2 Грудня 2020, Середа

Матінка зима ще снігом дороги не припекла

На Тернопільщині нагорода знайшла повстанця, який 25 років відбув у таборах Сибіру

Тернопільщина встановила рекорд у приватизації підприємства спиртової галузі

Прогулянки Тернополем. Як впізнати давні балясини

Силовики з Тернопільщини звинувачують командира у бойових діях проти Збройних сил України

Тернополян закликали не мовчати про насильство (відео)

Тернопіль має на кого рівнятися

Що змінилось: тернополяни порівняли світлини різних куточків Тернополя минулих років та сьогодення (фото)

Тернополянам на замітку: як правильно підготуватися до ПЛР-тесту

Мандрівки Тернопільщиною. Погляд зсередини

У Тернополі можна буде побачити виставку графічних портретів

Масштабну незаконну рубку дерев виявлено на Тернопільщині

Поліцейські з Тернопільщини два місяці житимуть в бойових умовах

Небачені в Україні темпи з виробництва важливого продукту показала Тернопільщина

Лави заслужених земляків поповнили ще троє тернополян

Молодші підтримують старших: учні тернопільських шкіл долучились до благодійної акції (відео)

Кандидатуру нардепа-аграрія з Тернопільщини пропонують на посаду міністра Мінагрополітики

На Тернопільщині нарешті завершили те, чого не могли зробили ще з 1991 року (фото)

У Чорткові Святим Миколаєм може стати кожен

У Чорткові попереджають про зміну місця пішохідного переходу на одній з найбільших вулиць

У Чорткові горіла будівля: вогонь наробив збитків

Мандрівки Тернопільщиною. Про красу (фоторепортаж)

7,5 років ув’язнення отримав житель Скалата, який поранив ножем двох осіб

На Тернопільщині із другої спроби за 55 млн грн таки продали спиртзавод

Стали відомі деталі жахливої ДТП: одна людина загинула, двоє – в лікарні

Тернополянам на замітку: де знайти те, що у 2020 році найчастіше гуглять

Тернопільським татусям оплачуватимуть декретну відпустку

Тернополяни скаржаться, що деякі водії мають їх за ніщо (фотофакт)

Понад 300 тис. грн віддали на Тернопільщині за те, що має бути якісним (фотофакт)

Житель Ланівців встановив власний рекорд з риболовлі (фотофакт)

На Тернопільщині жахлива ДТП (фото, відео)

На Тернопільщині впродовж доби більше 300 осіб одужало від COVID-19

Заборгованість за комунальні послуги тепер можна побачити на інтерактивній карті

До медичних закладів області навідуватимуться спеціальні групи, які допомагатимуть лікарям (фото)

2 грудня в історії Тернопільщини

1 Грудня 2020, Вівторок

Погода у Тернополі 2 грудня

Дев’ять офіцерів запасу з Тернопільщини відправились на службу в ЗСУ

Прикарпатці завдали Тернопільщині збитків на понад 1 млн грн

Наживо
Тернопільські абітурієнти наживо зможуть спробувати здати лише одне ЗНО

Рятувальники Збаражчини врятували лебедя (фотофакт)

При вирішенні гострих питань на Тернопільщині радитимуться з Громадською радою (відео, фото)

Терміново
На дамбі аварія з потерпілими: Porsche від удару відкинуло на тротуар (фото)

Тернопільський «Красунчик дня»

Як тернополянам повернути придбаний товар неналежної якості?

Археолог з Тернопільщини оприлюднив цікаві факти про тутешні фігури святих

Прогулянки Тернополем. Зимові візерунки на підлозі

У Чорткові на вулиці Бандери замінять мережу водопроводу, збудують каналізацію та оновлять освітлення

У Тернополі вже знають, що таке сторітелінг

На Тернопільщині назвали тих, хто отримає 100 тис. гривень

Українські садівники цьогоріч отримають 165 млн грн держдотацій на саджанці (Агроколонка)

Тернопільські ФОПи отримали відтермінування закону про касові апарати

16 вересня в історії Тернопільщини

Баран Руслан (1958, с. Великі Кусківці Лановецького району) – вчений-економіст, менеджер-фахівець летовищної справи, правник, краєзнавець, видавець, громадський діяч.  Автор понад 60 наукових праць і навчальних посібників, статей у фахових збірниках, Тернопільському Енциклопедичному словнику.

баран

Бемко Володимир (1889, містечко Козова — 15. 08. 1965, м. Нью-Йорк, США) — правник, військовик, громадський діяч.

бемко

Володимир (в миру — Дідович Володимир Микитович; 1922, с. Матвіївці, нині Шумського району — 20. 01. 1990, м. Мюнхен, Німеччина, похов. у м. Бавнд-Брук, США) —  релігійний діяч. Воював в УПА. Студіював теологію у Польщі.

Косар Михайло (1895, с. Купчинці, нині Козівського району — 01. 10. 1972, смт Козова) — громадський діяч. Воював в УСС.

Монастирський Зеновій (1919, с. Киданів, нині Бучацького району — 1992, там само) —  релігійний діяч.

монастирський

Осінчук Михайло (1890, с. Голошинці, нині Підволочиського району — 13. 02. 1969, м. Нью-Йорк, США) — художник. Автор портретів митрополита А. Шептицького, кардинала Й. Сліпого, князя Ярослава Осмомисла; дереворитів, екслібрисів, ілюстрацій до книжок

осінчук

Похилий Олександр (1983, м. Тернопіль) – голова Тернопільської РДА.

