/ //13 січня в історії Тернопільщини

22 Жовтня 2018, Понеділок

Спортивний огляд тижня: тернополянка стала чемпіонкою України

У Тернопіль завітає лідер гурту «Шосте чуття»

Шведи показали під Тернополем те, що почали створювати ще понад 110 років тому

В ОТГ на Тернопільщині готують до роботи важливий заклад

На Тернопільщині продовжують обкрадати автомобілі

На Тернопільщині в ДТП травмувалось семеро осіб (фотофакт)

Що потрібно знати про відремонтовану дорогу Тернопіль-Підволочиськ?

У Тернополі горів автомобіль (фото)

Тернополянам на замітку: вартість долара знову зросла

Як провести власний день народження так, щоб рік був вдалим?

Священик розповів, чому вінчання важливе для сім’ї

Тернополянин обурений ставленням поляків до українців (фотофакт)

У Тернополі котики допомогли безпритульним собакам (фоторепортаж)

Терміново
Тернополянам відключатимуть електроенергію

22 жовтня в історії Тернопільщини

Тернополяни просять відновити та вдосконалити світлофори на небезпечній ділянці дороги

Студенти Тернопільського вузу – найкращі програмісти (фотофакт)

До Зарваницького Духовного Центру завітали тернопільські працівники Держпраці (фоторепортаж)

Тернопільські тренери ДЮСШ отримуватимуть більшу зарплату

21 Жовтня 2018, Неділя

Після Якова осінь вже заплакала, бо після Якова тепла нема ніякого

Жителька Тернопільщини створює красу власноруч

Тернопільський Вася «не трусить попіл»

Квіткова клумба Тернополя милує око мешканців та туристів (фоторепортаж)

На Тернопільщині відкрили пам’ятник воїнам УПА (фоторепортаж)

«Бонг» по-тернопільськи мешканці знаходять у траві (фотофакт)

Парк на Тернопільщині отримав вулик мистецтва (фоторепортаж)

Корисні поради для тернополян

На Тернопільщині зробили сюрприз для пасажирів автобусів (фотофакт)

У Тернополі продовжуються пошуки

Коли тернополяни зможуть спостерігати метеоритний дощ Оріонди?

Тернопільську матусю з пологового будинку зустрічав військовий оркестр (відео)

На тернополян очікує неприємний сюрприз

Тернополян просять про допомогу (фото)

Фоторепортаж Це цікаво
Містика, краса і білочки у старовинному місті на Тернопільщині (фоторепортаж)

А у Тернополі таки живуть порядні люди

Обліпиха принесе до $800 тисяч доходу (Агро-новини)

Коли цього року розпочнеться пробне ЗНО?

Як не пропустити гідне та побачити його у Тернополі (фоторепортаж)

Під Тернополем у полі побачили унікальний зуб (фоторепортаж)

На автодорозі Тернопіль-Львів-Рава-Руська загинув 22-річний поліцейський

21 жовтня в історії Тернопільщини

До Чорткова з’їхалися миряни на «Покликання до святості» (фоторепортаж)

Правоохоронці застерігають тернопільських водіїв від крадіжок в салоні авто

У столиці тернополяни презентували проект футбольної академії (фотофакт)

Для тернопільських пенсіонерів впровадили новітню технологію

20 Жовтня 2018, Субота

З Трифона, Пелагеї – холоднішатиме

Страшна аварія забрала життя відомої гумористки (відео)

Про кукурудзу, яку можна вирощувати у будь-яких умовах, розповіли на чемпіонаті поблизу Тернополя

На одного завидного холостяка у Тернополі стало менше (фотофакт)

Тернополянам пропонують драматичний листопад

Рятувальники на Тернопільщині показали пожежу в кімнаті гуртожитку (фоторепортаж)

На яких вулицях поменшало сухого листя

Антофійчук Володимир (1955, с. Латківці Борщівського району) — український літературознавець, культуролог, педагог. Доктор філологічних наук, професор (2002). Лауреат літератературно-мистецької премії імені Івана Бажанського.

Василик Василь (1909, с. Сороки, нині Бучацького району Тернопільської області — 29 січня 1992, Буенос-Айрес) — громадський діяч, диригент хорів й оркестрів.

Гарячий (Горячий) Павло (1893, с. Буда-Горобіївська Канівського повіту Київської губернії — 23 лютого 1943, м. Кременець, тепер Тернопільська область).

Лотоцький Антін (1881, с. Вільховець, Бережанський район — 28 травня 1949, Львів) — український громадський діяч, учасник національно-визвольних змагань 1914–1920 років, активний діяч Пресової Кватири Українських Січових Стрільців, учитель Рогатинської приватної гімназії, дитячий письменник, журналіст і видавець.

Свистун Василь (1893, Сороцьке, нині Теребовлянського району Тернопільської області — 25 грудня 1964, Торонто, Канада) — громадський і політичний діяч у Канаді, публіцист, адвокат.

Шуляр Олег (1958, смт Козова) – депутат обласної ради.

Цей день в історії Тернопілля:

13 січня 1914 року – громада с.Мишковичі Тернопільського району звернулася до Високого Цісарсько-королівського Намісництва з проханням відмінити указ про запровадження в населеному пункті комендантської години. Таке розпорядження староство Тернополя видало 23 жовтня 1913р. Приводом до введення нічної охорони були «нічні напади на вози гостинцем» та «на доми мирно сплячих мешканців». До судової відповідальності було притягнуто 44 мешканці села. Громада села просить скасувати указ, у зв’язку із недоведенням злочинів односельчан. Намісництво, з метою підтримки «безпечества у громаді», ці вимоги відхиляє.

13 січня 1944 року – у Львові помер український галицький педагог і громадський діяч, учитель гімназії в Тернополі, уродженець с.Звиняч Чортківського повіту професор Іван Галущинський. До Першої світової війни був провідником «Пласту» в Тернополі. Разом із старшим братом служив в УСС, співпрацював у Пресовій Квартирі УСС, видавав стрілецькі газети, автор розвідок на педагогічні й суспільні теми. В листопаді 1918 р. у Тернополі з молодших учнів гімназії створено допоміжну Студентську сотню УГА, яку організував і очолив професор Іван Галущинський. В складі УГА пройшов усю воєнну кампанію. 1930 року під час пацифікації був ув’язнений, згодом позбавлений права викладати в навчальних закладах та пенсії. В часі Голодомору 1932–1933 років в УРСР організував комітет допомоги голодуючим, збирав для них пожертви та намагався друкувати матеріали про цю трагедію. Автор статей на педагогічні та громадсько-політитичні теми в періодиці.

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Цього дня вшановують святителя Петра (Могилу), митрополита Київського і Галицького і преподобну Меланію Римлянку. Вечір цього дня називають Щедрим.

У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю – щедру. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.

Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто, перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.

Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий. Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік.

Сьогодні День пам’яті захисників свободи в Литві.

Цей день відзначається в річницю трагічних подій 1991 року, коли радянські війська спробували захопити телевізійну вежу у Вільнюсі. В результаті загинуло 14 мирних жителів.

13 січня 2015 року бойовики терористичної організації «ДНР» здійснили артилерійський обстріл пункту пропуску українських військових поблизу міста Волноваха. Один зі снарядів влучив у рейсовий автобус «Златоустівка-Донецьк» в наслідок чого загинули 12 осіб та 18 були поранені.

Іменини сьогодні святкують Меланії та Петри.