Тамара Коблик

3 червня в історії Тернопільщини

3

Цього дня народилися:

депутат обласної ради, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Шумського району Ольга Бабій (1954 р.н., м. Шумськ)

бабій
бабій

педагог, громадський діяч Михайло Базник (1889 р., с. Целіїв, нині Гусятинського району – 05. 10. 1976 р., м. Київ)

Baznik Mihaylo Yakovich
Baznik Mihaylo Yakovich

спортсмен (вільна боротьба), майстер спорту СРСР, чемпіон УРСР Володимир Баришев (1941 р. н., м. Чортків)

лікар, доктор медицини Мирон Борисенко (1942 р., м. Бережани)

лікар, громадський діяч Василь Кіналь (1913 р., с. Дрищів, нині с. Надрічне Бережанського району – 1994 р.)

культурно-освітній діяч у Канаді Костянтин Копачівський (1899 р., с. Красівка, нині Тернопільського району – 27. 02. 1970 р., м. Мелфорт, Канада)

педагог, господарник, меценат, громадський діяч Володимир Маціпура (1954 р. н., м. Бережани)

різьбяр, педагог Лев Мельник (1953 р., с. Вівся Козівського району)

спортсмен (важка атлетика), тренер, заслужений тренер України з важкої атлетики Микола Підодвірний (1951 р. н., с. Клювинці Гусятинського району – 25. 10. 2010 р.)

підодв
підодв

лікар-анестезіолог, громадська діячка у Канаді Галина Шимонович-Рудницька (1921 р., містечко, нині смт Гусятин – 21. 12. 2001 р., м. Монреаль, Канада)

download
download

громадський діяч Василь Федорів (1924 р.н., с. Стінки, нині Бучацького району – 27.10.1974р., м. Ґвелф, пров. Онтаріо, Канада)

військовик Роман Ширалієв (1964 р.н., с. Новосілка, нині Підгаєцького району)

священик Петро Яхневич (1917 р.н., м. Кременець)

Цей день в історії Тернопілля:

1915 р. – з iнiцiативи вiстуна Степана Прiдуна, студента-фiлософа Вiденського унiверситету, почала працю стрiлецька гiмназiя, яка згодом стала називатись «етапною гiмназiєю УСС»

1943  р. -  нацисти ліквідували гетто в Теребовлі (845 жертв)

3-4 червня 1943 р. - близько 2 тис. євреїв розстріляли нацисти у Копичинецькому лісі

1944 р. - відбувся бій сотні УПА-Південь (начальник штабу Василь Процюк «Кропива») з НКВС біля села Чеснівський Раковець Збаразького району Тернопільської області

1945 р. - у с. Зелена Бучацького району більшовики у церкві виявили 8 повстанців, троє з них, щоб не попасти до рук ворога пострілялися. Тоді ж зав’язався бій з двома повстанцями, які переховувалися на дахові сільського клубу. Кулеметник вистріливши всі набої, застрелився

1946 р. - проведене закрите судове засідання без участі обвинувачення і захисту, на якому слухалася справа ієрархів УГКЦ. Вирок було оголошено в ніч з 3 на 4 червня. Усіх підсудних було визнано винними в антирадянській і контрреволюційній діяльності і засуджено до різних термінів покарання. Уродженець с.Заздрість Теребовлянського району Патріарх УГКЦ Йосиф Сліпий - до восьми років виправно-трудових таборів, уродженець в с.Добромірка на Тернопільщині єпископ і блаженний мученик УГКЦ Никита Будка — до п’яти років таборів

1950 р. – у Тернополі відкрито кінотеатр «Перемога».

1990 р. – уперше, після повернення УГКЦ храму Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в м.Тернопіль, у церкві відбувся чин дияконських свячень. Дияконат з рук владики Михаїла Сабриги отримали Антон Мишко та Василь Іванів.

1991 р. - уродженець с.Заздрість Теребовлянського району Патріарх УГКЦ митрополит Йосиф Сліпий, уродженець в с.Добромірка на Тернопільщині єпископ і блаженний мученик УГКЦ Никита Будка були реабілітовані на підставі ст. 1 Закону УРСР від 17 квітня 1991 р. «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», однак невдовзі по тому, 11 липня 1991 р. Прокуратура УРСР дійшла висновку, що названі вище священнослужителі засуджені обґрунтовано і не підлягають реабілітації. Остаточну ухвалу у справі Йосифа Сліпого 19 вересня 1991 р. винесла Судова колегія у кримінальних справах Верховного Суду УРСР, яка визнала висновки Прокуратури УРСР від 11 липня 1991 р. безпідставними, цим самим підтвердивши реабілітацію ієрархів УГКЦ.

День працівників водного господарства України – це професійне свято, що відзначається в першу неділю червня. Воно було засноване згідно указу Президента України Леоніда Кучми «Про День працівників водного господарства» № 226/2003 від 18 березня 2003 року.

Вода – це основа без якої неможливо уявити життя людини. Без меліорації земель було б неможливим ведення сільського господарства в засушливих регіонах, без централізованого водопостачання в міста мільйони українців не знали би що таке комфорт та гігієна, практично всі промислові підприємства в тій чи іншій мірі використовують воду для потреб виробництва. Саме для забезпечення всіх цих потреб існує ціла галузь економіки – водне господарство.

Головним регулятором водного сектору господарства України є Державне агентство водних ресурсів. Агентство займається питаннями використання, збереження та відновлення водних ресурсів нашої держави. Саме працівників обласних та центральних управлінь водних ресурсів можна в цей день привітати зі святом та подякувати їм за життєдайну вологу.

День працівників місцевої промисловості відзначається в Україні згідно з Указом Президента (№ 726/2002, від 20.08.02 р.) щорічно в першу неділю червня.

Місцева промисловість в Україні як галузь була створена в 1934 році. Протягом свого існування вона зазнала ряд організаційних перетворень і в останні роки доперебудовні була підпорядкована республіканському галузевому міністерству і обласним органам виконавчої влади.

Діяльність 250 невеликих промислових підприємств з чисельністю працюючих 50 тис. осіб спрямована, головним чином, на забезпечення місцевих товарних ринків конкурентоспроможними товарами масового попиту. Підприємства місцевої промисловості виробляють широкий асортимент продукції, яка нараховує більше 15 тисяч найменувань товарів господарського споживання і побутового призначення.

День працівників місцевої промисловості

Іменини сьогодні святкують Олена, Касіян, Костянтин, Михайло, Федір.

Вибір читачів за тиждень

Відео