Оксана Бучко

Хто позбавив тернопільських інтернів зарплат

95200810_2638166803134537_9189194456639733760_n

Інтерни залишаються без зарплат через відповідну програму медичних гарантій та трансформування у міністерстві, так пояснили ситуацію в МОЗ. Проте тернополяни можуть дізнатись іншу можливу причину такого повороту, яку відкриває ексміністерка охорони здоров’я Уляна Супрун. 

– Справжня причина «загубленої» зарплати для молодих медиків – бездіяльність очільників МОЗУ, – стверджує вона. – Адже реформування системи розподілу випускників на інтернатуру не відбулося, а Положення про інтернатуру (яке вже пройшло громадське обговорення) та порядок використання коштів так і залишилися непідписаними. Більше того, навіть ті кошти, які залишились після пандемії на  зарплату лише інтернам, що вчилися на бюджеті, залишаються «замороженими», бо порядок використання також не ухвалили.

У 2020 році мала бути впроваджена незалежна автоматична система розподілу випускників на інтернатуру, продовжує Уляна Супрун. Планувалося, що буде створений національний рейтинг студентів, де на першому місці будуть ті, хто найкраще склав випускні іспити. Мала запрацювати електронна система розподілу інтернів. Платить студент гроші за навчання, чи ні кожен міг розраховувати на справедливе зарахування до інтернатури. І на справедливу оплату праці. Наприкінці навчального року студенти мали визначити пріоритетні місця проходження інтернатури. Чим вище місце в рейтингу, тим більше шансів туди потрапити. Відповідно мав змінитися і принцип фінансування. Раніше гроші на оплату праці інтернів надходили разом із всією субвенцією на регіон та розподілялися по закладах охорони здоров’я. Після трансформації системи охорони здоров’я лікарням платить НСЗУ напряму за ті послуги, які покриває Програма медичних гарантій. Однак, ще у вересні 2019 року в процесі роботи над проєктом бюджету, узгодили, що кошти на оплату праці інтернів першого року навчання будуть передані з НСЗУ назад до МОЗУ та буде створена окрема бюджетна програма. Чому лише для першого року інтерни, котрі цьогоріч з вересня проходитимуть другий рік інтернатури, вже були зараховані у штат медзакладу, тож їхня заробітна платня покривається через Програму медичних гарантій. Для розподілення грошей на зарплати інтернів першого року мав би бути інший механізм: університети укладають договори з клініками. Далі МОЗ України, відповідно до інформації про зарахованих інтернів, з окремої бюджетної програми сплачує гроші до ЗВО, а вже університет перераховує кошти на компенсацію вартості стажування інтернів для оплати праці інтерна та доплати кураторам.

У бюджеті-2020 затвердили фінансування для інтернів першого року навчання це 202 мільйони гривень, в окремій бюджетній програмі. У лютому затвердили також і паспорт цієї програми. Кошти на інтернів записані у графі «нерозподілені видатки», оскільки на той момент не було підписаного керівництвом документу, який би визначав порядок використання цих коштів. Але жоден з керівників міністерства так і не знайшов часу на підписання положення про інтернатуру та порядок використання коштів. Це стало причиною, чому Младена Качурець, котра координувала роботу щодо фінансування інтернатури, подала у відставку. За її словами, після її звільнення, питанням медичної освіти та реалізації стратегії ніхто з керівництва міністерства системно не займався.

– Але й за таких обставин гроші не могли просто зникнути, – зауважує Уляна Супрун. – Навіть без реформи моделі інтернатури в очільників МОЗУ було достатньо часу, щоби прийняти інші механізми та запустити процес нарахування зарплат. Натомість аж до березня 2020 року, коли почався карантин та перерозподіл бюджетних коштів на боротьбу з COVID-19, рішення щодо зарплати інтернам продовжувало ігноруватися. Зрештою, частину коштів з 202 млн грн перерозподілили на боротьбу з епідемією. З них залишилося 99 млн гривень. З цих грошей запланували оплачувати зарплати вже не всім, а лише тим інтернам, що вчилися на бюджеті. І навіть таким чином ці кошти залишаються «замороженими», бо порядок використання не ухвалено.

Так і невідомо, чи хоча б частині інтернів цьогоріч дістанеться зарплата з тих 99 млн грн, які ще залишилися в бюджеті, адже для цього необхідно ще розробити та ухвалити механізм їхнього використання. Натомість лунають заклики залучати інтернів для боротьби з COVID-19 як волонтерів.

– Пандемія показала, що паразитувати на бюджеті країни, а всі власні проблеми вирішувати за кордоном – не вийде, – підсумовує  У ситуації з COVID-19 всі українці можуть розраховувати тільки на власну систему охорони здоров’я та власних медиків. І якщо кожен міністр проводитиме нескінченні аудити та перекладатиме відповідальність за власні фейли на медреформу, то українці ніколи не матимуть якісної медичної допомоги, додає Уляна  Супрун.

Фото з допису

Вибір читачів за тиждень

Відео