/ //13 січня в історії Тернопільщини

22 Січня 2018, Понеділок

Погода у Тернополі 23 січня

Вимогу тернополян влада таки виконала

Вертеп 29 школи виявився кращим в Тернополі та посів 3 місце на обласному конкурсі (фото)

Тернопіль кращий за Івано-Франківськ (фото)

Ще 6 тернополян захворіли на кір

Для дітей військовослужбовців провели концерт (фото)

У Тернополі горів автомобіль

Тернопільський «Красунчик дня»

«Шукач скарбів» з Тернопільщини слізно просив у суді змінити йому вирок

Смертельне місце: на Тарнавського знову аварія

У Тернополі припаркувались посеред «зебри» біля управління СБУ (фото)

Аж 11 депутатів на Тернопільщині не захотіли показувати свої статки

Тернополяни вишивали Україну просто у торговому центрі (фото)

Тернополян навчать бути на своєму місці

Неподалік Тернополя аварія: постраждали двоє людей

На Тернопільщині шукають землю для облаштування ринку

Балясини із вулиці Чорновола (фото)

На дорогах Тернопільщини працює майже 100 снігорозчищувальних машин

Жителі Тернопільщини та Хмельниччини побраталися на Збручі (відео)

На Гусятинщині авто з двома чоловіками пішло під воду, один вибратися не встиг

Тернополян змусили попрощатися із новорічно-різдвяними святами (фотофакт)

Збаражчани скаржаться: «Напевно немає у нас магазину, де б не було зіпсованих продуктів»

У Тернополі мешканці будинку з ОСББ показали новорічний клас (фото)

Фотофакт Погода
У Заліщиках борються зі снігом з п’ятої ранку (фото)

Жителі Тернопільщини уже три місяці не отримують зарплату (відео)

Борщ вже не в моді? Під Тернополем гниють цілі поля капусти (фотофакт)

Шість врожаїв на рік. І таке може бути (Агро-новини)

Неподалік Тернополя школярам не вистачає місця

У Тернополі подешевшали овочі

Терміново Фоторепортаж
Водій VW Caddy, на який у Тернополі наїхав грейдер – в шоці (фото)

Грейдер, який розчавив VW Caddy у Тернополі (фотофакт)

У Тернополі встановили «голий» рекорд (фото)

Скандальний оздоровчий табір на Тернопільщині залишили району

Чотири розкішні деталі на вулиці Івана Франка (фоторепортаж)

Що охороняємо – те і маємо? На Тернопільському ставі – знову браконьєри (відео)

Тернополянам на замітку: долар та євро знову виросли

У Тернополі шукали кандидатів на головні ролі легендарного комедійного серіалу «Леся + Рома» (фото)

Тернополяни дізнаються більше про Таїланд, Філіппіни та Японію

Як у Кременці готують майбутніх олімпійців (відео)

Фотофакт Це цікаво
На Тернопільщині на Водохреща зацвіли підсніжники (фотофакт)

Бездушні бучачани: «Дівчина в крові – базарники ржуть» (відео)

22 січня в історії Тернопільщини

У Бережанах відбулися важливі зміни (фотофакт)

Страшна трагедія на Тернопільщині

Жахливе ставлення до клієнтів на Тернопільщині

Тернополяни здивовані дивними іконами унікальної церкви (фото)

21 Січня 2018, Неділя

Майже весь день у Тернополі сніжитиме

На Тернопільщині продовжують порушувати закон

10-річний тернополянин побачив справжні флорбольні зали та майданчики за кордоном

ВідеоЕксклюзив Це цікаво
Шляхами журналіста Ле Ле від села Поручин до США (частина 2)

Підсумковий випуск відеоновин у Тернополі за тиждень

Антофійчук Володимир (1955, с. Латківці Борщівського району) — український літературознавець, культуролог, педагог. Доктор філологічних наук, професор (2002). Лауреат літератературно-мистецької премії імені Івана Бажанського.

Василик Василь (1909, с. Сороки, нині Бучацького району Тернопільської області — 29 січня 1992, Буенос-Айрес) — громадський діяч, диригент хорів й оркестрів.

Гарячий (Горячий) Павло (1893, с. Буда-Горобіївська Канівського повіту Київської губернії — 23 лютого 1943, м. Кременець, тепер Тернопільська область).

Лотоцький Антін (1881, с. Вільховець, Бережанський район — 28 травня 1949, Львів) — український громадський діяч, учасник національно-визвольних змагань 1914–1920 років, активний діяч Пресової Кватири Українських Січових Стрільців, учитель Рогатинської приватної гімназії, дитячий письменник, журналіст і видавець.

Свистун Василь (1893, Сороцьке, нині Теребовлянського району Тернопільської області — 25 грудня 1964, Торонто, Канада) — громадський і політичний діяч у Канаді, публіцист, адвокат.

Шуляр Олег (1958, смт Козова) – депутат обласної ради.

Цей день в історії Тернопілля:

13 січня 1914 року – громада с.Мишковичі Тернопільського району звернулася до Високого Цісарсько-королівського Намісництва з проханням відмінити указ про запровадження в населеному пункті комендантської години. Таке розпорядження староство Тернополя видало 23 жовтня 1913р. Приводом до введення нічної охорони були «нічні напади на вози гостинцем» та «на доми мирно сплячих мешканців». До судової відповідальності було притягнуто 44 мешканці села. Громада села просить скасувати указ, у зв’язку із недоведенням злочинів односельчан. Намісництво, з метою підтримки «безпечества у громаді», ці вимоги відхиляє.

13 січня 1944 року – у Львові помер український галицький педагог і громадський діяч, учитель гімназії в Тернополі, уродженець с.Звиняч Чортківського повіту професор Іван Галущинський. До Першої світової війни був провідником «Пласту» в Тернополі. Разом із старшим братом служив в УСС, співпрацював у Пресовій Квартирі УСС, видавав стрілецькі газети, автор розвідок на педагогічні й суспільні теми. В листопаді 1918 р. у Тернополі з молодших учнів гімназії створено допоміжну Студентську сотню УГА, яку організував і очолив професор Іван Галущинський. В складі УГА пройшов усю воєнну кампанію. 1930 року під час пацифікації був ув’язнений, згодом позбавлений права викладати в навчальних закладах та пенсії. В часі Голодомору 1932–1933 років в УРСР організував комітет допомоги голодуючим, збирав для них пожертви та намагався друкувати матеріали про цю трагедію. Автор статей на педагогічні та громадсько-політитичні теми в періодиці.

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Цього дня вшановують святителя Петра (Могилу), митрополита Київського і Галицького і преподобну Меланію Римлянку. Вечір цього дня називають Щедрим.

У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю – щедру. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.

Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто, перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.

Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий. Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік.

Сьогодні День пам’яті захисників свободи в Литві.

Цей день відзначається в річницю трагічних подій 1991 року, коли радянські війська спробували захопити телевізійну вежу у Вільнюсі. В результаті загинуло 14 мирних жителів.

13 січня 2015 року бойовики терористичної організації «ДНР» здійснили артилерійський обстріл пункту пропуску українських військових поблизу міста Волноваха. Один зі снарядів влучив у рейсовий автобус «Златоустівка-Донецьк» в наслідок чого загинули 12 осіб та 18 були поранені.

Іменини сьогодні святкують Меланії та Петри.