Тернопіль - місто чи об’єднана громада?

1512841971_1485528499_decentralzacya

Незабаром Тернопіль зможе створити власну ОТГ. В планах міста об’єднатися із довколишніми селами. Відповідне рішення прийматимуть на сесії Тернопільської міської ради 5 жовтня.

Відповідно до Розпорядження міського голови Тернополя № 202 від 25 вересня 2018 «Про скликання двадцять восьмої сесії міської ради» на розгляд пленарного засідання винесено питання об’єднання Тернополя із Чернихівською (разом із селами Глядки, Плесківці), Кобзарівською (разом із селом Вертелка), Курівецькою, Городищенською (разом із селом Носівці), Малашівецькою (разом із селом Іванківці)  сільськими радами. Якщо рішення підтримає депутатська більшість, то Тернопіль буде серед перших обласних центрів, що створить об’єднану територіальну громаду. А які переваги та ризики такого приєднання?

Із процесами децентралізації значно розширились можливості територіальних громад. Реформа місцевого самоврядування, що стартувала у 2014 році, передбачає створення дієвого механізму прогресивних змін на місцях. Створені ОТГ мають значні повноваження та фінансові ресурси, які раніше були лише в обласних центрах та містах обласного значення. Так, із 1 січня 2015 року згідно змін у Податковому та Бюджетному кодексах у бюджетах ОТГ залишаються «надходження від єдиного податку, податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності та податку на майно (нерухомість, земля, транспорт) та 60 % податку на доходи фізичних осіб», повідомляє Урядовий портал.

Перевагами  приєднання є ряд соціальних пільг, якими користуються тернополяни (послуги медичних закладів, освітніх центрів шкільної та дошкільної освіти, соціальна карта тернополянина тощо). Оскільки села, що хочуть вступити до тернопільської територіальної громади малобюджетні (в середньому 300 осіб), то, в перспективі, мешканців залучать до соціальної програми «Турбота», процесів модернізації амбулаторій, створення станцій протипожежної безпеки.

Одне з питань, яке турбувало мешканців навколишніх сіл та «гальмувало» процес приєднання були побоювання щодо можливих хаотичних забудов та непрозоре виділення земельних ділянок. Тернопільська громада матиме вихід до Малашівського сміттєзвалища, яке «приймає» все сміття Тернополя. Жителі села отримують соціальну допомога та пільги за шкідливе сусідство, проте кількість відходів з кожним роком збільшується, а звалище не зможе постійно зберігати їх.

Таким чином,  утворення Тернопільської ОТГ є процесом складним і неоднозначним. Лише шляхом досягнення консенсусу та узгодження спільної програми дій із вирішення нагальних потреб можливо забезпечити позитивний розвиток міста та його населення.

Центр громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі

Фото з відкритих джерел

Довідка: Центр громадського контролю «Дій!» - проект чеської організації People in Need за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади. До основних компонентів діяльності проекту відносяться: моніторинг та аналітика, адвокація, громадсько-правова просвіта, створення проактивності місцевого громадського сектору та його консолідація. Мережа на цьому етапі охоплює ключові міста в Україні, де на сьогодні цікава і динамічна громадсько-політична активність - Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь (Донеччина).

Вибір читачів за тиждень

Відео