/ //19 травня в історії Тернопільщини

19 Жовтня 2019, Субота

Чи ризиковано купатися у Тернопільському ставі?

Небайдужі допомогли зібрати кошти для організації пам’ятного місця у Тернополі

Вулиця на Дружбі у Тернополі сьогодні не для осінніх фото (відео)

Тернополян запрошують на «Життєпис Віктора Гурняка у фотографіях»

У Тернополі кожен другий потребує допомоги стоматолога, а грошей на лікування нема (фото)

Давня тернопільська плитка, котрою ступати особливо приємно (фоторепортаж)

Ланівчан запрошують відвідати показ фільму «Коли падають дерева»

Що робила б Тернопільщина, якби не було штрафів

Екс-голова Чортківської райдержадміністрації очолила обласний лабораторний центр

У Тернополі мешканцям двох вулиць необхідно запастись водою

На Тернопільщині відкрили перший музей Богдана Гаврилишина (фото)

У Тернополі вночі в ДТП через п’яного водія постраждали двоє пасажирів (фото)

В Тернополі відкрили кабінет дільничного офіцера поліції

Доля тіньового ринку спирту виросла до 55% (Агроновини)

Помер викладач тернопільського університету

Чому тернополяни вперше потурбують свого нардепа Андрія Богданця (фото)

На Тернопільщині чути паленим пластиком

19 жовтня в історії Тернопільщини

Учні Скала-Подільської дитячої музичної школи – переможці Міжнародного конкурсу

Закінчився збір проєктів до Громадського бюджету Іванівської ОТГ

Вихованці Шумського ліцею у фіналі освітнього проєкту «Відкривай Україну»

18 Жовтня 2019, П’ятниця

На Гусятинщині відбувся турнір з волейболу серед ветеранів

В Тернополі очікують теплі вихідні

На Тернопільщині комунальне підприємство завищило ціни на тарифи

Більшість елітних авто на Тернопільщині належать підприємствам і фірмам

У Зборові вшанували пам’ять військовослужбовця велопробігом (фоторепортаж)

Кременецькі лижники «порвали» суперників (фото)

Відійшла у засвіти відома працівниця музею на Тернопіллі

Що чекає тернополян на вихідних

Тернопільський «Красунчик дня»

Землевласники на Тернопільщині цьогоріч розщедрилися

Тернополянам на замітку: що таке суперфуди і чи є від них користь

Хвилинка грамотності для тернополян: правопис власних назв (частина 2)

«Ліс мене любить, і це у нас взаємне почуття», – вважає шумчанка Альбіна Павлівець

На ходу за свободу тернополяни прийшли з чорними парасольками (фото)

«Тополина» з Тернопільщини – на міжнародному фестивалі

Депутатів з Тернопільщини відправили у Львів (фото)

У Тернополі ярмаркували наймолодші (фото)

Терміново
З рейсового автобуса на Тернопіллі випала дитина і загинула

Тернополяни невдовзі побачать менше пластикових пакетів

У Тернополі в сквері встановлюють стелу пам’яті (фотофакт)

Через тіньові оборудки в спиртовій галузі держава щороку втрачає 4,6 млрд грн. (Агроновини)

На Тернопільщині більше тижня розшукують жінку, яка залишила біля річки свої речі та зникла (фото)

Автор двохсот подвійних сюжетів із Тернопільщини відкрив виставку в Парижі (фото)

Тернопільська чемпіонка припинила тренування разом зі збірною

На Чортківщині оголосили про початок опалювального сезону

Виявили 15 небезпечних додатків на Android

Не всі тернопільські матері зможуть отримати допомогу при народженні дитини

Будинок у Тернополі, котрий захопила осінь (фоторепортаж)

У мережі з’явились захоплюючі світлини міста на Тернопільщині (фото)

На Тернопільщині невідомі намагалися вкрасти зерно

У Чорткові продавщиця магазину привласнила з каси майже 70 тисяч гривень

вчений у галузі психології, доктор психологічних наук, професор Тамара Говорун (1949 р. н., містечко Золотий Потік, нині смт Бучацького району).

