькому і грабунок в нього меча урядником дружини Кременецького старости княгині Ганни Збаражської під час вимоги ними в її маєтку в селі Поворськ повернути дворову жінку, яку забрав той урядник.

1649 р. – об’єднане українсько-татарське військо з 30 червня до 22 серпня тримало облогу Збаразького замку, в якому перебував польський гарнізон під керівництвом Адама Фірлея та Яреми Вишневецького.

1914 р. – оголошення Канцелярії Тернопільського губернатора про загальну мобілізацію в Заліщицькому повіті.

1922 р. – американська газета «Свобода» повідомила, що до прикордонних станцій на Збручі – Волочиська, Гусятина, Сатанова та інших – прибула спеціальна радянська комісія. Оскільки торгівля з Польщею має відбуватися тільки за посередництва «Зовнішторгу», то всі товари, «перепачковані з Галичини і Волині», підлягають конфіскації. Отож комісія проводить ревізію у купців, конфіскує товар, вартість якого обчислюється «грубими мільйонами». У зв’язку з цим, писала газета, на Великій Україні деякі товари, головно мануфактура, підскочили на 100 та більше відсотків.

1926 р. – газета «Діло» писала: «Звільна і в Підгаєччині обновлюється громадське життя. Спроби обновлення руханково-пожарничих товариств “Січ” і “Сокіл” покищо не дали ніяких вислідів ізза різко негативного, хоч безправного становища властей, які навіть в тих спробах добачують “антипаньствові” наміри. Зате вдалося відновити рух читальняний, кружки У. П. Т., а в першій мірі зорганізовано кооперативний рух».

1942 р. – з приходом радянських військ у Довжанці Тернопільського району відновлено діяльність колгоспу ім. Хрущова, який згодом перейменували у колгосп ім. 40-річчя компартії України.

1944 р. – з Августівки Козівського району СБ ОУН /Б/ відрядила в ліс до УПА, хутір Залісся (нині село Козівського району) 50 чоловіків. Із них в боях із загонами НКВД загинули під Вулькою (нині с. Волиця Бережанського району) – Василь Адамик, Петро Дорош, Петро Мороз, Василь Петрица, Федір Прийма і Михайло Швайка.

1947 р.вояки УПА спалили колгоспні будинки в с. Довжанка Тернопільського району.

1951 р. – вбиті районні провідники УПА Микола Штoйкo «Бoryн», уродженець с. Іванкове Cкaлa-Пoдільскoгo paйoну Tepнoпільської  o6лaсті; Михайло Цeпій «Aндpeй», уродженець с. Bepбівкa Cкaлa-Пoдільскогo paйoну Tepнoпільcькoї oблacті.

1989 р. – виконавчий комітет Тернопільської обласної Ради народних депутатів вніс в адміністративно-територіальний устрій окремих районів такі зміни:у Борщівському районі утворив Горошівську сільраду з центром в селі Горошова; уточнив найменування села Коралівка на Королівка і утворив у цьому селі Королівську сільраду; у Гусятинському районі утворив Сороківську сільраду з центром в селі Сорока; у Теребовлянському районі утворив Бронгалівську сільраду з центром в селі Бронгалівка і сільській Раді підпорядкував села Вага Надрічненської і Михайлівка Котузівської сільрад; взяв на облік село Пантелиха і підпорядкував його Соколівській сільській Раді.

1991 р. – Підгаєцька міська рада затвердила герб міста. На синьому полі розташована золота міська брама з двома вежами й відкритими воротами. Обидві вежі мають по одній бійниці й завершені трьома бланками (зубцями). В отворі воріт золота літера «П» над срібним півмісяцем ріжками вгору, нижче зображений золотий лапчастий чи козацький хрест (з розширеними рамками). Проекти запропонували Андрій Гречило та Іван Сварник.

1999 р. – в с. Бишки Козівського району відкрили музей національно-визвольної боротьби ОУН і УПА імені Якова Бусела – відомого політичного діяча, публіциста, члена Проводу ОУН, ідеологічного наставника УПА.

2010 р. – напередодні Дня Державного Прапору України та з нагоди відзначення Дня незалежності України, в Тернополі була проведена акція «Ровесник Незалежності». На цій акції було розгорнуто найдовший прапор України завдовжки 9,5 км та завширшки 0,75 м. Цієї довжини вистачило, щоби оточити весь Тернопільський став. До акції було залучено 2010 учасників-ровесників Незалежності України. Рекорд було внесено до Книги рекордів України.

2015 р. – в Кременці перепоховали тіло загиблого в АТО місцевого мешканця, 29-річного добровольця Миколи Чорного. Зник разом із другом Андрієм Романенком у районі поблизу міста Дебальцеве 2014. Згодом з’явилася інформація про те , що він живий, але в полоні. Знайшли похованим (6 вересня) у Дніпропетровську за експертизою ДНК.

В Україні сьогодні немає державних чи професійних свят.

22 серпня відзначається день пам’яті апостола Матвія. У давнину говорили, що Матвій негоду підпускає. З 22 серпня осінній дощ літній перебиває. У цей час уже поспіває брусниця, сливи, з’являються осінні опеньки.

Іменини сьогодні святкують Олексій, Дмитро, Северин, Матвій, Ірина.

mm

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на teren.in.ua.