/ /Археологи влітку у Бережанах шукатимуть останки жертв НКВС

20 Серпня 2019, Вівторок


«Лабіринт емоцій» у Заводській ОТГ набирає обертів (фото)

Веслувальники з Тернопілля привезли медалі з Відкритого Кубку міста Львова

19 Серпня 2019, Понеділок


У Зарваниці відбулися реколекції для дружин священиків (фото)

Погода
Пимени-Марини – не шукай у лісі малини

Тернополян просять передати послання «солодкому» крадію

Дві квартири скоро стануть у Тернополі чиєюсь власністю (фото)

Відео
У центрі Тернополя патрульні наздоганяли порушника (відео)

Тернопільська «Красуня дня»

Відео
На набережній Тернопільського ставу танцюють всі (відео)

На Тернопільщині оголосили про сильні пориви вітру та різке зниження температури

Фоторепортаж
Давня огорожа біля тернопільської електрівні

Тернополяни стають вчителями вдома

У Тернополі можна заробити понад 35 тисяч

Блискавка убила 20 овець одним ударом (Агроновини)

Теребовлянець повірив шахраям та віддав їм 3 тисячі доларів

Терміново
У центрі Тернополя збили людину (фото)

У Тернополі внаслідок бійки потерпілий опинився в лікарні

На Тернопільщині в потрійній ДТП загинула людина (фото)

Відео
На Тернопільщині обрали найкращий коровай (відео)

Спортивний огляд тижня: тернопільський веслувальник найкращий у світі

Фоторепортаж
Ранкові випадковості Тернополя (фоторепортаж)

Дорогий коньяк і настоянки на Тернопільщині розливали із брудних бідонів (фото)

Анонс
У Тернополі пройдуть 17-ті театральні вечори

Що тернополянам необхідно знати про поточний курс валют

Відео
На Тернопільщині відсвяткували закінчення жнив (відео)

Це цікаво
Тернополянка розповіла, як не боятись поїздок в Африку

Це цікаво
19 серпня в історії Тернопільщини

Анонс
У селах Вишнівецької громади організують серію кінопоказів під відкритим небом

На Тернопільщині проходить обласний фотоконкурс «Спортивне літо»

Колишній гравець Національної збірної України очолив Теребовлянську «Ниву»

18 Серпня 2019, Неділя


Молодь, яка «Будує Україну разом», знову відвідала Зарваницю (фото)

Погода
Який день на другий Спас, така і Покрова

Відео
За нового керівника військовий коледж на Тернопіллі зазнав немало змін (відео)

Мінрегіон дає громадам Тернопільщини шанс заявити про себе на всю Україну

За кордоном загинув 25-річний житель Тернопільщини

План на Тернопільщині допомогли перевиконати «євробляхери»

Анонс
На Спаса тернополян кличуть на екскурсію містом

На Тернопільщині змушені терпіти: заборонили популярний сечогінний препарат

Анонс
У Тернополі вчитимуть, як надавати домедичну допомогу дітям

Відео
Відомий кременецький спортсмен вразив екстремальними розвагами на Замковій горі (фото, відео)

В Україні очікується рекордний врожай кукурудзи (Агроновини)

Фоторепортаж
У тернопільській галереї виставка про те, як віднайти себе (фоторепортаж)

Це цікаво
Равликами з Тернопілля смакує вся Європа

Тернополянам розповіли, як вибрати кавун, щоб не опинитися на лікарняному ліжку

Це цікаво
Казкова історія Теребовлі в деталях від Олесі Хмелик

Анонс
У Тернополі розкажуть та покажуть, як вишити свою першу борщівську сорочку

Тернополяни зможуть оцінити роботу Укрпошти по QR-коду

На Тернопільщині гроші рікою течуть

Пальмове гілля, дзвіночки, соняшники та чотирилисники тернопільських будинків (фото)

Це цікаво
Тернополяни можуть поїхати в Європу за 100 гривень

Тернопільщина: любиш їздити із комфортом, мусиш за це заплатити

Тернопільські парки можуть змінитись

Археологи влітку у Бережанах шукатимуть останки жертв НКВС

 Розкопки жертв сталінських репресій розпочнуться цього літа у Бережанах.

                      Пошуки біля стіни старого замку

У червні 2016 року минає 75 років з часу розстрілів патріотично настроєної та високоосвіченої інтелігенції, молодих просвітян, які були в’язнями Бережанської тюрми та захороненні біля мурів замку Синівських, повідомляє інформацій портал «Бережани та Бережанщина». У зв’язку з тим, що територія призамкового парку постійно використовується для масових святкових дійств та відпочинку мешканців і гостей міста, є потреба перевірити наявність останків жертв НКВД та при їх виявленні здійснити перенесення на міський цвинтар.