Результат пошуку зображень за запитом "Тамара Говорун"

господарник, громадський діяч, депутат ВР УРСР 3-х скликань Юрій Мелимука (1932 р. н., с. Остальці, нині Теребовлянського району – 2013 р.)

співачка, бандуристка, громадська діячка Маргарита Місевич-Боно (1895 р., с. Вілія, ни­ні Шумського району – 12. 12. 1951 р., с. Млинівці, похована у с. Підлісці, обидва – Кременецького району)

режисер, музикознавець, літераторка Христина Монастирська (1985 р. н., м. Тернопіль)

журналіст, редактор, громадський діяч В’ячеслав Подунайчук (1952 р. н., с. Білозірка Лановецького району)

педагог, літератор, краєзнавець Іван Пугач (1931 р., с. Гаї-за-Рудою, нині Зборівського району – 30. 05. 2009 р., м. Тернопіль)

Результат пошуку зображень за запитом "Іван Пугач 1931"

майстер декоративно-ужиткового мистецтва (художнє ткацтво), народний майстер УРСР Іван Покиданець (1911 р., х. Гаї-Ковтуни, нині належить до с. Гаї-за-Рудою, Зборівського району – 03. 11. 1990 р., с. Гаї-Розтоцькі того ж району)

фінансист, громадський і культурний діяч Іван Топольницький (1877 р., с. Золота Слобода, нині Козівського району – 15. 07. 1934 р., м. Тернопіль)

історик, культуролог, краєзнавець, громадський діяч, кандидат історичних наук Мирослав Ханас (1941 р. н., с. Дубівці, нині Тернопільського району)

краєзнавець, етнограф, літературознавець, громадський діяч, заслужений працівник культури України Остап (Євстахій) Черемшинський (1936 р. н., с. Слобідка Долішня, нині приєднане до с. Дубенки Монастириського району – 25 листопада 2015, м. Івано-Франківськ)

військовик, Герой Радянського Союзу Віктор Чалдаєв (1915 р., селище Аксьоново-Зіловське Читинської області, нині Республіка Бурятія, Російська Федерація – 15. 04. 1944 р., біля с. Великий Ходачків Козівського району).

Результат пошуку зображень за запитом "Віктор Чалдаєв"

Цей день в історії Тернопілля:

19 травня 1893 року – рукоположено на священика уродженця с.Гадинківці Гусятинського району Григорія Хомишина. Згодом – єпископ Станіславівський Української Греко-Католицької Церкви, новомученик УГКЦ, репресований більшовиками у 1945 році та зачисленний св.Папою Іваном Павлом ІІ до лику блаженних.

19 травня 1944 року – німецькі солдати зробили в с.Травотолоки Зборівського району повірну «облаву» насильно забираючи дорослих чоловіків для вивезення до Німеччини.

19 травня 1945 року – військовий трибунал військ НКВС у Тернопільській області засудив на 10 років з конфіскацією майна та на 5 років позбавлення прав вчительку з с.Колодно Галину Гарус за «поширення на уроках антирадянської агітації по Голодомор». Член ОУН, всевдо “Вишня”.  Звільнена 18 березня 1953 року.

19 травня 1954 року – загинув український військовий і по­літичний діяч, крайовий провідник ОУН на Західно-Українських Землях, член УГВР, майор-політвиховник УПА Василь Охрімович. Проживав у селах Дичків (нині Тернопільського району) і Мильне (нині Зборівського району), де служив парохом батько. В липні-серпні 1941 був головою Обласної Управи Тернопільської області, а згодом перейшов у підпілля. У 1942 був одним із керівників школи підготовки підпільних кадрів ОУН для роботи у східних областях України. Лицар Золотого Хреста Бойової Заслуги 2-го класу. Засуджений військовим трибуналом Київського військового округу до розстрілу.

19 травня 1954 року – Кременецька школу механізації сільського господарства перейменовано в Кременецьке училище механізації сільського господарства №3. Зараз це Кременецький професійний ліцей.

