24 Жовтня 2021, Неділя

Прогулянки Тернополем. Визирнути з вікна (фото)

У Тернополі п’яний водій збив велосипедиста (фото)

У світі створили сорт гарбузу зі смаком ананасу (Агроновини)

За чиї гроші «живе» Тернопільщина, знають у податковій

У Тернопільській області вирубали дерева, завдавши шкоди на понад мільйон гривень

В одній з лікарень Тернопільщини знову лікуватимуть хворих на COVID-19

Мандрівки Тернопільщиною. Ніжність огорож (фото)

На Тернопільщині оплакують смерть відомого письменника й кінодраматурга

У Тернополі відбудеться забіг з домашніми улюбленцями

На Тернопільщині за добу – ще 8 смертей від коронавірусу

Відійшла у вічність вчителька тернопільської школи

24 жовтня в історії Тернопільщини

23 Жовтня 2021, Субота

Погода в Тернополі 24 жовтня

Минулої ночі у Тернополі шість водіїв керували автомобілем напідпитку

Тернопільщина: як не буде землі, не надійде 320 млн грн

Терміново
Поліція знайшла дитину, яку подали в розшук

Мандрівки Тернопільщиною. Витинанки (фото)

В одному з барів Тернополя сталась масова бійка

Терміново Фотофакт
Пішла на плавання і не повернулася: на Тернопільщині розшукують дівчинку (фото)

Відео Фоторепортаж
У Нараївській громаді ремонтують аварійний міст (фото, відео)

Через швидкий приплив хворих на Covid-19 у громаді на Тернопільщині хочуть відкрити ще одне відділення для лікування

Власникам елітної нерухомості у Тернополі – не до жартів

Прогулянки Тернополем. Зачарування сходами (фото)

Спецпризначенці перевірили, чи зможуть терористи пробратися на «Тернопільводоканал» (фото)

У Чорному морі затонув суховантаж із агрохімікатами (Агроновини)

У Тернополі перед судом постане чоловік, який понад 20 років тому вбив свого родича

У Тернополі п’яна водійка вчинила ДТП та розбила вікно в патрульному авто (фото)

Жителя Чортківського району покарають за систематичне домашнє насильство

Аби уникнути черг, у Тернополі тепер вакцинують від 9.00 до 20.00

Мандрівки Тернопільщиною. Ромбічності (фото)

Слідчі оголосили про підозру двом жителям Тернополя у підробленні ПЛР-тестів

Класику американської літератури тернополяни можуть обговорити на читацькому клубі «451° по Фаренгейту»

Коронавірус на Тернопільщині не робить паузи – ще 6 смертей за добу

У Тернополі для бігунів не хочуть освітлювати стадіон у вечірній час

23 жовтня в історії Тернопільщини

22 Жовтня 2021, П’ятниця

23 жовтня роги місяця вказують у той бік, звідки чекати вітри

Літературний центр імені Аґнона представив перший есей про Бучач (фото)

Як дідичі з Тернопільщини вводили моду на українське серед австро-угорських вельмож (фото)

Цього тижня на Тернопільщині у пріоритеті – зовнішня політика (фото)

Відео Фоторепортаж
Борщівський агротехнічний коледж відзначив своє 75-річчя (фото, відео)

Що чекає тернополян на вихідних?

Тернопільський «Красунчик дня»

Тернопільський медуніверситет відсудив у свого випускника-бюджетника 128 тисяч гривень

Тернополянам на замітку: чи потрібно проходити 10 тисяч кроків щоденно?

Нагороду отримав відомий тернопільський митець

Новий кулінарний тренд презентували на виставці у Києві юні дослідники з Тернополя

Для жителів Тернопільщини, які повертаються з-за кордону, підготували зміни

На Тернопільщині донька поета, якого на крижині занесло у Баренцове море, передала до музею батьків архів (фото)

На Тернопільщині стартував ремонт ще однієї державної дороги

Дві громади з Тернопільщини отримають півмільйона на ЦНАПи

Шанс зберегти історію: відому Бучацьку ратушу будуть реставрувати (фото)

У одній з громад Тернопільщини листоноші пересядуть на новенькі автівки (фото)

Баран Руслан (1958, с. Великі Кусківці Лановецького району) – вчений-економіст, менеджер-фахівець летовищної справи, правник, краєзнавець, видавець, громадський діяч.  Автор понад 60 наукових праць і навчальних посібників, статей у фахових збірниках, Тернопільському Енциклопедичному словнику.

баран

Бемко Володимир (1889, містечко Козова — 15. 08. 1965, м. Нью-Йорк, США) — правник, військовик, громадський діяч.

бемко

Володимир (в миру — Дідович Володимир Микитович; 1922, с. Матвіївці, нині Шумського району — 20. 01. 1990, м. Мюнхен, Німеччина, похов. у м. Бавнд-Брук, США) —  релігійний діяч. Воював в УПА. Студіював теологію у Польщі.

Косар Михайло (1895, с. Купчинці, нині Козівського району — 01. 10. 1972, смт Козова) — громадський діяч. Воював в УСС.

Монастирський Зеновій (1919, с. Киданів, нині Бучацького району — 1992, там само) —  релігійний діяч.

монастирський

Осінчук Михайло (1890, с. Голошинці, нині Підволочиського району — 13. 02. 1969, м. Нью-Йорк, США) — художник. Автор портретів митрополита А. Шептицького, кардинала Й. Сліпого, князя Ярослава Осмомисла; дереворитів, екслібрисів, ілюстрацій до книжок.

осінчук

Похилий Олександр (1983, м. Тернопіль) – колишній голова Тернопільської РДА.

