/ //16 вересня в історії Тернопільщини

11 Грудня 2018, Вівторок

Суди на Тернопільщині підтверджують неправомірність окремих дій територіальних виборчих комісій

Терміново
Сьогодні в Тернополі очікують приїзд Міністра

Терміново
У Тернополі планово відключатимуть електроенергію

11 грудня в історії Тернопільщини

Фото зроблене поблизу Тернополя увійшло в сотню кращих за версією американського журналу (фото)

На Тернопільщині ликвідовано чергову пожежу

10 Грудня 2018, Понеділок

Тернополянин напакував рюкзак крадених дрібниць на 6 тис. грн

Якщо день трьох святих (Василя, Стефана, Григорія) теплий — на холодне літо

Скільки відсотків зборівчан вірять у перспективу міста? (інфографіка)

Жителі Тернопільщини викликають поліцію аби мати посипані дороги (фоторепортаж)

В Україні спостерігається дефіцит столового буряку

Замкова гора у Кременці на кілька годин перетворилася на казку (фото)

Тернопіль отримав свого Казкознавця (фото)

У Тернополі на вул. Київській бруківка витримала недовго

Тернопільські депутати вирішили потурбувати Петра Порошенка (фото)

Тернополянам допомагають вчитись іноземні студенти (фото)

На Тернопільщині нарешті є кому працювати

Такого незвичайного виконання колядки тернополяни ще не чули (відео)

В центрі на Руській трапилась ДТП (фотофакт)

Представники Бережанського коледжу виступили з нагоди 150-річчя товариства «Просвіти» (фотофакт)

У скільки тернополянам обійдеться кошик на Миколая?

Допомагати «Укрзалізниці» будуть змушені бізнесмени із Тернопільщини (фото)

На Тернопільщині просять повернути звання Героя символу боротьби за незалежність України (фото)

Спортивний огляд тижня: тернополяни – одні з кращих на Кубку світу з біатлону

Пиятика та з’ясування стосунків «поклали» чоловіка до реанімації

На Тернопільщині сміттєві баки знову переповнені (фотофакт)

Тернополянки другі у Кубку Націй (фотофакт)

Тернополянам на замітку: на відміну від євро, долар продовжує падати

У Кременці ударом авто зруйнували зупинку (фото)

Жителі Бережан закликають не викидати меблі та непотрібні речі на смітник (фотофакт)

10 грудня в історії Тернопільщини

Народні депутати Тернопільщини використовували бюджетні кошти для самореклами?

9 Грудня 2018, Неділя

Понеділок тернополян не потішить погодою

На Тернопільщині вчаться впливати на бюджет у громадах

У Тернополі знайшли водійське посвідчення

Винуватця аварії на Тернопільщині, у якій загинув 19-річний юнак – посадять

Микола Коваль із Тернопільщини розповів про життя під час війни

У одному із костелів Тернопільщини лунали неймовірні колядки (відео)

У Чорткові відкрита вакансія

У Тернополі дефілювали міські красуні

Тернополян вчать рятуватись на кризі

У Тернополі набирають учасників для літературного воркшопу

Маленькі тернопільські танцюристи стали чемпіонами світу в Парижі

На дорозі «Львів-Тернопіль» водій втікав через поля з місця ДТП (відео)

Тернополян закликають до спільної молитви

Найкращих із Тернопільщини уже нагородили

Життєва трагедія літньої жінки із Тернопільщини

Село на Лановеччині перетворилося на ковзанку (фотофакт)

«Своє радіо» має Гусятинщина

Виробники молока матимуть менший прибуток за минулорічний — прогноз (Агро-новини)

На Тернопільщині збирають кошти, щоб прикрасити сільську ялинку

Баран Руслан (1958, с. Великі Кусківці Лановецького району) – вчений-економіст, менеджер-фахівець летовищної справи, правник, краєзнавець, видавець, громадський діяч.  Автор понад 60 наукових праць і навчальних посібників, статей у фахових збірниках, Тернопільському Енциклопедичному словнику.