Представники Державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах спільно із ДП «ОАСУ «Подільська археологія» розробили і запропонували кошторис на проведення пошукових робіт по виявленню захоронень розстріляних в 1941 році в’язнів Бережанської тюрми.

На черговій сесії міської ради директор Охоронної археологічної служби України «подільська археологія» Б.С. Стронець, директор обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури М.О. Ягодинська виступили з проектом дослідження місць поховання розстріляних в 1941 році. В результаті було прийнято рішення сесії, в якому затверджено кошторис на проведення пошукових робіт по виявленню захоронень розстріляних в 1941 році в’язнів Бережанської тюрми.

Перший етап робіт буде проведено найближчим часом. В разі виявлення останків буде організовано належне перепоховання на міському кладовищі.

                          Трагедії у Бережанах – 75 років

Репресії радянської системи на новозахоплених західноукраїнських землях почалися з кінця 1939 р.  і окремими етапами масових арештів тривали до початку німецько-радянської війни. Повітові міста, як центри локалізації структур НКВС та НКДБ, тюремних відомств, ставали місцями тортур і нищення місцевих жителів; нищення за будь-що: приналежність до національних організацій, за службову діяльність, за власну думку, навіть – за власний український менталітет. Бережани ці хвилі не оминули і стара, зведена ще за австрійських часів, тюрма була постійно переповнена.

Так, у березні 1941 року пройшла нова хвиля арештів. Тепер головними «ворогами» вважалися молоді, свідомі місцеві жителі – українці й поляки – підозрювані в антирадянських настроях, іноді просто люди з неслов’янськими прізвищами. Серед ув’язнених були і зовсім юні – учні сьомого класу школи, і старезні пенсіонери – у минулому військовослужбовці різних армій.

Загалом, станом на 10 червня1941 р., в 63 в’язницях України, при ліміті у 30753 місця, перебували 72768 осіб. Зокрема, у Тернопільській області – 3678 ув’язнених, разом по східногалицьких землях – 15547 осіб. Початок радянсько-німецької війни для багатьох з них став смертним вироком без суду і слідства. Адже, згідно з чинною інструкцією, з початком бойових дій, який підпадав під визначення «надзвичайного стану», усі в’язні, що були засуджені на смерть або до тривалих термінів ув’язнення (від 10 років і більше), підлягали, як «особливо небезпечні», «евакуації по першій категорії» – тобто, негайному розстрілу. Особливо це стосувалося ув’язнених по політичних статтях. В’язниці взялися до виконання інструкції.

Для евакуації в’язнів, 25 червня 1941 р. до Бережан була вислана з Тернополя каральна команда – 22 конвоїри під керівництвом молодшого лейтенанта Глови і двох сержантів. 26 червня евакуйовано першу партію ув’язнених. Але швидке просування німецьких військ перешкодило подальшій евакуації. Тому поступило розпорядження відпустити з в’язниці засуджених чи заарештованих по кримінальних (знайдено було цікавий термін – «побутових») статтях. Усіх інших – політичних, навіть просто затриманих за підозрою, при облавах і відсутності документів – «евакуювати по першій категорії».

З 27 червня 1941 р. в Бережанській в’язниці почалися криваві масові розправи. Незважаючи на ревіння постійно включених двигунів тракторів, мешканці міста всі ці дні чули з тюрми постріли і крики людей.

                            «Евакуація», себто – розстріл

Правда, здійснювалися й окремі евакуаційні заходи. Але результат… Так, 28 червня з Бережанської в’язниці забрано до Підгаєць 34 ув’язнених. Але дотепер не розкрита таємниця, де їх знищили; адже до Підгаєць вони не доїхали. Так само, невідома доля 94 ув’язнених, забраних 29 червня молодшим лейтенантом Гловою на етап до станції Іваново Ярославської залізниці в Росії. Швидше за все, їх також знищили.

Масовий характер розстрілів ув’язнених у Бережанській тюрмі 27 червня підтверджується й на підставі звіту начальника в’язниці Красана.

Свої криваві сліди радянські загарбники намагалися приховати; про необхідність цього видавалися навіть окремі накази. Але,  зайняті власною евакуацією і порятунком, працівники в’язниці і НКВС перекладали ці обов’язки один на одного, виконували їх поспішно. Жертви закопували у доверху наповнені загальні ями, іноді кидали на місці розстрілу. Так, у лісі біля села Жуків 12 розстріляних лежали покинутими декілька днів. Жителі не сміли до них наближатися, поки більшовики втекли з району. Те ж саме відбулося із шістьма  розстріляними поблизу с. Баранівка, в урочищі «Писарівка».

