У Кременці від небезпеки рятують історичну пам’ятку та її відвідувачів (фото)
Порятунком одного із Кременецьких кладовищ зайнялися напередодні Великодня. Саме на Туницькому кладовищі міста поховано чимало визначних особистостей. До сьогодні збереглися й архітектурні надгробки на могилах і склепах. Проте їм загрожує небезпека у вигляді старих трухлявих дерев, які впродовж сімдесяти років ніхто не ризикував зрізати.
«Туницький цвинтар, заснований під кінець XVIII століття у 1791 році, це справжній пантеон отців міста – багатих міщан, купців, лікарів, науковців, митців, які надовго вписалися в історію Кременця. Кременецька некрополія, яка служила місцем вічного спочинку для католиків, греко-католиків та православних, характеризується численною і прекрасною архітектурою і надгробною різьбою, яку і сьогодні маємо змогу побачити. На кладовищі збереглося кілька прекрасних майстерно виконаних надгробних плит.
Серед видатних осіб, похованих на цьому цвинтарі, варто згадати професора Вищої Волинської гімназії, а раніше придворного художника польського короля Йосифа Пічмана (1758-1834), вихідця з Німеччини, який з 1806 року жив у Кременці і працював тут вчителем малювання, а також його дружини Агнєшки з Бодуенів Пічман, що померла у 1880 році.
Цікавою для літераторів і поціновувачів епохи Романтизму є могила родини Янушевських, де похована мати відомого польського поета Юліуша Словацького – Саломея Словацька-Бекю з Янушевських. Пам`ятник витриманий в стилі ампір, виготовлений з місцевого рожевого пісковику, має форму прямокутного постаменту, що завершується урною-вазоном. На всіх чотирьох боках постаменту містяться написи виконані оригінальними літерами (за інформацією Кременецько-Почаївського ДІАЗ)» – йдеться на сайті Кременецької міської ради.
Проте усій цій красі донедавна загрожувала небезпека. Старі, сухі, трухляві дерева внаслідок падіння можуть пошкодити або й зруйнувати цінні історичні пам’ятки. Несуть небезпеку вони й для містян, котрі відвідуватимуть могили родичів у поминальні дні.
Зараз вперше за сімдесят років з ініціативи Кременецької міської ради на Туницькому кладовищі зрізали аварійні зелені насадження. Раніше кременчани зверталися до міського голови Олексія Ковальчука з проханням посприяти у проведені благоустрою на міських кладовищах. Адже, якщо із прибиранням самих поховань люди можуть впоратися самостійно, то для зрізки дерев необхідно залучати спеціалізовану техніку.
Фото Кременецька міська рада