/ //16 вересня в історії Тернопільщини

13 Жовтня 2019, Неділя

У Зарваниці відбулися піддияконські свячення студентів духовної семінарії (фото)

На Покрови у Тернополі погода потішить містян

У Тернополі пройшла творча виставка (фото)

Письменниця із Борщівщини презентувала свої книги на всеукраїнському форумі

Маленькі тернополяни зробили ще один крок до наступних світових перемог

Тернополяни можуть зробити недорогу подорож «від моря до океану»

Тернопіль одним з перших влаштував «Культурні пікніки» (фото)

Телеканал «Україна» зацікавився єврейськими надгробними плитами у Чорткові (відео)

Репер з Чорткова зацікавив тернопільське телебачення (відео)

В АПК визнали найтравматичнішою галуззю (Агроновини)

До Кременця приїздили високі гості із Польщі (фото)

Музичний гурт із Чорткова бере участь у премії JagerMusicAwards

Відео Фоторепортаж
45 км горами – на Кременеччині грандіозний забіг (фоторепортаж, відео)

На Тернопільщині святкуватимуть аж чотири свята в один день

На Тернопільщині вшанували Героїв (фото)

У тернопільській школі поставили «тренажер» з бубликами

Команду майбутніх медиків з Чорткова визнали найкращою в Україні

Тернопільщина дивує: 844 млн грн люди сплатили за «легалізацію» автомобілів

Давні двері на тернопільській вулиці Острозького (фоторепортаж)

Тернополяни отримають оновлений фонтан у центрі міста (фото)

«Укрзалізниця» не змінюється, помічають тернополяни

У одному із міст Тернопільщини вперше відбудеться повстанський фестиваль (фото, відео)

13 жовтня в історії Тернопільщини

У Байковецькій громаді урочисто відкрили Центр надання адміністративних послуг (фото)

Іванівська громада має високу оцінку прозорості бюджету

Тернопільські велосипедисти здобули десять медалей на чемпіонаті України у Львові

12 Жовтня 2019, Субота

Жителів Байковецької ОТГ навчать, як підготувати і подати проект на громадський бюджет

Тернополянам варто залишити теплі пальта та парасольки вдома

Терміново
ДТП під Скалатом трапилася через халатність

На Тернопільщині висаджували Долину нарцисів (фото)

Тернопільщина: живемо, працюємо і прибутки маємо

Відео Фоторепортаж
Спільнота «Матері в молитві» відсвяткувала своє 15-річчя (фоторепортаж, відео)

Жителька Тернопільщини розповіла про цілющі властивості квітів

Книга тернопільського священика все більше набуває популярності

На Тернопільщині успішно запроваджують те, про що в інших областях тільки мріють (фоторепортаж)

Властивості біопалива із решток кукурудзи наближені до деревних (Агроновини)

У Тернополі ярмаркували

Тернопіль готовий до подачі тепла у домівки

Тернополянам на замітку: медичні довідки планують скасувати

Тернопільщина: 188 перевірок забезпечили майже 3 мільйона штрафів

У Тернополі проведуть пікніки, на яких подаватимуть… культуру

Гроші: Тернопільщина традицій ніколи не порушує

У Тернополі комунальне підприємство ледь не обрахувало споживачів на 239 тисяч

На Тернопільщині за місяць «закрилися» майже 4 сотні дрібних підприємців

Фоторепортаж Це цікаво
Ніжний момент: Тернопіль у призахідному світлі (фоторепортаж)

Тернополян попереджають про шахрайство на роботі

Через декілька днів водії не зможуть проїхати однією із вулиць Тернополя

Недолугим водіям у Тернополі стало непросто

12 жовтня в історії Тернопільщини

Монумент Захисникам України відкрили у Теребовлі (фото)

У Лановецькій громаді привітали військовослужбовців з Днем захисника України (фото)

Зарваницю відвідали прочани зі Словаччини (фото)

Баран Руслан (1958, с. Великі Кусківці Лановецького району) – вчений-економіст, менеджер-фахівець летовищної справи, правник, краєзнавець, видавець, громадський діяч.  Автор понад 60 наукових праць і навчальних посібників, статей у фахових збірниках, Тернопільському Енциклопедичному словнику.

баран

Бемко Володимир (1889, містечко Козова — 15. 08. 1965, м. Нью-Йорк, США) — правник, військовик, громадський діяч.

бемко

Володимир (в миру — Дідович Володимир Микитович; 1922, с. Матвіївці, нині Шумського району — 20. 01. 1990, м. Мюнхен, Німеччина, похов. у м. Бавнд-Брук, США) —  релігійний діяч. Воював в УПА. Студіював теологію у Польщі.

Косар Михайло (1895, с. Купчинці, нині Козівського району — 01. 10. 1972, смт Козова) — громадський діяч. Воював в УСС.

Монастирський Зеновій (1919, с. Киданів, нині Бучацького району — 1992, там само) —  релігійний діяч.

монастирський

Осінчук Михайло (1890, с. Голошинці, нині Підволочиського району — 13. 02. 1969, м. Нью-Йорк, США) — художник. Автор портретів митрополита А. Шептицького, кардинала Й. Сліпого, князя Ярослава Осмомисла; дереворитів, екслібрисів, ілюстрацій до книжок

осінчук

Похилий Олександр (1983, м. Тернопіль) – колишній голова Тернопільської РДА.

похилий

Ратгаус Кароль (Rathaus Karol; 1895, м. Тернопіль —  21. 11. 1954, м. Нью-Йорк, США) — польський композитор, піаніст, педагог.

