Оксана Бучко

Тернополяни можуть захистити комп'ютери від вірусу

73_main_new.1499697875

Захистити дані від атаки вірусу Petya.A тернополянам допоможе уважність при використанні інтернету і актуальне антивірусне ПЗ. Окрім того, варто використовувати можливість резервної копії інформації, яку спеціалісти рекомендують зберігати в «хмарі».

Про способи захисту від наступної можливої атаки розповів segodnya.ua представник сервісу зберігання даних FEX.net Антон Семчишин.

- Резервне зберігання даних може здійснюватися на твердих носіях (флешки, SD-карти, HDD) або в хмарі. Технологія хмарного зберігання даних вважається більш надійною. Фізичний накопичувач може бути втрачений або зламаний. Крім того, зовнішні носії інформації можуть самі бути переносниками вірусів. При завантаженні звичайних файлів флешка не перевіряє їх на наявність «сплячих» вірусів. Диск через вірус може вийти з ладу і дані будуть втрачені , - говорить експерт.

Експерти кіберполіції України попереджають, що атаки подібних вірусів можуть повторитися. Відновити інформацію після атаки вірусу Petya.A можна у двох випадках. Перший - якщо комп’ютер заражений, частково зашифрований, система почала процес шифрування, але зовнішні фактори припинили процес шифрування, наприклад, було відключене живлення. Другий - якщо комп’ютер заражений, але при цьому процес шифрування таблиці MFT ще не почався (збій в роботі вірусу, реакція антивірусного ПО на дії вірусу і т.п.).

Спосіб, який допоможе в разі, якщо комп’ютер заражений і зашифрований, а користувач бачить повідомлення з вимогою перерахувати гроші зловмисникам в обмін на ключ для розшифровки даних, поки не визначений. Крім того, експерти не рекомендують платити здирникам. Як показав випадок з вірусом Petya.A, користувачі, які заплатили необхідну суму, так і не отримали ніяких ключів для розшифровки даних.

Нагадаємо, 27 червня в Україні сталася найбільша хакерська атака. Вірус Petya.A, який зашифровував всі дані на комп’ютері та вимагав викуп, вразив мережі ряду організацій, в тому числі і державних. Кібератака почалася практично одночасно близько 11:30, вірус поширився дуже швидко. За даними компанії ESET, яка розробляє програмне забезпечення для боротьби зі шкідливими комп’ютерними програмами, на Україну припало найбільше атак вірусу Petya - 75,24% від усіх.

Носієм вірусу стала програма для звітності та документообігу M.E.Doc. Більш того, Petya швидко поширювався завдяки «захоплення» комп’ютерних мереж - вірусу досить було заволодіти одним комп’ютером у внутрішній мережі для того, щоб врешті-решт швидко поширитися на всі з’єднання ПК.

На думку засновника антивірусної компанії Cyphort (США) Миколи Білогірського, хакери замаскували вірус Petya під «вимагача», хоча насправді його прямою метою було псувати системи, заважати інфраструктурі і знищувати дані. За його словами, вірус був запущений спеціально під Україну.

За словами керівника лабораторії комп’ютерної криміналістики CyberLab Сергія Прокопенка, що сталося можна кваліфікувати як кібер-теракт, оскільки під час атаки вірусу спостерігалося масове знищення інфраструктури.

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео