Минає 400 років від дня смерті власника замку на Тернопільщині

unnamed

Жителі Чорткова згадують Станіслава Гольського, найвідомішого власника Чорткова і замовника будівництва кам’яного замку.

У сімнадцятому столітті Станіслав Гольський був доволі іменитою особою, державним і військовим діячем, пише історик Ярослав Дзісяк у «Золотій пекторалі». Народився у 1553 році, власником Чорткова став, ймовірно, у 1583 році або пізніше. Через десять років його кар’єра пішла угору. З 1594 року він вже – каштелян, тобто, управлінець замком і сусідніми землями, призначений королем. Він же -  староста барський, і летичівський (сучасна Вінниччина і Хмельниччина), посол і дипломат.

У 1599 році Станіслав Гольський стає подільським воєводою, а ще  через чотири роки – воєводою руським.  Чортків став власністю Гольського у 1597 році. До речі, головний фрагмент сучасного герба Чорткова – три леміші зі срібною трояндою посередині, це емблема «Роля» роду Гольчських. У 1605 році власник Чорткова викупив Козову і Підгайці, останні стали резиденцією, У його власності також був і Бучач.

Станіслав Гольський проводив доволі широку діяльність, Так, у 1577–82 роках воював з московітами за Лівонію (частина сучасної Латвії та Естонії) і Полоцьку землю, бився з татарами на Поділлі. 1604 році власник Чорткова отримав додатковий привілей на проведення ярмарків в день святих Петра і Павла та святого  Дмитрія, а також торгів по неділях. У 1607 – 1611 роках виконував посольські місії у Франції. Англії, Іспанії, у державах сучасної Італії.

Він був двічі одруженим, але ні пані Анна Бучацька-Тваровська-Гольська, ні Анна Потоцька-Гольська не народили йому спадкоємців. Анна Потоцька і Станіслав Гольський розпочали будівництво костелу. Хоча, є відомості, що перша письмова згадка про нього належить до 1593 рок у зв’язку з розмежуванням Львівської архідієцезії. Тоді власник міста запросив ченців-домініканців і виділив кошти для спорудження необхідних приміщень. До речі, саме домініканці – на початку ХІІІ століття у Європі започаткували інквізицію.

Станіслав Гольський помер 400 років тому  і був похований у

згаданому костелі святого Станіслава, повна назва – Костел Матері Божої, святого Розарії і святого Станіслава, тепер – отців Домініканів. Є дані, що наприкінці життя Гольський мав титул князя. Після смерті, згідно заповіту, його маєтності, в тому числі й Чортків, перейшли до брата Яна Гольського, кам’янецького каштеляна, за іншими даними – галицького.

«ТЕРЕН» нагадує, що 13-14 серпня, у Чортківському замку в друге пройде «Гольський FEST».

 Петро Овчарик

   Фото – відкриті джерела

Вибір читачів за тиждень

Відео