/ //13 січня в історії Тернопільщини

27 Квітня 2018, П’ятниця

Нападник на екс-депутата Ігоря Турського перебуває у розшуку (відео)

Завтра у Тернополі можна буде залишити відбиток своєї руки

Тернополянам на замітку: отримали спадок – збігайте до 1 травня на Білецьку

Селяни на Тернопільщині нині б’ють рекорди не лише на городах (відео)

Юні науковці привезли до Тернополя купу «золота», «срібла» та «бронзи» (фото)

27 квітня в історії Тернопільщини

На Тернопільщині провели показовий День цивільного захисту (фото)

На Тернопільщині відбулась виставка в пам’ять Чорнобильської трагедії

Центр первинної медичної-медико-санітарної допомоги м.Чорткова отримав нові стільці (фото)

На Тернопільщині оновлюються медичні заклади (фото)

26 Квітня 2018, Четвер

Вранці у Тернополі ще дощитиме

Міністр сказав, у якій сфері Тернопільщина вибилися в лідери

У тернопільських чиновників варто повчитися купувати дешеві автомобілі

Майбутнім медикам у кременецькому училищі погрожували пістолетом

Діткам-сиротам із Теребовлі подякував Папа Римський Франциск (відео)

У Тернополі живуть ще ті винахідники (фотофакт)

У Бережанах готуватимуть чемпіонів з греблі на байдарках

Тернополяни знову відпочиватимуть аж 4 дні

У Тернополі розважатимуться космонавти

Цієї ночі знову понищили пам’ятник жертвам Голокосту

У Великих Гаях будуть мати нову забавку (фото)

Найдавніші орнаменти у Тернополі (фоторепортаж)

Тернополянам розкажуть правду про справжній ірландський віскі

На Тернопільщині завдали шкоди на понад півмільйона грн

Через величезний потік фур обхід тернополя потребує постійного догляду

Тернопільську поліцію «окуповують» дівчата (фото)

Винахідника динаміту згадали у Тернополі (фото)

У селян намагаються відібрати 70 земельних ділянок (Агро-новини )

На Тернопільщині не буде жодного вищого навчального закладу, зате побільшає доцентів

Про їх героїчний подвиг не забули (фото)

Хто винен у смерті 6-місячної дівчинки, розбиратиметься поліція (відео)

Уже відомо, хто керуватиме Чортківським районом

На Тернопільщині виборці поскаржилися на те, що їх хотіли підкупити (відео)

На Тернопільщині замість дерев «виросли» книги (фотофакт)

Незаконні рубки дерев на понад 1 мільйон гривень зафіксовано на Тернопільщині

За чим треба негайно їхати до Кременця? (фоторепортаж)

Тернополяни готуються до масштабного забігу (відео)

У тернопільській бібліотеці читачам пропонують самим обрати з-поміж 50 тисяч книжок

У Тернополі підстрелили двадцятирічного хлопця

На що тернополяни витратили 8 мільйонів доларів?

У Тернополі в день щеплення померла 6-місячна дитина (відео)

У проморолику про туристичну Україну Тернопільщині не вділили бодай секунду

У відомого тернопільського гурту – новий учасник

Під колесами мотоцикла опинився хлопчик

У Тернополі ледь не трапився вибух

Адвокати, громадські активісти та представники виконавчої і судової влади Тернопільщини обговорили питання запобігання та протидії домашньому насильству

Варто знати: які дороги на Тернопільщині дочекаються ремонту (фото, відео)

Фільм про психопатів, багатіїв, соціальні привілеї, самогубства і вбивства покажуть у Тернополі

Скандал: на Степана Барну у Києві відкрили дисциплінарне провадження (відео)

Тернопільська галерея увійшла до п’ятірки найкращих в Україні

Де на Тернопільщині можна помилуватися сакурою (фотофакт)

Антофійчук Володимир (1955, с. Латківці Борщівського району) — український літературознавець, культуролог, педагог. Доктор філологічних наук, професор (2002). Лауреат літератературно-мистецької премії імені Івана Бажанського.

Василик Василь (1909, с. Сороки, нині Бучацького району Тернопільської області — 29 січня 1992, Буенос-Айрес) — громадський діяч, диригент хорів й оркестрів.

Гарячий (Горячий) Павло (1893, с. Буда-Горобіївська Канівського повіту Київської губернії — 23 лютого 1943, м. Кременець, тепер Тернопільська область).

Лотоцький Антін (1881, с. Вільховець, Бережанський район — 28 травня 1949, Львів) — український громадський діяч, учасник національно-визвольних змагань 1914–1920 років, активний діяч Пресової Кватири Українських Січових Стрільців, учитель Рогатинської приватної гімназії, дитячий письменник, журналіст і видавець.

Свистун Василь (1893, Сороцьке, нині Теребовлянського району Тернопільської області — 25 грудня 1964, Торонто, Канада) — громадський і політичний діяч у Канаді, публіцист, адвокат.

Шуляр Олег (1958, смт Козова) – депутат обласної ради.

Цей день в історії Тернопілля:

13 січня 1914 року – громада с.Мишковичі Тернопільського району звернулася до Високого Цісарсько-королівського Намісництва з проханням відмінити указ про запровадження в населеному пункті комендантської години. Таке розпорядження староство Тернополя видало 23 жовтня 1913р. Приводом до введення нічної охорони були «нічні напади на вози гостинцем» та «на доми мирно сплячих мешканців». До судової відповідальності було притягнуто 44 мешканці села. Громада села просить скасувати указ, у зв’язку із недоведенням злочинів односельчан. Намісництво, з метою підтримки «безпечества у громаді», ці вимоги відхиляє.

13 січня 1944 року – у Львові помер український галицький педагог і громадський діяч, учитель гімназії в Тернополі, уродженець с.Звиняч Чортківського повіту професор Іван Галущинський. До Першої світової війни був провідником «Пласту» в Тернополі. Разом із старшим братом служив в УСС, співпрацював у Пресовій Квартирі УСС, видавав стрілецькі газети, автор розвідок на педагогічні й суспільні теми. В листопаді 1918 р. у Тернополі з молодших учнів гімназії створено допоміжну Студентську сотню УГА, яку організував і очолив професор Іван Галущинський. В складі УГА пройшов усю воєнну кампанію. 1930 року під час пацифікації був ув’язнений, згодом позбавлений права викладати в навчальних закладах та пенсії. В часі Голодомору 1932–1933 років в УРСР організував комітет допомоги голодуючим, збирав для них пожертви та намагався друкувати матеріали про цю трагедію. Автор статей на педагогічні та громадсько-політитичні теми в періодиці.

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Цього дня вшановують святителя Петра (Могилу), митрополита Київського і Галицького і преподобну Меланію Римлянку. Вечір цього дня називають Щедрим.

У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю – щедру. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.

Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто, перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.

Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий. Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік.

Сьогодні День пам’яті захисників свободи в Литві.

Цей день відзначається в річницю трагічних подій 1991 року, коли радянські війська спробували захопити телевізійну вежу у Вільнюсі. В результаті загинуло 14 мирних жителів.

13 січня 2015 року бойовики терористичної організації «ДНР» здійснили артилерійський обстріл пункту пропуску українських військових поблизу міста Волноваха. Один зі снарядів влучив у рейсовий автобус «Златоустівка-Донецьк» в наслідок чого загинули 12 осіб та 18 були поранені.

Іменини сьогодні святкують Меланії та Петри.