4 червня в історії Тернопільщини

4

Цього дня народилися:

журналіст, громадсько-політичний діяч Євген Бартків (1955 р. н., с. Осташівці Зборівського району).

бартків
бартків

вчений-економіст, педагог, кандидат економічних наук, професор Богдан Гладич (1948 р., с. Токи Підволочиського району)

i
i

журналіст російського походження, редактор, заслужений журналіст України, працював в тернопільських виданнях «Вільне життя» та «Тернопіль Вечірній» Іван Єлагін (1934 р.н., с. Сукмановка Жердевського району Тамбовської області, нині РФ – 8. 11. 2007, м. Тернопіль)

Yelagin-Ivan-Oleksandrovych-07081411.jpg

діяч культури, заслужений працівник культури України Володимир Коваль (1954 р. н., с. Оліїв Зборівського району)

спортсменка (велоспорт), майстер спорту України, чемпіонка України (2006–2008) Наталія Когут (1988 р. н., м. Тернопіль)

педагог, громадський діяч Ярослав Козій (1957 р. н., с. Більче-Золоте, нині Борщівського району).

козій
козій

російський науковець, літератор, громадський діяч, кандидат фізико-математичних наук Роман Кравченко-Бережной (1926 р., м. Кременець – 20. 05. 2011 р., м. Апатіти Мурманської області, Російська Федерація)

rakb
rakb

журналіст, літератор Степан Лисий (1940 р. н., с. Вербовець, нині Лановецького району)

пепагр
пепагр

господарник, громадський діяч Павло Мандзин (1937 р.н., с. Новосілка нині Підгаєцького району)

філолог, літератор, редактор, худож­ник, кандидат філологічних наук, член НСПУ Ганна Осадко (1978 р. н., м. Тернопіль)

Результат пошуку зображень за запитом "Ганна Осадко"

релігійний діяч Петро Самець (1893 р.н., с. Глещава Теребовлянського району – 08.02.1985 р., м. Ніаґара-Фоллс, Канада)

правник, літератор Ганна Тиховліс (1955 р. н., с. Базар Чортківського району)

Цей день в історії Тернопілля:

4 червня 1869 року – помер церковний діяч, доктор теології, митрополит, уродженець с.Надрічне Бережанського району Спиридон Литвинович. Митрополит Галицький та Архиєпископ Львівський — предстоятель Української Греко-Католицької Церкви. Засідав у Галицькому сеймі як віриліст (представник духовенства) упродовж 1861–1869 років. Віце-маршалок Галицького сейму, член Державної ради Австрійської імперії, посол і віце-президент Австрійського райхсрату (1861–1864).

1916 р. – почався Брусиловський прорив, під час якого загинули тисячі військових. Через Коропець Монастириського району пролягала лінія фронту.

1919  р. -  у Тернополі побачило світ звернення Центрального Комітету Української партії соціалістів-революціонерів до селян і робітників з закликом встати на боротьбу з ворогом.

4 червня 1953 року – помер адвокат, публіцист, громадсько-політичний діяч Степан Баран. Працював адвокатом у м.Бережанах, згодом - у м. Тернополі. Очолював тернопільську філію «Просвіти», видавав газету «Подільський голос». Автор праць «Історія української адвокатури», «Земельні справи в Галичині» та ін.

4 червня 1983 року – в Афганістані загинув уродженець с.Оришківці Лановецького району Григорій Драбчук. Загалом в Афганістані воювало понад 1700 жителів Тернопільщини; з них 46 стали інвалідами, 2 - пропали безвісти, 48 воїнів – загинули.

1998 р. – керуючий Тернопільсько-Подільською єпархією УАПЦ архієпископ Мефодій (В. Кудряков) підписав указ про створення Тернопільської православної духовної семінарії УАПЦ в м. Теребовля.

День святої Трійці, який в народі називають просто Трійця, відзначають на п'ятдесятий день після Великодня, він має ще одну назву — П'ятидесятниця.

Трійця — це день, який символізує сходження Духа Святого до учнів Ісуса Христа. Це відбулося в річницю єврейської П'ятидесятниці, тобто свята на честь прийняття Синайського законодавства. В цей день до апостолів, Божої Матері та іншим віруючим з'явився Святий Дух, освітивши своїм сяйвом душі кожного. Цей Дух прийшов на землю в образі вогняних язиків, показавши шлях апостолам для їхніх проповідей вчення Ісуса.

Після цього апостоли змогли говорити на тих мовах, які раніше не знали. Вони звернулися до людей, закликавши їх до покаяння в ім'я порятунку. Потім апостоли здійснили обряд хрещення.

Святкування Дня святої Трійці в наш час не втратило деяких своїх традицій. Обов'язково на Трійцю вчиняється святкова літургія, під час якої згадують про сходження Духа Святого.

Православні християни завжди прикрашають свої будинки зеленню, оскільки на Синайській горі, коли з'явився Святий Дух, все цвіло зеленню.

4 червня – день, коли кожен повинен згадати про бідних дітей, які стали жертвами агресії – в цей день відзначається Міжнародний день безневинних дітей.

4 червня світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби з карієсом. Його вважають хворобою століття. За статистикою, до 98 відсотків дорослих мають запломбовані зуби, найчастіше карієс прогресує вже у ранньому дитинстві. Чистіть зуби, та привчайте до цього своїх дітей!

Результат пошуку зображень за запитом "день боротьби з карієсом"

А ще сьогодні своє професійне свято відзначають працівники господарських судів України.

День працівників водного господарства України – це професійне свято, що відзначається в першу неділю червня. Воно було засноване згідно указу Президента України Леоніда Кучми «Про День працівників водного господарства» № 226/2003 від 18 березня 2003 року.

Вода – це основа без якої неможливо уявити життя людини. Без меліорації земель було б неможливим ведення сільського господарства в засушливих регіонах, без централізованого водопостачання в міста мільйони українців не знали би що таке комфорт та гігієна, практично всі промислові підприємства в тій чи іншій мірі використовують воду для потреб виробництва. Саме для забезпечення всіх цих потреб існує ціла галузь економіки – водне господарство.

Головним регулятором водного сектору господарства України є Державне агентство водних ресурсів. Агентство займається питаннями використання, збереження та відновлення водних ресурсів нашої держави. Саме працівників обласних та центральних управлінь водних ресурсів можна в цей день привітати зі святом та подякувати їм за життєдайну вологу.

День працівників місцевої промисловості відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 726/2002, від 20.08.02 р.) щорічно в першу неділю червня.

Місцева промисловість в Україні як галузь була створена в 1934 році. Протягом свого існування вона зазнала ряд організаційних перетворень і в останні роки доперебудовні була підпорядкована республіканському галузевому міністерству і обласним органам виконавчої влади.

Діяльність 250 невеликих промислових підприємств з чисельністю працюючих 50 тис. осіб спрямована, головним чином, на забезпечення місцевих товарних ринків конкурентоспроможними товарами масового попиту. Підприємства місцевої промисловості виробляють широкий асортимент продукції, яка нараховує більше 15 тисяч найменувань товарів господарського споживання і побутового призначення.

День працівників місцевої промисловості

В Естонії 4 червня святкують День державного прапора. А для Австралії цей день взагалі вважається найбільш значущим – саме 4 червня Австралія була заснована як держава.

Іменини сьогодні святкують Дмитро, Іван, Софія, Володимир.

Вибір читачів за тиждень

Відео