ратхауз

Сороколіт Іван (1977, смт Гусятин) – екс-депутат Тернопільської міської ради, громадський діяч.

сороколіт

Чопек Анна (1912, смт. Козова – 17.01.2010, м. Лос-Аламос (США)) – правник, адвокат. Громадянка США (1926). Автор спогадів та публікацій із правничої  проблематики.

Цей день в історії Тернопілля:

1777 – у парафіяльній церкві с.Кулаківці Заліщицького району засяяла дивним світлом ікона Богородиці. Через деякий час по обличчю Пресвятої Богородиці покотилися рясні сльози. Таке незвичайне явище відбувалося з деякими перервами протягом трьох тижнів у присутності великого числа прихожан. Після короткої перерви сльози на обличчі Пресвятої Богородиці відновилися і тривали безперервно ще протягом 26 днів. 5 серпня 1779 р. за результатами роботи Духовної комісії Львівський, Галицький і Кам’янець-Подільський єпископ Лев (Шептицький) проголосив цю ікону чудотворною. Історія цієї реліквії така. Її написав у 1764 р. маляр Андрій із Вовківців над Дністром на замовлення мешканця с. Кулаківці Миколи Балабанюка. Селянин подарував її парафіяльній церкві. За рішенням церковної влади цей образ Пресвятої Богородиці на початку ХІХ ст. урочисто перенесли із дерев’яної церкви с.Кулаківці до нової мурованої церкви с. Городок, де вона знаходиться до сьогодні. Кулаківцівсько-Городоцька чудотворна ікона Пресвятої Богородиці прославилася численними чудами.

1848 – з невідомих причин храм в с. Устечко Кременецького району згорів.

До 16 вересня 1872 року через епідемію холери відкладено початок навчання в Тернопільській гімназії.

1901 – вища реальна школа отримує своє приміщення на вул.Стрілецькій в Тернополі.

1906 – Апостольська Столиця за понтифікату Папи Римського Пія Х видала Декрет, відповідно до якого ікону Кулаківцівсько-Городоцької Божої Матері було короновано, а церкві Архистратига Михаїла в с.Городок Заліщицького району, надано відпуст на Різдво Пресвятої Богородиці. Про це свідчать дари-воти, які прикрашають ікону.

1916 – на Диких Ланах на Бережанщині росіяни атакували турецький полк, але ситуацію виправили січові стрільці, відкинувши загарбників до річки Золотої Липи.

1931 – у Тернополі монастирська церква Успення Пресвятої Богородиці переходить в руки отців редемптористів.

1941  –  У дистрикті Галичина завершилося проведення адміністративної реформи, в результаті якої територія Львівської, Дрогобицької, Тернопільської та Станіславської областей були поділені на повіти (крайзе) та староства (крайзгауптманшафтен).

1944 – на основі Постанови Раднаркому СРСР №1114 відновила свою роботу Тернопільська обласна бібліотека. Перебувала у м.Чорткові, яке на той час виконувало функції обласного центру, оскільки Тернопіль було вщент зруйновано.

1945 – під час більшовицької облави в селі Бурканів Теребовлянського району вбили двох чоловіків.

1947  – біля села Річиця Томашів Любінського повіту схоплений у криївці, куди кинули гранату зі снодійним газом, референт Служби Безпеки ОУН на Закерзонні, уродженець с.Криве Козівського району Петро Федорів, ( «Дальнич», «П’єр»). Сидів у Мокотовській тюрмі у Варшаві. Не пішов на співпрацю зі слідством і відмовився просити помилування. Страчений 11 квітня 1950р. Петру Федоріву («Дальничу») в рідному селі Криве на Тернопіллі споруджено пам’ятник.

1961 – Повідомлялося, що відбувся пленум Тернопільського обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано Г.Шевчука.

1991 – почала роботу в телеефірі студія «ТV — 4» — товариство з обмеженою відповідальністю, регіональна мережева недержавна телекомпанія.

mizhnarodnyy_den_ohorony_ozonovogo_sharu

16 вересня вважається Міжнародним днем охорони озонового шару. Це свято, яке звертає увагу всіх людей на одну з найважливіших глобальних проблем людства. З’явилося свято в 1994 році завдяки відповідним рішенням Генеральної Асамблеї ООН, яка таким чином увічнила в пам’яті людей підписання в Монреалі протоколу, який стосується речовин, що руйнують озоновий шар атмосфери. Саме 16 вересня 1987 року країни-учасниці Монреальського з’їзду зобов’язалися обмежити виробництво таких речовин. Серед 36 країн, що підписали протокол, була і Україна. Важливість цього питання полягає в збереженні тонкого газового щита навколо Землі, який захищає всіх нас від згубної сонячної радіації.

Це свято має свій девіз, який звучить так: «Збережи небо: захисти себе і озоновий шар». У цих словах переданo все те значення озонового шару атмосфери, який має цінувати людина. Вчені вважають, що озоновий шар стрімко зменшується, а це загрожує нашій планеті зникненням всього живого. Зараз нерідко можна почути про відкриття нових «озонових дірок». Першу з них виявили в 80-х роках над Антарктидою.

den_pamyati_georgiya_gongadze

День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня журналісти у всіх регіонах України традиційно згадують Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загинули при виконанні своїх професійних обов’язків.

Іменини сьогодні святкують Василина, Петро, Домна, Юхим, Феоктист.