19 травня 2006 року – наказом Міністерства культури і туризму України Тернопільському обласному театру актора і ляльки був наданий статус академічного.

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, що пережили біль втрати рідних і друзів.

Мета «Дня пам’яті померлих від СНІДу» є привернення уваги населення до цієї проблеми, профілактики цього захворювання, а також привернення уваги влади до соціального захисту ВІЛ-інфікованих.

Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.

У День пам’яті померлих від СНІДу проводяться панахиди, ходи зі свічками, теле-та радіопрограми, просвітницькі акції, благодійні концерти, художні виставки, присвячені проблемам СНІДу.

В даний час завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до антиретровірусної терапії (АРТ) життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і більш здоровим. Крім того, отримані підтвердження того, що АРТ запобігає подальшу передачу ВІЛ.

Станом на середину 2016 року 18,2 мільйона людей в світі отримували АРТ, тобто 46% з 36,7 мільйона осіб з ВІЛ.

В 2019 році День пам’яті померлих від СНІДу припадає на 19 травня.

Мінімум 35 мільйонів осіб померли від причин, пов’язаних з ВІЛ

Щороку в третю неділю травня по всій Україні проводяться різноманітні заходи, присвячені пам’яті жертв політичних репресій.

До середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори

Перший Всесвітній День боротьби з гепатитом був ініційований у 2008 році. Ініціатором проведення Всесвітнього Дня боротьби з гепатитом виступив Світовий Альянс з проблем гепатиту або World Hepatitis Alliance. Щорічні заходи, присвячені Міжнародному Дню боротьби з гепатитом проводяться 19 травня. Мета цих заходів – підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С.

Статистика невблаганна – в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак, проте рівень обізнаності людей про гепатит вкрай низький. Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.

Вірус гепатита

А ще сьогодні відзначають День піонерії.

Піонер – досить поширене поняття. Цим поняттям користуються, щоб охарактеризувати деяких винахідників, чиє відкриття сприяло істотному внеску у розвиток деяких історичних, технічних чи наукових процесів. Так само з ним зв’язується цілий ряд подій, об’єктів і заходів, які у тій чи іншій мірі своїм змістом підкреслюють це звичайне значення. Наприклад, піонерами називали першопрохідців у США, які йшли на Захід освоювати нові землі, американський космічний корабель, сорт сиру або аґрусу, перших колоністів, радянських скаутів (аналога американських), назву населеного пункту або остова у архіпелазі Північна Земля, вчених, дослідників і винахідників , саперних робітників і землекопів у деяких арміях, назви кінотеатрів, торгових марок і т.д.

Поняття «піонер», у класичному уявленні все ж означає людину першопрохідника або у позитивой уяві зачинателя чогось нового. Історія нашого людського суспільства в основі своїй і фіксується за рахунок опису таких особистостей і подій, які вперше торкнулися якоїсь недослідженою для нас області, проклали нові шляхи в якій-небудь сфері діяльності, безпосередньо сприяли значній трансформації суспільних процесів.

День піонерії

Весак, день повного місяця в травні місяці, є найбільш священним днем для мільйонів буддистів в усьому світі.

Саме в день Весак два з половиною тисячоліття тому в 623 році до нашої ери народився Будда. Також в цей же день Будда досяг просвітління і в цей же день Будда покинув цей світ на 80-му році життя.

Міжнародне визнання дня Весак Генеральною Асамблеєю в резолюції 54/115 від 8 лютого 2000 року означає визнання внеску, який буддизм – одна з найстаріших релігій в світі – вніс на протязі двох з половиною тисячоліть і продовжує вносити в даний час в духовний розвиток людства. Цей день святкується щорічно в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй і в інших її відділеннях в консультації з відповідними відділеннями Організації Об’єднаних Націй і постійними представництвами, які також хотіли б, щоб з ними проконсультувалися з цього питання.

(За інформацією un.org)

В 2019 році День Весак припадає на 19 травня.

День Весак

Іменини сьогодні святкують Денис, Михайло.