баран

Бемко Володимир (1889, містечко Козова — 15. 08. 1965, м. Нью-Йорк, США) — правник, військовик, громадський діяч.

бемко

Володимир (в миру — Дідович Володимир Микитович; 1922, с. Матвіївці, нині Шумського району — 20. 01. 1990, м. Мюнхен, Німеччина, похов. у м. Бавнд-Брук, США) —  релігійний діяч. Воював в УПА. Студіював теологію у Польщі.

Косар Михайло (1895, с. Купчинці, нині Козівського району — 01. 10. 1972, смт Козова) — громадський діяч. Воював в УСС.

Монастирський Зеновій (1919, с. Киданів, нині Бучацького району — 1992, там само) —  релігійний діяч.

монастирський

Осінчук Михайло (1890, с. Голошинці, нині Підволочиського району — 13. 02. 1969, м. Нью-Йорк, США) — художник. Автор портретів митрополита А. Шептицького, кардинала Й. Сліпого, князя Ярослава Осмомисла; дереворитів, екслібрисів, ілюстрацій до книжок

осінчук

Похилий Олександр (1983, м. Тернопіль) – голова Тернопільської РДА.

похилий

Ратгаус Кароль (Rathaus Karol; 1895, м. Тернопіль —  21. 11. 1954, м. Нью-Йорк, США) — польський композитор, піаніст, педагог.

ратхауз

Сороколіт Іван (1977, смт Гусятин) – екс-депутат Тернопільської міської ради, громадський діяч.

сороколіт

Чопек Анна (1912, смт. Козова) – правник, адвокат. Громадянка США (1926). Автор спогадів та публікацій із правничої  проблематики.

Цей день в історії Тернопілля:

1777 – у парафіяльній церкві с.Кулаківці Заліщицького району засяяла дивним світлом ікона Богородиці. Через деякий час по обличчю Пресвятої Богородиці покотилися рясні сльози. Таке незвичайне явище відбувалося з деякими перервами протягом трьох тижнів у присутності великого числа прихожан. Після короткої перерви сльози на обличчі Пресвятої Богородиці відновилися і тривали безперервно ще протягом 26 днів. 5 серпня 1779 р. за результатами роботи Духовної комісії Львівський, Галицький і Кам’янець-Подільський єпископ Лев (Шептицький) проголосив цю ікону чудотворною. Історія цієї реліквії така. Її написав у 1764 р. маляр Андрій із Вовківців над Дністром на замовлення мешканця с. Кулаківці Миколи Балабанюка. Селянин подарував її парафіяльній церкві. За рішенням церковної влади цей образ Пресвятої Богородиці на початку ХІХ ст. урочисто перенесли із дерев’яної церкви с.Кулаківці до нової мурованої церкви с. Городок, де вона знаходиться до сьогодні. Кулаківцівсько-Городоцька чудотворна ікона Пресвятої Богородиці прославилася численними чудами.

1848 – з невідомих причин храм в с. Устечко Кременецького району згорів.

До 16 вересня 1872 року через епідемію холери відкладено початок навчання в Тернопільській гімназії.

1901 – вища реальна школа отримує своє приміщення на вул.Стрілецькій в Тернополі.

1906 – Апостольська Столиця за понтифікату Папи Римського Пія Х видала Декрет, відповідно до якого ікону Кулаківцівсько-Городоцької Божої Матері було короновано, а церкві Архистратига Михаїла в с.Городок Заліщицького району, надано відпуст на Різдво Пресвятої Богородиці. Про це свідчать дари-воти, які прикрашають ікону.

1916 – на Диких Ланах на Бережанщині росіяни атакували турецький полк, але ситуацію виправили січові стрільці, відкинувши загарбників до річки Золотої Липи.

1931 – у Тернополі монастирська церква Успення Пресвятої Богородиці переходить в руки отців редемптористів.

