Оксана Бучко

Як тернополянам отримати свій клапоть землі?

199134911_1_1000x700_uchastok-v-sovinone-2-odessa

Кожен повнолітній тернополянин може приватизувати 5 ділянок землі – під будівництво будинку, гараж, садівництво, особисте сільське господарство і для будівництва дачного будинку, пише bbcccnn.com.ua. Загальна площа становить 2,28 га.

Про це йдеться у статті 121 Земельного кодексу України. Держава може передати громадянинові не більше двох гектарів для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва – не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в містах і селах виділяють різні площі землі, в селі можна одержати не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, а в місті – 0,1 га. Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража – не більше як 0,01 га.

Починати процедуру слід з пошуку земельної ділянки. Перевірити наявність вільної землі можна на сайті «Публічна кадастрова карта України». Для цього слід відправити офіційний запит про надання публічної інформації в місцеві органи влади або Держгеокадастр.

- Землю отримати можливо, але на це потрібно виділити певну суму. В принципі, земельну ділянку можна приватизувати за 3-5 тисяч гривень. І це не хабар, а витрати на землевпорядника, який повинен розробити технічну документацію, – відзначає юрист із земельних питань Кирило Левтеров. - Приблизно весь процес може зайняти від шести місяців до двох років. Хоча насправді, цей процес повинен займати менше, наприклад, для учасників бойових дій на Донбасі найкоротший термін – 45 днів. Все дуже залежить від швидкості бігу за чиновниками.

Знаючи, яка ділянка вільна і чи можна її приватизувати, потрібно подати заяву до органу місцевого самоврядування. У ньому повинні бути вказані приблизний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Також необхідно прикласти до нього карту або графічний малюнок, де зазначено місце розташування землі. Згідно із законом розглянути заяву повинні протягом місяця.

Розробкою проекту щодо відведення землі займається землевпорядна організація. За їхні послуги доведеться заплатити від 2000 до 10000 грн. Сама розробка технічної документації може зайняти від півроку до року часу. Далі з проектом відведення землі слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір. Якщо всі документи в порядку і проект складений правильно, в перебігу двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.

З цієї випискою і екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землею – місцевої ради або адміністрації. Вони затвердять проект і зареєструють в Міністерстві юстиції право власності. Після цього рада чи адміністрація приймає рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення.

Щоб отримати останній документ – свідоцтво про право власності на земельну ділянку, потрібно звернутися із заявою про держреєстрацію в Укрдержреєстр або до реєстратора Госгеокадастра. Заява може розглядатися протягом 14 днів.

За словами юриста по земельному праву Кирила Левтерова, на практиці дев’ятьом з 10 не вдається пройти весь процес від початку і до кінця через бюрократію.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео