25 Лютого 2020, Вівторок


Погода
Похмурий день 26 лютого передвіщає холодну і затяжну весну

Як Трансперенсі оцінили комунальні підприємства Тернополя

Фоторепортаж
Дітлахи з Тернополя помандрували у зимові Карпати (фоторепортаж)

Діджиталізація по-тернопільськи: майже 7 тисяч електронних ключів видали лише за місяць

У Чортківському державному медичному коледжі провели акцію «Дбаємо про сад»

Затримали псевдополіцейського, який промишляв на Тернопільщині

Нерухомість на Тернопільщині вже забезпечила майже 14 млн грн

Фотофакт
Тернопільські «Красунчики дня»

Тернополянам показують лайфхаки правомірного життя (відео)

На цій тернопільській вулиці здавна було багато фотографів

Пан Марек на Тернопільщині розповів, як не допустити трагедії

Соняшник залишиться однією з найприбутковіших культур (Агроновини)

На Тернопільщині пильно прислухаються до шелесту нових світло-рожевих банкнот 

У Тернополі оновлять покрівлі житлових будинків

У найстарішому місті Тернопільщини кілька місяців ліквідовуватимуть те, чим колись гордилися

Відео Фоторепортаж
Руїни замку у Бережанах: історія, яку ми втрачаємо (фоторепортаж, відео)

Анонс Це цікаво
У Чорткові хочуть встановити ще один рекорд України

Затримано групу чоловіків, які в лісі на Тернопільщині затіяли розкопки

На Кременеччині просять владу упорядкувати місце масового розстрілу (фото)

У молодика з Тернопільщини знайшли заборонену речовину

Свято весни у Тернополі розпочнуть із допомоги тваринам 

Одна нагорода, штрафні хвилини, скандал з росіянами та дискредитація збірної України: як для тернополян завершився чемпіонат світу з біатлону

На Збаражчині підприємець завдав державі збитків на кілька мільйонів

Тернопільські волонтери збирають кошти на квадрокоптери

Безробітна Іванна з Тернопільщини різко «піднялася» після того, як захистила своє

Тернополяни можуть доставити допомогу бійцям, яка знову ледь поміщається в один бус (фото)

Фотофакт
Жителі Тернополя платять за комунальні послуги не так і багато (фотофакт)

На Тернопільщині пенсіонерка стала жертвою шахрайки

Фотофакт
Сергій Притула, попри щільний гастрольний графік, допомагає бійцям на Сході (фотофакт)

На Тернопільщині знову смерть на дорозі (фото)

На Тернопільщині комусь пощастило виграти 1 млн у лотерею

У Копичинцях таки закриють автовокзал (фото)

На Шумщині досі розшукують місцевого жителя (фото)

Вимагають звіт: звідки брали гроші жителі Тернопільщини

Анонс
Наприкінці лютого у Тернополі виступить «Бумбокс»

Фотофакт
На Тернопільщині буревій наробив лиха (фотофакт)

Відео Погода
Кременчанин розповів – чому його група туристів заблукала у горах (відео)

Фотофакт
Тернополяни знову скаржаться на обман у місцевих супермаркетах (фотофакт)

Тернополянка посіла третє місце на етапі Кубка світу зі спортивної гімнастики

Яких кроків від бізнесу чекають контролюючі органи на Тернопільщині

Для маленьких тернополян облаштують дитячі майданчики

Терміново
Сьогодні деякі вулиці Тернополя залишаться без світла

Це цікаво
25 лютого в історії Тернопільщини

24 Лютого 2020, Понеділок


Погода
На Тернопільщині й далі попереджають про сильні вітри

У тернопільському університеті пам’ятають про знаних письменників (фото)

Уже відомо, кого на Тернопільщині перевірятимуть податківці 

Художник з Тернополя повезе «Князів України-Русі» до Києва

Що жителям Тернопільщини треба конче знати про РРО

Це цікаво
«Мені соромно за українців, які спеціально брешуть», – тернополянка спростувала інформацію про масову паніку в Італії через коронавірус (фото)

«Кіборг» поповнив лави муніципальної варти Чорткова

Фотофакт
Тернопільська «Красуня дня»

З березня заборонять оформляти спадщину і дарування: правда чи ні?

Польський генерал з Тернополя захищав Брестську фортецю

    Історик Олег Гаврилюк розшукав архівні документи про життя та діяльність польського генерала з Тернополя.

   Ім’я цього генерала, який народився у Тернополі в 1888 році, ви не знайдете серед прізвищ інших офіцерів Війська Польського, уродженців Тернопільщини у «Книзі пам’яті України. Тернопільська область». Не побачите його прізвища  і в брошурі «Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини», яка щороку видається в нашій області. А поміж тим, ця людина, яка загинула у боротьбі з нацизмом, вартує того, щоб ми знали про неї.

                      Шведський нащадок у Галичині

    Дослідник історії Тернополя і нашого краю, археолог, науковець, завідувач відділом давньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею Олег Гаврилюк розповів «Терену» про маловідомого в Україні славетного земляка.

   «Майбутній генерал дивізії Францішек Клеєберг народився

у Тернополі. Він був первістком у сім’ї Еміліана Клеєберга, учасника колишнього січневого повстанця 1863 року, а згодом офіцера кавалерії цісарсько-королівської армії Австро-Угорщини.

Був старшим братом Юліуша Клеєберга – генерала бригади Війська Польського, який народився у Теребовлі в 1890 році, пройшов всю війну і не визнав соціалістичного уряду Польської Народної Республіки, емігрував до Австралії, де і загинув в автомобільній аварії у 1970 році. Згідно родинної традиції, Клеєберги вважали себе нащадками шведського солдата, який прибув до Польщі у складі ворожої армії у XVII столітті, потрапив у полон, ополячився і в кінцевому результаті став засновником роду», – каже пан Олег.

                       Від артилериста – до генерала

   За словами дослідника, після закінчення школи і отримання атестату у Відні в 1905 році, Францішек студіював  науку у Військово-Технічній академії, закінчив артилерійсько-стрілецьку школу. Через два роки поступив до Академії Генерального штабу у Відні, яку не встиг закінчити у зв’язку з початком Першої світової війни. У травні 1915 року отримав направлення до Польських Легіонів.

Був заступником начштабу, a згодом також начштабу Команди Легіонів Польських Австро-угорської армії. Через рік, під час проведення вишколу, стає заступником командира 1-го полку артилерії i одночасно – комендантом об’єднаних шкіл артилерії. Служив в Інспекції вишколу Польських збройних сил. У зв’язку з проханням про зміну громадянства з австрійського на польське, у червні 1918 року направлений з австро-угорської армії до штабу 54-ї польської піхотної бригади», – розповідає Олег Гаврилюк.

   До Війська Польського Клеєберг був зарахований у грудні 1918 року та приписаний до Генерального Штабу. Виконував обов’язки шефа організаційної секції, стає заступником керівника Першого Мобілізаційно-організаційного департаменту Військового міністерства. Потім проходить шлях від  помічника начальника штабу військ до командира піхотної дивізії, яка дислокувалася у Гродно.  

     «Під час маневрів Війська Польського у 1927 році випадково його супротивником став  генерал Стефан Денба-Бернацький – гордість і слава польської армії. Клеєберг, замість того, щоб піддатися, виграв свою військову гру, фактично висміявши некомпетентність і безграмотність свого візаві. Цей випадок не обійшов увагою маршал Юзеф Пілсудський, який пишаючись за свого молодого полковника, подав прохання про присвоєння Ф. Клеєбергу чин генерала. 1 січня 1928 року президент Речі Посполитої Ігнаци Мосьціцкі авансував його на чин генерала бригади та згодом включення його до корпусу генералів Речі Посполитої. Ф. Клеєберг приятелював з  генералом Владиславом Сікорським. У березні 1936 року Ф. Клеєберг був призначений командуючим Округу Корпусу № III у Гродно. Через два роки вже став командуючим Округу Корпусу № IX у Бресті», – каже історик Олег Гаврилюк.

             Останній бій польського генерала

1 вересня 1939 року німецько-фашистські війська напали на Польщу.  9 вересня Клеєберг приступив до організації бойових підрозділів з підлеглих йому осередків запасників. 11 вересня,  наказом Верховного Головнокомандуючого Війська Польського маршала Едварда Ридз-Смігли, Клеєбергу було доручено організацію оборони Полісся по річках  Мухавець і Прип’ять, від Бресту до кордону з СРСР, задля недопущення глибинного охоплення німцями Північного фронту зі сходу. Клеєберг очолив Самостійну Групу Операційну «Полісся»,

Першими боями групи Клеєберга виявилася оборона Бреста, 14-16 вересня, і Кобрина, 16-18 вересня. 17 вересня 1939 року війська Ф. Клеєберга вже дислокуються у Ковелі. Всього у нього було біля 20 тисяч вояків: дві піхотні дивізії, кавалерійська бригада, два окремих полки: уланський і кіннострілецький. 22 вересня Клеєберг вирішив виступити на захід на допомогу оточеній німцями Варшаві. 27 вересня його війська переправилися через Буг. Генерал одночасно розпочав реорганізацію підлеглих йому військ, у Влодаві відновив цивільно-адміністративну владу. Під Яблонем і Мілановoм розбив висунуті проти нього окремі підрозділи Червоної армії. Під час боїв війська Клеєберга захопили декілька десятків червоноармійців, серед останніх були як полонені, так  і перебіжчики, половина з них вступила до його військ і відзначилася хоробрістю у боях.

     1 жовтня генерал дізнається про капітуляцію Варшави і вирішує рухатися далі на захід у лісові масиви та розпочати партизанську війну. 6 жовтня 1939 року своїй групі, після чотириденних боїв під Коцком з військами XIV-го моторизованого корпусу вермахту, у складі якого були 13-а і 29-а дивізії, віддав наказ про складання зброї. Ф. Клеєберг був останнім польським генералом, який залишився єдиним командуючим Самостійної Групи

Операційної, котрий не зазнав жодної поразки. Ворожі війська були розбиті, a Клеєберг вимушений був віддати наказ про капітуляцію тільки через брак боєприпасів і амуніції. Це була остання битва польського війська з німецькими загарбниками у 1939 році.

                      Концтабір, 15 нагород і фільм

  Після капітуляції, генерал був вивезений до Німеччини та ув’язнений у концтаборі «Офлаг IVB», у фортеці Кинігштайн поблизу Дрездена. 15 березня у своєму щоденнику генерал записав: «Субота. Ванда (його дружина ) привезла мені воду з Люрду. У Варшаві стверджують, що СРСР готується виступити проти німців. Я в це не вірю». 5 квітня 1941 року вже іншою рукою, ймовірно жінки, записано, що він помер. У неволі генерал перебував півтора року, захворів на серце i 5 квітня 1941 року помер у військовому шпиталі у Вайссер Гірш під Дрезденом.

Похований на цвинтарі у Неуштадті.

    Президент Речі Посполитої в екзилі, на основі подання командуючого Війська Польського, 1 січня 1943 року посмертно присвоїв йому звання генерала дивізії. У 1969 році прах генерала Ф. Клеєберга привезено до Польщі і 6 жовтня урочисто поховано на військовому цвинтарі в Коцку, поміж могил полеглих солдатів, з якими він воював.

     Францішек Клеєберг нагороджений 15 орденами, серед яких були найвищі нагороди Речі Посполитої: командорський, кавалерський, золотий і срібний хрести військового ордену Virtuti Militari. А також – командорським хрестом ордену Почесного легіону Французької республіки, орденами кайзерівської Німеччини і республіки Литви.

     У 2009 році, у зв’язку із 70-річчям початку Другої світової війни, Ф. Клеєберга посмертно нагороджують орденом – Великим Хрестом Відродження Польщі. До своєї останньої нагороди генерал був представлений президентом Польської Республіки Лехом Качинським, за видатні заслуги у боротьбі з німецько-фашистськими військами в 1939 році. У 2007 році режисер Мірослав Гроновський зняв документальний фільм про битви генерала Ф. Клеєберга і Самостійної Операційної Групи «Полісся», під час німецько-польської війни 1939 року.

Записав Олег СНІТОВСЬКИЙ

 

15

Залишити коментар

прайс-на-рекламу
Схожі матеріали

Інші публікації автора