1941  –  У дистрикті Галичина завершилося проведення адміністративної реформи, в результаті якої територія Львівської, Дрогобицької, Тернопільської та Станіславської областей були поділені на повіти (крайзе) та староства (крайзгауптманшафтен).

1944 – на основі Постанови Раднаркому СРСР №1114 відновила свою роботу Тернопільська обласна бібліотека. Перебувала у м.Чорткові, яке на той час виконувало функції обласного центру, оскільки Тернопіль було вщент зруйновано.

1945 – під час більшовицької облави в селі Бурканів Теребовлянського району вбили двох чоловіків.

1947  – біля села Річиця Томашів Любінського повіту схоплений у криївці, куди кинули гранату зі снодійним газом, референт Служби Безпеки ОУН на Закерзонні, уродженець с.Криве Козівського району Петро Федорів, ( «Дальнич», «П’єр»). Сидів у Мокотовській тюрмі у Варшаві. Не пішов на співпрацю зі слідством і відмовився просити помилування. Страчений 11 квітня 1950р. Петру Федоріву («Дальничу») в рідному селі Криве на Тернопіллі споруджено пам’ятник.

1961 – Повідомлялося, що відбувся пленум Тернопільського обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано Г.Шевчука.

1991 – почала роботу в телеефірі студія «ТV — 4» — товариство з обмеженою відповідальністю, регіональна мережева недержавна телекомпанія.

mizhnarodnyy_den_ohorony_ozonovogo_sharu

16 вересня вважається Міжнародним днем охорони озонового шару. Це свято, яке звертає увагу всіх людей на одну з найважливіших глобальних проблем людства. З’явилося свято в 1994 році завдяки відповідним рішенням Генеральної Асамблеї ООН, яка таким чином увічнила в пам’яті людей підписання в Монреалі протоколу, який стосується речовин, що руйнують озоновий шар атмосфери. Саме 16 вересня 1987 року країни-учасниці Монреальського з’їзду зобов’язалися обмежити виробництво таких речовин. Серед 36 країн, що підписали протокол, була і Україна. Важливість цього питання полягає в збереженні тонкого газового щита навколо Землі, який захищає всіх нас від згубної сонячної радіації.

Це свято має свій девіз, який звучить так: «Збережи небо: захисти себе і озоновий шар». У цих словах переданo все те значення озонового шару атмосфери, який має цінувати людина. Вчені вважають, що озоновий шар стрімко зменшується, а це загрожує нашій планеті зникненням всього живого. Зараз нерідко можна почути про відкриття нових «озонових дірок». Першу з них виявили в 80-х роках над Антарктидою.

den_pamyati_georgiya_gongadze

День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня журналісти у всіх регіонах України традиційно згадують Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загинули при виконанні своїх професійних обов’язків.

В Україні сьогодні відзначають День працівника лісу — професійне свято працівників лісового господарства, лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості.

1ліс

Відповідно до Указу Президента України № 356/93 від 28.08.1993 святкується щорічно в третю неділю вересня.

Україна займає восьме місце в Європі за площею лісу.

Загальна площа земель лісового фонду становить 10,8 млн гектарів, з яких 9,5 млн вкрито лісовою рослинністю. Характерним для України є нерівномірне розташування лісів, переважно екологічне їх значення і високий відсоток заповідників (13,7%). Кожен другий гектар лісу в Україні створений штучно. В даний час на підприємствах лісового господарства функціонує 649 постійних розсадників, тепличні господарства, де вирощують щорічно понад 377 млн шт. стандартного посадкового матеріалу, 16,3 тис. гектарів постійних лісосировинних ділянок.

А ще сьогодні Всенародний День Батька. В Україні ініціаторами цього свята виступили МГО «Міжнародний Центр Батьківства» та Всеукраїнський громадський комітет з підтримки сім’ї та відповідального батьківства за підтримки Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту 18-го вересня 2009-го р.

1батько

Іменини сьогодні святкують Василина, Петро, Домна, Юхим, Феоктист.