похилий

Ратгаус Кароль (Rathaus Karol; 1895, м. Тернопіль —  21. 11. 1954, м. Нью-Йорк, США) — польський композитор, піаніст, педагог.

ратхауз

Сороколіт Іван (1977, смт Гусятин) – депутат Тернопільської міської ради, громадський діяч.

сороколіт

Чопек Анна (1912, смт. Козова – 17.01.2010, м. Лос-Аламос (США)) – правник, адвокат. Громадянка США (1926). Автор спогадів та публікацій із правничої  проблематики.

Цей день в історії Тернопілля:

1777 – у парафіяльній церкві с.Кулаківці Заліщицького району засяяла дивним світлом ікона Богородиці. Через деякий час по обличчю Пресвятої Богородиці покотилися рясні сльози. Таке незвичайне явище відбувалося з деякими перервами протягом трьох тижнів у присутності великого числа прихожан. Після короткої перерви сльози на обличчі Пресвятої Богородиці відновилися і тривали безперервно ще протягом 26 днів. 5 серпня 1779 р. за результатами роботи Духовної комісії Львівський, Галицький і Кам’янець-Подільський єпископ Лев (Шептицький) проголосив цю ікону чудотворною. Історія цієї реліквії така. Її написав у 1764 р. маляр Андрій із Вовківців над Дністром на замовлення мешканця с. Кулаківці Миколи Балабанюка. Селянин подарував її парафіяльній церкві. За рішенням церковної влади цей образ Пресвятої Богородиці на початку ХІХ ст. урочисто перенесли із дерев’яної церкви с.Кулаківці до нової мурованої церкви с. Городок, де вона знаходиться до сьогодні. Кулаківцівсько-Городоцька чудотворна ікона Пресвятої Богородиці прославилася численними чудами.

1848 – з невідомих причин храм в с. Устечко Кременецького району згорів.

До 16 вересня 1872 року через епідемію холери відкладено початок навчання в Тернопільській гімназії.

1901 – вища реальна школа отримує своє приміщення на вул.Стрілецькій в Тернополі.

1906 – Апостольська Столиця за понтифікату Папи Римського Пія Х видала Декрет, відповідно до якого ікону Кулаківцівсько-Городоцької Божої Матері було короновано, а церкві Архистратига Михаїла в с.Городок Заліщицького району, надано відпуст на Різдво Пресвятої Богородиці. Про це свідчать дари-воти, які прикрашають ікону.

1916 – на Диких Ланах на Бережанщині росіяни атакували турецький полк, але ситуацію виправили січові стрільці, відкинувши загарбників до річки Золотої Липи.

1931 – у Тернополі монастирська церква Успення Пресвятої Богородиці переходить в руки отців редемптористів.

1941  –  У дистрикті Галичина завершилося проведення адміністративної реформи, в результаті якої територія Львівської, Дрогобицької, Тернопільської та Станіславської областей були поділені на повіти (крайзе) та староства (крайзгауптманшафтен).

1944 – на основі Постанови Раднаркому СРСР №1114 відновила свою роботу Тернопільська обласна бібліотека. Перебувала у м.Чорткові, яке на той час виконувало функції обласного центру, оскільки Тернопіль було вщент зруйновано.

1945 – під час більшовицької облави в селі Бурканів Теребовлянського району вбили двох чоловіків.

1947  – біля села Річиця Томашів Любінського повіту схоплений у криївці, куди кинули гранату зі снодійним газом, референт Служби Безпеки ОУН на Закерзонні, уродженець с.Криве Козівського району Петро Федорів, ( «Дальнич», «П’єр»). Сидів у Мокотовській тюрмі у Варшаві. Не пішов на співпрацю зі слідством і відмовився просити помилування. Страчений 11 квітня 1950р. Петру Федоріву («Дальничу») в рідному селі Криве на Тернопіллі споруджено пам’ятник.

1961 – Повідомлялося, що відбувся пленум Тернопільського обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано Г.Шевчука.

1991 – почала роботу в телеефірі студія «ТV — 4» — товариство з обмеженою відповідальністю, регіональна мережева недержавна телекомпанія.

mizhnarodnyy_den_ohorony_ozonovogo_sharu

16 вересня вважається Міжнародним днем охорони озонового шару. Це свято, яке звертає увагу всіх людей на одну з найважливіших глобальних проблем людства. З’явилося свято в 1994 році завдяки відповідним рішенням Генеральної Асамблеї ООН, яка таким чином увічнила в пам’яті людей підписання в Монреалі протоколу, який стосується речовин, що руйнують озоновий шар атмосфери. Саме 16 вересня 1987 року країни-учасниці Монреальського з’їзду зобов’язалися обмежити виробництво таких речовин. Серед 36 країн, що підписали протокол, була і Україна. Важливість цього питання полягає в збереженні тонкого газового щита навколо Землі, який захищає всіх нас від згубної сонячної радіації.

Це свято має свій девіз, який звучить так: «Збережи небо: захисти себе і озоновий шар». У цих словах переданo все те значення озонового шару атмосфери, який має цінувати людина. Вчені вважають, що озоновий шар стрімко зменшується, а це загрожує нашій планеті зникненням всього живого. Зараз нерідко можна почути про відкриття нових «озонових дірок». Першу з них виявили в 80-х роках над Антарктидою.

den_pamyati_georgiya_gongadze

День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня журналісти у всіх регіонах України традиційно згадують Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загинули при виконанні своїх професійних обов’язків.

Іменини сьогодні святкують Василина, Петро, Домна, Юхим, Феоктист.