Орест Сарматський

Родинні реліквії показують у музеї в Тернополі (фото)

Заставка01

Оригінальні вишиті рушники можна побачити у ці дні на виставці в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

Про це повідомляє завідувачка сектору відділу фондів музею Галина Завіша.

- Традиційний український вишитий рушник - це неповторна мелодійна пісня, яка яскравою ниткою проходить через все життя людини . Він є важливою складовою численних народних обрядів і ритуалів. Жодна урочиста подія наших прадідів не обходилося без вишитих рушників. Фонд Тернопільського обласного краєзнавчого музею налічують більше 600 вишитих рушників, з них 540 зразків з Тернопільської області , а 36 - з інших регіонів України, - написала Галина Завіша.

Pasted
Pasted

За її словами, в Україні вишивали у всіх регіонах. Кожна область, кожен район, навіть окреме село, володіли своїми унікальними техніками вишивання. У кожному з них була переважно свої палітра кольорів, на яку впливали різні умови життя, побут та традиції.

Наприкінці XIX ст. на Полтавщині, Черкащині, Київщині, Чернігівщині та Слобожанщині побутували рушники, вишиті заполоччю або гарусом червоного кольору із можливим вкрапленням інших кольорів, основу композиції яких становило так зване Світове дерево. Кожен регіон з перерахованих поряд із спільними рисами мав свої особливості.

- На Київщині разом з червоним кольором використовували вкраплення синього (а потім-чорного), поряд із Деревом Життя розміщували зображення птахів. Для рушників Чернігівщини були типовими зображення орликів. Поряд з рушниками з червоними рослинними узорами у названих областях побутували рушники, вишиті білим по білому у техніках «насилування» та мережки. Орнаменти таких рушників були як геометричними (восьмипроменеві зірки), так і рослинними, зазначає музейниця. 

Pasted
Pasted

Вона також додає, що вишиті рушники східного частини України мають переважно рослинні орнаменти. Особливістю цих вишивок є поліхромні візерунки. Тут здавна вишивали «хрестиком» і «гладдю». 

Подільський рушник — локальне явище, що побутує вздовж Дністра у Вінницькій та Одеській областях. Колористика була синьо-червоною ще наприкінці XIX ст. і еволюціонувала до поліхромної у ІІ пол. XX ст. Вишивали подільський рушник на домотканому полотну техніками «штапівка», «качалочка», «пряма гладь». 

Для Карпат і Прикарпаття вишитий рушник довгий час залишався невідомим, бо переважали узорноткані рушники. Він з'явився тут на початку XX ст. Для його створення застосовували старі техніки і орнаменти одягової вишивки. На рушниках розквітають барви карпатського краю, вони приваблюють своєю різноманітністю та декоративністю.

Pasted
Pasted

Галицький рушник, вишитий «хрестиком», геометричними та квітковим орнаментами просто зачаровує. 

На виставці «Рушники єднання» до Дня Соборності України представлено 12 вишитих рушників різних областей України. Різноманіття орнаментів, технік вишивки характеризують неповторність і майстерність вишивальниць всієї України, яких об’єднує любов до рідної землі.

Фото з допису

Вибір читачів за тиждень

Відео