Оксана Бучко

Як реалізувати право власності на землю у територіальних громадах Тернопільщини

_4557231

Тернополянам нагадують, землі, які належать територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Про це говорить ст. 83 Земельного кодексу України. У певних випадках землі можуть передати у комунальну власність. Особливо актуальне таке питання для об’єднаних територіальних громад. Ці випадки пояснили у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області.

У комунальній власності перебувають:

- усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

- земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Суб’єктом права комунальної власності є відповідні територіальні громади, що здійснюють право власності або безпосередньо або через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради - щодо земель територіальних громад.

Територіальні громади сіл, селищ, міст можуть об'єднувати на договірних засадах належні їм земельні ділянки комунальної власності. Управління зазначеними земельними ділянками здійснюється відповідно до закону.

Територіальні громади набувають землю у комунальну власність у випадках:

- передачі їм земель державної власності;

- відчуження земельних ділянок для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону;

- прийняття спадщини або переходу в їхню власність земельних ділянок, визнаних судом відумерлою спадщиною;

- придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

- виникнення інших підстав, передбачених законом.

Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Проте ст. 86 Земельного кодексу України визначає перелік земель комунальної власності, які не можуть передаватися у приватну власність, а саме:

- землі загального користування населених пунктів;

- землі під залізницями, автомобільними дорогами, об’єктами повітряного та трубопровідного транспорту;

- землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;

- землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених ЗКУ;

- землі водного фонду, крім випадків, визначених ЗКУ;

- земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування;

- земельні ділянки, штучно створені в межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів;

- землі під об’єктами інженерної інфраструктури міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у комунальній власності.

Єдиний телефонний номер цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів по всій території України).

Фото з відкритих джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео