/ /Діти з Борсуківської громади залишилися без музики

25 Травня 2019, Субота


На Кременеччині туристи запримітили нове місце для фото (фото)

У селах Тернопільщини функціонує майже пів тисячі закладів дошкільної освіти

«Те, що стало вже непотрібним вам, може значно допомогти», – тернополян запрошують на благодійний гаражний розпродаж

Фотофакт
Тернопільських рибалок попереджають про штраф за вилов коропа (фотофакт)

Фотофакт
Тернопіль стає яскравішим (фотофакт)

Скільки тернополян обрали сімейного лікаря та що потрібно для укладання декларації

Названо культуру, урожай якої може стати рекордним у 2019 році (Агроновини)

Фоторепортаж Це цікаво
Чотири квітки однієї кахлі (фоторепортаж)

У тернопільському педагогічному університеті відкривають Бюро кар’єри

Деякі тернополяни отримають більше можливостей вчитись у вишах безкоштовно

Скільки курці випалюють сигарет за день на Тернопільщині

Як бджоли на мед: на Гаївський міст з’їжджаються порушники (фото)

Це цікаво
Сто років тому у Кременці ще була Європа (фото)

Тернопільський музей наповнився іноземним живописом

Погода
Небезпечна погода: на Тернопільщині оголосили жовтий рівень

Жителі Тернопільщини фактично придбали 172 міномета «Молот»

Це цікаво
25 травня в історії Тернопільщини

Митрополит Василій запрошує українців на Загальнонаціональну прощу до Зарваниці

У Більче-Золотецькій ОТГ для потреб громади закупили спецтехніку (фото)

Мешканці Бережан долучилися до велопробігу (фото)

24 Травня 2019, П’ятниця


На Тернопільщині відкрили навчально-консультаційний пункт (фото)

Погода
Погода у Тернополі 25 травня

Негода не відступає: на Тернопільщині підтопило будинки (фото)

Боржників на Тернопільщині викликають «на килим» і змушують платити штрафи

На Тернопіллі активувалися кліщі

Анонс
Що чекає тернополян на вихідних

Майте на увазі: на Тернопільщині приймають навіть анонімні скарги 

Фоторепортаж
Ректору з Тернополя встановили барельєф (фоторепортаж)

Фотофакт
Тернопільські «Красунчики дня»

Фоторепортаж
На Тернопільщині зробили те, чого в Україні ще не було (фоторепортаж)

Тернополянам на замітку: для чого потрібно вимірювати пульс під час бігу

Це цікаво
Хвилинка грамотності для тернополян: новий правопис і з чим його їдять

Названо предмет гордості України у галузі тваринництва (Агроновини)

Фрагменти дверей старих костелів Тернопілля

Анонс
Тернополян кличуть на мирну акцію, аби підтримати полонених моряків

У Кременці тривають останні приготування до великого свята (фото)

Фоторепортаж
Роз’їхані жаби на картоні від тернопільського художника Володимира Чорнобая

Анонс
Тернополян запрошують на лекторій про здорове харчування

На Тернопільщині уколи замінять таблетками: чим корисні такі лікувальні зміни

Фотофакт
‎На Збаражчині на водіїв очікує несподівана небезпека (фотофакт)

Тернополян закликають обирати безпечні заклади для випускної вечірки

На  вулицях Чорткова в тестовому режимі почали працювати інспектори з паркування

На вірність українському народові присягнули нові поліцейські

Відео
На Тернопільщині оновилось місто (фото, відео)

Фоторепортаж
У Бережанах студенти долучились до озеленення міста (фоторепортаж)

Це цікаво
Патрульні порадили тернополянам, як можна вберегтись від грабежу

На Тернопільщині чоловік зберігав небезпечні предмети

Відео
Центром Збаража пливуть авто (фото, відео)

Фотофакт
Тернопільські патрульні отримали відзнаки за віддану службу (фотофакт)

У Почаєві депутати проігнорували засідання сесії (фото)

Фоторепортаж
Прогулянка старими тернопільськими під’їздами (фоторепортаж)

Відео Фотофакт Це цікаво
Під час служби на Божій горі, що на Кременеччині, відкрилося небо над храмом (фотофакт, відео)

Дітям, які живуть у селах Борсуківської ОТГ, особливо тим, що живуть у Нападівці, за кілометр від Ланівців та навчаються у міській музичній школі, не пощастило. Їх семеро. Усіх сімох минулого року відрахували з числа вихованців дитячого мистецького закладу.

