Тамара Коблик

31 березня в історії Тернопільщини

Processed with VSCO with hb2 preset

педагог, літературознавець, краєзнавець Ірина Ковальчук (1931, смт. Мельниця-Подільська Борщівського району);

підприємець, громадський діяч Богдан Олійник (1967, с. Новосілка Підволочиського району);

image

громадський діяч Олекса Петришин (1919, смт. Коропець Монастириського району - 22.02.2008);

Петришин Олекса Михайлович

громадська діячка Дарія П’ятківська (1930, с. Денисів, Нині Козівського району);

режисер, актриса, діячка культури Руслана Савка (1967, м. Копичинці Гусятинського району);

16864445_770693409754037_2123364018088907722_n

керамік Іван Черниш (1895, м. Копичинці, нині Гусятинського району – 1975, там само).

Цей день в історії Тернопілля:

31 березня 1552 pоку - перша писемна згадка про села Висічка, нині Борщівського району; Давидківці та Свидова, нині Чортківського району; Рожанівка, нині Заліщицького району.

31 березня 1940 року в Кракові від інфаркту помер письменник, журналіст, публіцист Осип Назарук. Воював у лавах Українських Січових Стрільцях, один з організаторів Пресової кватири УСС. Уродженець Бучача. У 1915 р. видав «Співанки УСС», книги «Слідами Українських Січових Стрільців»; «Над Золотою Липою»; «З кривавою шляху Українських Січових Стрільців». У 1918 – 1919 - керівник Головного управління преси й пропаганди уряду УНР. У Кам'янці-Подільському почав писати повість «Роксоляна» - найбільш відому свою книгу.

31 березня 1949 року - на міжобласній нараді у Львові М.Хрущов вимагав до кінця 1949 р. завершити колективізацію у Львівській, Станіславській, Тернопільській і Рівненській областях. Незадоволених колективізацією селян вважали «українськими буржуазними націоналістами», «бандопідсобниками», «підкуркульниками». До початку 50-х рр. суцільна колективізація була майже завершена, сотні тисяч селян репресовані.

31 березня 1950 pоку - більшовики заарештували священика УГКЦ, військового капелана УГА, радника Митрополичої консисторії УГКЦ, члена УГВР о.Миколу Хмільвоського. Народився 18 травня 1880 в селі Покропивна. Помер 30 квітня 1963 року в селі Мшана Городоцького району Львівської області.30 вересня 2012 року в селі Покропивна відкрито й освячено біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці митрополитом Тернопільсько-Зборівським Василієм (Семенюком) пам'ятник о. Миколі Хмільовському.

31 березня 1974 року – померла вишивальниця, ткаля, заслужений майстер народної творчості, уродженка Борщівщини Ганна Герасимович. З 1921 р. проживала в м. Косові, де займалася килимарством, працювала в спілці «Гуцульське мистецтво». Брала участь у виставках, викладала художню вишивку в Косівському училищі прикладного мистецтва.

31 березня 1997 року – померла українська поетеса, перекладач, редактор, уродженка Бережан Оксана Сенатович. Найяскравіше розвинувся талант письменниці у поезії для дітей. Вийшли друком такі збірки: «Червоні лелеки», «Вісім сотень колобків», «Вчиться вересень читати», «Сніговик», «Живемо в одному домі», «Шпаки на колесах», «Соловейку, тьох-мажор!», «У краєзнавчому музеї: Азбука для Левка». А 1991 року до 50-річчя Оксани Сенатович вийшло вибране під назвою «Вчиться вересень читати», куди увійшов також оновлений варіант повісті «Не виростуть хлопці без дощу», перше видання якої з’явилося ще 1974 року. Оксана Сенатович в останній рік життя написала 2 повісті для дітей - «Пані Будьласка і вуйко Пампулько» та «Про Люлька Смока і Котів - місто чудес(не)». За свій літературний доробок для дітей Оксана Сенатович стала першим лауреатом премії імені Олени Пчілки. Померла 31 березня 1997 року у Львові, похована на Личаківському цвинтарі.

Сьогодні, 31 березня, весь світ відзначає Міжнародний день резервного копіювання (День бекапу).

Це свято покликане привернути суспільну увагу до питань забезпечення збереження інформації, а також поширити інформацію про необхідність захисту від втрати даних.

Єврейське свято Песах вважається найдавнішим з релігійних свят, що відзначаються в наш час. Історія свята пов'язана з виходом євреїв з єгипетського рабства. Ця історична подія відбулася приблизно 33 століття назад (за єврейським літочисленням це 2448 рік).

Передісторія Песаха пов'язана з об'єднанням єврейського народу, який прийшов до Єгипту у складі 70 осіб з роду Якова і вийшов звідти великим товариством з 600 000 чоловік. У зв'язку із стрімко зростаючою чисельностю євреїв їх почали обмежувати, покладаючи на представників єврейського народу найважчу повинність. Потім почалися набіги на будинки євреїв. Їх новонароджених хлопчиків стали вбивати. Одному з таких хлопчиків вдалося вижити. Це був Мойсей (Моше), який і врятував свій народ. Свого часу Мойсея засудили до смерті за те, що він убив єгиптянина, який жорстоко бив єврея. Мойсей втік до Африки, але одного разу почув голос Всевишнього, який і велів Моше вивести свій народ з рабства. І Мойсей виконав волю Божу.

Протягом багатьох століть головними атрибутами вечірньої трапези на Песах є маца і вино. Ціле свято припадає на 15-21 числа єврейського весняного місяця.

У 2018 році це свято припадає на 31 березня.

Іменини сьогодні святкують Кирило, Трохим, Данило.