Орест Сарматський

На Тернопільщині шукають музичний слід Моцарта

8b01d819731d86b35458a84542daaed9 (Copy)

Місця перебування на Тернопільщині сина Вольфганга Амадея Моцарта - Франца Ксавера Вольфганга Моцарта почали досліджувати на Тернопіллі.

Про це кореспондента Укрінформу повідомив завідуючий відділом давньої історії обласного краєзнавчого музею Олег Гаврилюк.

- За архівними даними, на початку 1800-х років на Тернопільщині, яка тоді територіально належала Австрійській імперії, тривалий час перебував Франц Ксавер Вольфганг Моцарт. Молодший син  всесвітньовідомого композитора теж був піаністом, а ще - диригентом, композитором педагогом. Архівні документи засвідчують, що він певний час перебував, принаймні, у трьох населених пунктах краю – у Бережанах, селі Смолянка та тодішньому містечку Баворові. Зокрема, у Баворові він вчив грі на фортепіано двох дочок тутешнього графа Баворовського, родинна каплиця якого нині є на місцевому кладовищі, - розповів історик.

За його словами, зараз у музеї готують експозицію про перебування Моцарта-молодшого на теренах краю. Документальні матеріали у вигляді високоякісних копій листів, сторінок з особистого щоденника, нот музичних творів, гравюр, картин того часу пов'язаних з перебуванням на Тернопільщині Франца Ксавера невдовзі надасть музею львівською музикознавиця Роксоляна Гавалюк.

Про це вона сказала під час приїзду до музею у складі групи істориків, мистецтвознавців, яка разом із тернопільськими музейниками шукатиме нові документи про перебування Ксаверія Моцарта на Тернопільщині. 

- Щоб провести наукове дослідження з життя на Галичині наймолодшого з родини Моцартів, науковці опрацьовуватимуть українські та зарубіжні архіви у Львові, Тернополі, Зальцбургу, Відні, Брюсселі, Вашингтоні. Дослідження пройдуть за назвою «Галицька Моцартіана (Mozartiana Galicia)». У рамках проєкту передбачається, що Тернопільський краєзнавчий музей нанесуть на інтерактивну мапу, яку готують львів'ян про перебування композитора в Галичині в першій чверті ХІХ ст., - додав директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ярема Шатарський.

Також історики та музейники спільно розробляють низку краєзнавчих екскурсійних маршрутів, які включаю локації у трьох областях - Львівській, Івано-Франківській і Тернопільській, пов’язаних iз  діяльністю Моцарта-молодшого.

Довідково:

Франц Ксавер Моцарт (1791 - 1844 рр ) син геніального Вольфганга Амадея Моцарта — знаний педагог, піаніст, диригент, композитор.

У 1808—1838 роках жив на Галичині й активно творив музичне середовище міста, зокрема заснував у Львові хорове Товариство святої Цецилії, яке стало, по суті, першою музичною спілкою міста.

Фото: Укрінформ

Вибір читачів за тиждень

Відео