Відраховані діти стали другосортними?

Незважаючи на те, що дехто провчився вже 3-5 років, вивчаючи музику із захопленням і задоволенням. Незважаючи й на те, що ці діти талановиті, успішні у виступах і конкурсах, а їхні батьки належно сплачують за навчання. До 2016 року, коли ще не було сформовано Борсуківської та Лановецької об’єднаних громад, плата для всіх була символічною – понад 100 гривень на місяць, а отже доступною для небагатих місцевих сімей. Лановецька музшкола, перебуваючи у комунальній власності райради, фінансувалася з районного бюджету і навчання тут для всіх охочих було однаково доступним, пише Ганна Макух для газети «Сільський господар плюс».

Сьогодні «відраховані» діти, які живуть на території Борсуківської ОТГ, почуваються другосортними і приниженими. Не приховує хвилювання і директор мистецького закладу Надія Путіліна:

– Діти не повинні ставати заручниками управлінських рішень, – каже Надія Іванівна. – Адже це наші діти, свої, а не з іншої планети. Коли ставила до відома батьків про відрахування їхніх дітей з музичної школи, сама обливалася сльозами, бо спокійно спостерігати і сприймати таке неможливо.

Розділяй і володій?

«Сліпий» підхід до створення об’єднаних громад, у тому числі й на Тернопільщині, дається взнаки. До Лановецької міської ОТГ, яку створили у 2017 році, увійшло тільки 9 навколишніх сіл – Загірці, Краснолука, Юськівці, Якимівці, Волиця, Малі Кусківці, Оришківці, Татаринці, Михайлівка. Натомість заклади та установи, які раніше діяли для громади всього району, опинилися на території міської ОТГ. У тому числі й об’єкти нерухомості, які за «децентралізованим» законодавством ОТГ мусить брати на своє утримання разом із персоналом. Ці нові віяння безпосередньо торкнулися місцевої музичної школи. Перехід мистецького закладу з комунальної власності райради в комунальну власність Лановецької ОТГ позначений доволі болісним «побічним ефектом».

– Зі зміною власника вся відповідальність за утримання музичної школи перейшла до Лановецької міської ради, – стверджує директор комунального закладу. – Як виявилося, це значні кошти, адже це і заробітна плата працівників, і комунальні послуги, і матеріальна база, яку треба оновлювати. У нас навчається 152 дітей, 18 з яких доїжджають із сіл, що наразі не входять у жодну з об’єднаних громад. Тому в 2017 році з районного бюджету для фінансування музичної школи було передано 75 тисяч гривень, отримано відповідні ресурси і в 2018 році. Певні кошти мала б передати у міський бюджет для утримання музичної школи і Борсуківська ОТГ. Однак з цим виникли труднощі, що й спричинило проблеми з навчанням дітей, які проживають у селах Борсуківської громади.

