На медицину та освіту Тернополя чекають фінансові проблеми?

Новий бюджет держави вже у наступному році може залишити тернополян без медицини та освіти.

Україна побачила проект нового бюджету, який внесено на розгляд у Верховну Раду України.

Головний фінансовий документ може позбавити людей медицини і освіти попри усі зусилля мерії Тернополя із збільшення надходжень бюджету.

У проекті бюджету 2017 року планується, що медичні та освітні заклади будуть самостійно фінансувати витрати на опалення житлово-комунальних послуг. Про це йдеться у прес-релізі Міністерства фінансів оприлюдненому нещодавно.

Міський голова Тернополя, голова бюджетного комітету Асоціації міст України Сергій Надал вважає подібні новації шкідливими та навіть руйнівними для місцевих громад. Про це він розповів у своєму коментарі.

“Фактично фінансування шкіл і лікарень перекладають на місцеві бюджети. Подібним чином діяли минулого року, коли на місцеві бюджети повісили фінансування профтехучилищ. Для багатьох скарбниць — це була непосильна ноша. Кошти звичайно знаходили, але їх потрібно забирати з інших статей, надзвичайно важливих для міста. Цього року ми вже змушені були виділити додатково більше 8 млн грн на фінансування зарплат вчителям, але ці кошти із постійним зростанням тарифів все важче знаходити”, - зазначив Сергій Надал.

Міський голова Тернополя зауважив, що в Україні сформувала погана звичка, кожен бюджет починати з перекладання відповідальності на місцеве самоврядування.

“Кожного разу, як у державі виникають проблеми, гроші буквально видирають з місцевих бюджетів. Робиться вигляд, що можна передати повноваження і вони будуть виконуватися без фінансування. Люди будуть працювати без зарплат, а підприємства постачатимуть тепло і світло без оплати. Можливо це працює на папері, але не в реальному житті”, - зауважує міський голова.

При цьому фінансова система справді залишається надзвичайно централізована. Тобто більшість податкових зборів йде в центр.

 

“Щоб запроваджувати такі зміни, які працюють в Німеччині, Канаді, чи Польщі треба зробити так, щоб 70 % усіх коштів залишалися на місцях. У нас пропорція протилежна. Грошима керують з центру, а відповідальність перекладають на місця. Для політиків, як бачимо, це норма”, - зазначив Сергій Надал.

Головною загрозою “централізації”, яку бачить очільник Тернополя, є погіршення якості освіти, медицини та брак коштів на розвиток цих галузей.

“Освіта і медичний захист — це ті базові права, які гарантовані Конституцією України. Відповідно вони повинні фінансуватися з центрального бюджету щонайменше до того часу, поки в країні не відбудеться повноцінної бюджетної децентралізації. Тобто, коли більшість податкових зборів будуть у зоні відповідальності місцевого самоврядування та залишатимуться на місцях, а бюджети формуватимуть “знизу”, а не “згори”, як зараз. У теперішніх умовах такі новації погіршать і без того складну ситуацію з фінансування освітніх та лікарняних закладів. Поки що нам дають лише відповідальність, без фінансування”, - переконаний Сергій Надал.

Першими жертвами нового бюджету може стати програма капітальних ремонтів і покращення системи ЖКГ.

“Міськвиконком зобов’язаний забезпечити належний рівень зарплат для бюджетників. Ми будемо шукати гроші. Але нам їх потрібно десь брати. Відповідно може скоротитися фінансування програм капітального ремонту та інших проектів, зокрема термомодернізації. Це погано, бо кожна вкладена у ремонти і модернізацію ЖКГ гривня, окуповується втричі”, - сказав Сергій Надал.

Варто зазначити, що Тернопіль справді належить до лідерів в Україні за темпами проведення робіт з модернізації житлово-комунального господарства. На це вказували, зокрема, і фахівці міжнародних фінансових структур таких, як Світовий банк і представники українського уряду.

Сергій Надал наголосив, що міський виконком робитиме все можливе для того, щоб якість життя тернополян не погіршувалася, у першу чергу, створюючи умови для розвитку підприємництва.

Нагадаємо, нещодавно міський голова Тернополя виступив з ініціативою автоматично подовжувати договори оренди міської землі усім підприємцям, які не мають порушень умов договору. Мерія сподівається, що таку ініціативу підтримають міські депутати. Таким чином, вже на ближчій сесії можуть подовжити договори кільком десяткам підприємців.

Вибір читачів за тиждень

Відео