похилий

Ратгаус Кароль (Rathaus Karol; 1895, м. Тернопіль —  21. 11. 1954, м. Нью-Йорк, США) — польський композитор, піаніст, педагог.

ратхауз

Сороколіт Іван (1977, смт Гусятин) – депутат Тернопільської міської ради, директор КП ТМР “Тернопіль Інтеравіа”, підприємець.

сороколіт

Чопек Анна (1912, смт. Козова) – правник, адвокат. Громадянка США (1926). Автор спогадів та публікацій із правничої  проблематики.

Цей день в історії Тернопілля:

1777 – у парафіяльній церкві с.Кулаківці Заліщицького району засяяла дивним світлом ікона Богородиці. Через деякий час по обличчю Пресвятої Богородиці покотилися рясні сльози. Таке незвичайне явище відбувалося з деякими перервами протягом трьох тижнів у присутності великого числа прихожан. Після короткої перерви сльози на обличчі Пресвятої Богородиці відновилися і тривали безперервно ще протягом 26 днів. 5 серпня 1779 р. за результатами роботи Духовної комісії Львівський, Галицький і Кам’янець-Подільський єпископ Лев (Шептицький) проголосив цю ікону чудотворною. Історія цієї реліквії така. Її написав у 1764 р. маляр Андрій із Вовківців над Дністром на замовлення мешканця с. Кулаківці Миколи Балабанюка. Селянин подарував її парафіяльній церкві. За рішенням церковної влади цей образ Пресвятої Богородиці на початку ХІХ ст. урочисто перенесли із дерев’яної церкви с.Кулаківці до нової мурованої церкви с. Городок, де вона знаходиться до сьогодні. Кулаківцівсько-Городоцька чудотворна ікона Пресвятої Богородиці прославилася численними чудами.

1848 – з невідомих причин храм в с. Устечко Кременецького району згорів.

До 16 вересня 1872 року через епідемію холери відкладено початок навчання в Тернопільській гімназії.

1901 – вища реальна школа отримує своє приміщення на вул.Стрілецькій в Тернополі.

1906 – Апостольська Столиця за понтифікату Папи Римського Пія Х видала Декрет, відповідно до якого ікону Кулаківцівсько-Городоцької Божої Матері було короновано, а церкві Архистратига Михаїла в с.Городок Заліщицького району, надано відпуст на Різдво Пресвятої Богородиці. Про це свідчать дари-воти, які прикрашають ікону.

1916 – на Диких Ланах на Бережанщині росіяни атакували турецький полк, але ситуацію виправили січові стрільці, відкинувши загарбників до річки Золотої Липи.

1931 – у Тернополі монастирська церква Успення Пресвятої Богородиці переходить в руки отців редемптористів.

1941  –  У дистрикті Галичина завершилося проведення адміністративної реформи, в результаті якої територія Львівської, Дрогобицької, Тернопільської та Станіславської областей були поділені на повіти (крайзе) та староства (крайзгауптманшафтен).

1944 – на основі Постанови Раднаркому СРСР №1114 відновила свою роботу Тернопільська обласна бібліотека. Перебувала у м.Чорткові, яке на той час виконувало функції обласного центру, оскільки Тернопіль було вщент зруйновано.

1945 – під час більшовицької облави в селі Бурканів Теребовлянського району вбили двох чоловіків.

1947  – біля села Річиця Томашів Любінського повіту схоплений у криївці, куди кинули гранату зі снодійним газом, референт Служби Безпеки ОУН на Закерзонні, уродженець с.Криве Козівського району Петро Федорів, ( «Дальнич», «П’єр»). Сидів у Мокотовській тюрмі у Варшаві. Не пішов на співпрацю зі слідством і відмовився просити помилування. Страчений 11 квітня 1950р. Петру Федоріву («Дальничу») в рідному селі Криве на Тернопіллі споруджено пам’ятник.

1961 – Повідомлялося, що відбувся пленум Тернопільського обкому КП України, на якому першим секретарем обкому обрано Г.Шевчука.

1991 – почала роботу в телеефірі студія «ТV — 4» — товариство з обмеженою відповідальністю, регіональна мережева недержавна телекомпанія.

mizhnarodnyy_den_ohorony_ozonovogo_sharu

16 вересня вважається Міжнародним днем охорони озонового шару. Це свято, яке звертає увагу всіх людей на одну з найважливіших глобальних проблем людства. З’явилося свято в 1994 році завдяки відповідним рішенням Генеральної Асамблеї ООН, яка таким чином увічнила в пам’яті людей підписання в Монреалі протоколу, який стосується речовин, що руйнують озоновий шар атмосфери. Саме 16 вересня 1987 року країни-учасниці Монреальського з’їзду зобов’язалися обмежити виробництво таких речовин. Серед 36 країн, що підписали протокол, була і Україна. Важливість цього питання полягає в збереженні тонкого газового щита навколо Землі, який захищає всіх нас від згубної сонячної радіації.

Це свято має свій девіз, який звучить так: «Збережи небо: захисти себе і озоновий шар». У цих словах переданo все те значення озонового шару атмосфери, який має цінувати людина. Вчені вважають, що озоновий шар стрімко зменшується, а це загрожує нашій планеті зникненням всього живого. Зараз нерідко можна почути про відкриття нових «озонових дірок». Першу з них виявили в 80-х роках над Антарктидою.

den_pamyati_georgiya_gongadze

День пам’яті журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня журналісти у всіх регіонах України традиційно згадують Георгія Гонгадзе та інших журналістів, які загинули при виконанні своїх професійних обов’язків.

Іменини сьогодні святкують Василина, Петро, Домна, Юхим, Феоктист.

mm

Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на teren.in.ua.