Коректна некоректність

Можливості Лановецької міської і Борсуківської сільської ОТГ порівнювати некоректно. Без сумніву, міська громада має більші можливості, хоча й обсяг відповідальності більший, а ресурси також обмежені. Найвірогідніше, в Борсуках, як і в більшості небагатих сільських громад області, не очікували, що зі створенням ОТГ до труднощів з утриманням «власних» бюджетних установ додадуться ще й обов’язки з фінансування «чужих». З цього приводу голова Борсуківської ОТГ Іван Друзь має свої аргументи:

– На об’єднані громади держава передала утримання бюджетних закладів, для сільської ОТГ це значні навантаження. У 2017–2018 рр. обов’язкові виплати поглинали всі надходження, тому передбачити кошти для фінансування музичної школи в Ланівцях у тих обсягах, які довела Лановецька ОТГ, виявилося проблемою. Для утримання у музшколі однієї дитини треба було передати в міський бюджет 12 тисяч гривень – мало не як за навчання у виші. Додаткових 84 тисячі гривень знайти в бюджеті сільської ОТГ було неможливо. Ми намагалися довести керівництву Лановецької ОТГ, що багато жителів Борсуківської громади працюють в установах Ланівців, сплачують податки в міський бюджет, отож ці кошти мали б бути враховані у питанні утримання музичної школи. А ще приміщення та майно музичної школи, яке було власністю громади Лановецького району, а тепер стало комунальною власністю міста, чимало вартує, і це також мало би вплинути на розрахунки за навчання дітей. Наших аргументів не почули, дітей з музичного закладу відрахували.

Надія вмирає останньою

Новий 2019 рік вселяє деякі надії і сподівання. У цьогорічному бюджеті Борсуківська ОТГ передбачила 60 тисяч гривень на утримання Лановецької дитячої музичної школи. Керівництво громади стверджує, що впродовж року докладе всіх зусиль для збільшення цієї суми, аби тільки поновили відрахованих дітей і вони змогли продовжити улюблені заняття з музики. Та є додаткові перешкоди. Цього року сума для утримання однієї дитини в Лановецькій музшколі збільшена до 14 тисяч гривень. Для повноцінного навчання 7 вихованців треба вже не 84, а 100 тисяч гривень, які має надати Борсуківська ОТГ. Це мінімум, бо в кабінеті директора мистецького закладу лежить ще понад 10 заяв у перший клас, яких наразі не розглядають, бо це означає додаткові 140 тисяч гривень для бюджету Борсуківської громади. У Ланівцях сумніваються, що такі кошти сусідня ОТГ зможе надати, хоча надії не втрачають.

– З громадами мусимо порозумітися, адже інтереси дітей не можна ігнорувати. Яке ж майбутнє тоді нас чекає? – директор Лановецької музичної школи Надія Путіліна не стримує емоцій.

Не буде вже так, як було

На час підготовки матеріалу діти з Борсуківської ОТГ в музичній школі ще не були поновлені. В Лановецькій ОТГ вважають занадто малими кошти, закладені в цьогорічний бюджет борсуківськими депутатами для утримання міського закладу. Ланівчан також можна зрозуміти: музична школа обходиться в рік міському бюджету понад мільйон гривень, адже з населених пунктів Лановецької ОТГ музичну школу відвідує понад 100 дітей, відмовити яким немає морального права. Стосовно дітей з Борсуківської громади ця мораль чомусь не спрацьовує, хоча Борсуки всього за 8 км від Ланівців і до децентралізації тут ніхто не ділив дітей на «своїх» і «чужих».

Наскільки правомірним є виставляння громадами рахунків одна одній, якщо заручниками стають жителі цих громад – з цим запитанням ми звернулися до директора Тернопільського центру розвитку місцевого самоврядування Віктора Литвинчука.

– ОТГ вчаться працювати в нових умовах, тому мають усвідомлювати і рівень компетенції, і рівень відповідальності, – каже Віктор Юхимович. – Рахунки на оплату за послуги – це нормально, це в рамках законодавства, до цього всім треба звикати. Звісно, проявляючи делікатність. Децентралізація передбачає міжмуніципальне співробітництво, яке громади області дуже повільно впроваджують у практику, тому і виникають такі прецеденти. Маємо приклад того, як не можна робити. Це урок для всіх об’єднаних громад.

Фото з відкритих джерел

51

mm
teren.in.ua

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на teren.in.ua.

Залишити коментар

  Коментарі Facebook

Схожі матеріали
Інші публікації автора