Орест Сарматський

Агро-новини 12 жовтня

sun_field_ears_autumn_sky_clouds_gleam_dense_63302_2560x1600

Новини аграрного сектору

Середня урожайність цукрових буряків в Україні склала 450 ц/га

 

121001
121001

«Авангардом цукрової галузі країни» наразі виступають Вінницька та Полтавська області, пише прес-служба «Укрцукру». Значно нижча від прогнозованої урожайність спостерігається у господарствах Черкаської, Тернопільської, Волинської областей.

Також додається, що у цілому в Україні працює 26 цукрових заводів.

Україна не посіє озимі в оптимальні терміни

Україна не встигне провести посів озимих в оптимальні терміни, повідомляє «УкрАгроКонсалт».

Згідно з очікуваннями метеорологів, опади у найближчі два тижні успішно поповнять вологозапаси ґрунту у регіонах, які є основними виробниками озимої пшениці.

Сухі погодні умови серпня та вересня — основний фактор ризику для нормального посіву і початкового етапу розвитку озимих культур. Уже сам факт очікування дощів стимулює збільшення темпів посіву озимих зернових культур і навіть ріпаку. Хоча посівна відстає від середніх темпів за 5 минулих років, але вже випереджає минулорічні показники.

121002
121002

Під урожай 2017 р. заплановано посіяти 7374 млн га зернових культур і 724 тис. га ріпаку. При цьому в Україні вже настали оптимальні строки посіву озимих. У зоні Лісостепу, де посіяно 21% від плану по озимому зерну, сприятливі терміни посіву пройшли ще 20 вересня, у зоні Степу рекомендовані терміни закінчилися 28 вересня. Стає очевидним, що на значних площах посів озимих буде проведено пізніше оптимальних термінів.

Аграріям бракуватиме 30 млрд грн оборотних коштів

Дефіцит оборотних коштів аграріїв збільшиться близько на 30 млрд грн з 2017 р. у зв'язку з відміною спецрежиму ПДВ, заявила виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова, повідомляє «ЛIГАБiзнесIнформ».

За її словами, доля позик фермерів у загальному кредитному портфелі банків становить 7,2%. Але за останні два роки вона зросла не на багато — на 3,9 млрд грн або на 0,2% у порівнянні з 2014 р. За цим мізером криються дві фундаментальні причини — великі гравці агроринку закредитовані під зав'язку, а обсягів виробництва і оборотів інших не вистачає, щоб обслуговувати кредит. До того ж, як правило, у них немає адекватної застави. Як відомо, земля не може бути забезпеченням по кредиту, а потрібну техніку невеликі ферми часто беруть в оренду або купують в складчину на кілька господарств в окрузі.

«В Україні працює близько 40 тис. фермерських господарств. З них 10% виробляють 90% усієї продукції. Що свідчить про досить низьку продуктивність невеликих господарств і високої концентрації ринку у руках великих агрохолдингів», — зазначила вона.

Виходить, за її словами, замкнуте коло: агро МСБ не розвивається, тому що не вистачає фінансування. А фінансування не можуть отримати, тому що не розвиваються.

«Цей букет безвиході доповнює проблема слабкого якості планування, обліку і фінансової звітності малих фермерств, що завжди було серйозним бар'єром для банків при оцінці позичальників. Адже фінансова звітність безпосередньо впливає на формальну оцінку кредитного ризику. Погана звітність позичальника веде до завищення ризику і зменшення капіталу банку», — пояснила вона.

Також додала, що при кредитуванні великих підприємств витрати на повноцінний агроаудит легко покриваються стандартними відсотками по кредиту. Для малих фермерських господарств такі витрати економічно недоцільні.

«Сьогодні банки при оцінці кредитного ризику в агросекторі приділяють більше уваги виробничим і натуральними показниками, ніж офіційній фінансовій звітності. Але слабке фінансове планування заважає фермерам приймати зважені рішення про доцільність залучення банківського фінансування», — сказала Олена Коробкова.

 

121003
121003

 «Щоб переломити ситуацію, необхідно створити умови, при яких фермеру стане вигідно вивести свій бізнес з тіні заради доступного фінансування для поліпшення технологій і збільшення прибутку. Одним з основних стимулів легалізації агробізнесу стане відкриття ринку землі. Це дозволить активним фермерам законно отримати у власність паї, які вони обробляють. Тоді вони будуть зацікавлені в технологічному розвитку свого виробництва і його якісне зростання. А значить в доступному фінансуванні», — підсумувала Олена Коробкова.

 

Вибір читачів за тиждень

Відео