Начальник районного НКВС Максимов замордував у підвалі в’язниці 60 ув’язнених, але, всупереч розпорядженню начальства, їх не прибрав і не дав машин для вивозу, втікши з міста. Тільки увечері 29 червня були виділено дві машини. На них завантажили 40 тіл, щоб вивезти до ям, заготовлених на території військової частини, біля замку Синявських. Двадцять тіл залишалися у в’язниці. Під час бомбардування та обстрілу одна машина була підбита. Не доїхавши 200 метрів, виконавці скинули тіла убитих під міст у річку, залишили машини і розбіглися.

                              Подробиці секретних документів   

Тепер з секретних документів стали відомі деякі подробиці. Зі звітів представника з Києва капітана Паніна начальнику управління в’язниць НКВС УРСР капітану держбезпеки Філіппову від 8 липня 1941 р. стає відомо, що 20 тіл залишилися не вивезеними з підвалів в’язниці, а ще 48 ув’язнених не поховано у самій тюрмі. Панін звинуватив в цьому виконавців «евакуації» Бережанської в’язниці – начальника районного НКВС Максимова, начальника в’язниці Красана. Ця інформація подається також у звіті згаданого Красана, який старається обвинувачення в невивезені знищених перекласти на Максимова – начальника районного НКВС.

Також Красан подає ще й таку «статистичну» інформацію (цитуємо мовою оригіналу):

 «Заключенных на день эвакуации в тюрьме… г. Бережаны содержалось 376 человек, из них: Выдано в РО НКГБ 174 человека. Этапировано в Тарнопольскую тюрьму 94 чел. Освобождено по  постановлению прокурора 51 чел. РО НКВД – 2 чел. Выдано в РО НКГБ, но не израсходованы 48 чел.».

Деякі цифри уже відомі (як «не израсходованы», тобто не поховані, 48 осіб; чи етаповані у безвість 94 особи). Звільнених 53 особи – це засуджені по кримінальним («бытовым») статтям. Передані до районного відділу НКДБ – це, беззаперечно, ті, кого планувалося стратити.

                               157 жертв у Бережанах

Усього тепер відомо про 157 розстріляних в Бережанській в’язниці. Частину замордованих закопали у парку біля замку Синявських. Врятуватися вдалося не багатьом. Як згадує очевидець: «Тут виявилося, що нас, щасливців, які уникнули смерті, було не більше 100, а всіх інших перебито» (Шлях перемоги. – 1960. – 8 травня).

На початку липня 1941 р. членам ОУН, мешканцям Бережан і сіл району вдалося проникнути у приміщення в’язниці. Те, що вони побачили було жахливим: знівечені трупи зі слідами страшних тортур, закривавлені стіни та підлога. Опублікованих свідчень очевидців є вдосталь.

Але ще жахливішим було побачене на території міського парку. Тут, «на громадській площі біля руїн замку», у трьох могилах, поховані мешканці – більша частина з вищеназваних 157 розстріляних у Бережанській в’язниці. На початку липня німецька окупаційна адміністрація дозволила розкрити дві могили. У них було знайдено понад сімдесят загиблих. Деяких з них було впізнано одразу, як: учителя з с. Нараєва А. Павліва, мешканку Лісник Анну Яцишин (1923 р.н.). На багатьох жертвах віднаходили сліди  страшних, садистських, тортур.

Цінними свідченнями можуть бути спогади Юліана Павліва (1930 р.н.),  уродженця с. Нараєва (уже опубліковані й широко цитовані). Ще перед війною була заарештована його тітка Іванна. Тому в перших числах липня його мати, взявши сина із собою, прийшли до Бережанською тюрми. Він описує жахливе враження від побаченого: кров, понівечені трупи зі слідами страшних катувань. Але тітку Іванну вони знайшли на березі річки Золота Липа біля замку, «який НКВД використовував як катівню». Вона, як і інші викопані жертви, були замучені садистськими способами. Деякі тіла виловлювали з річки, «невпізнаних ховали у спільних могилах» на міському цвинтарі.

Упізнані останки дозволялося забирати родичам для поховання належним чином. Так була перепохована на цвинтарі в Лісниках Анна Яцишин.

Але третю могилу, через літню спеку, не розкопувано, а останки не ексгумовано. Та й два розкритих місця захоронення повноцінно вивчено не було; по причині спеки їх також швидко засипано.

Слід також зауважити, що існують списки людей, які були ув’язненими Бережанської тюрми упродовж 1939-1941 рр., перелік шістьох упізнаних у липні 1941 р. жертв (Бережанська земля. Книга пам’яті. – Тернопіль, 2006. – Т. 3), списки знищених в’язнів (в тематичній музейній експозиції Бережанського агротехнічного інституту). Визначені напрямки архівно-пошукової діяльності. Усе це створює позитивні перспективи для робіт по локалізації могил, їх професійних розкопок з подальшою ексгумацією та перезахороненням останків.

Орест САРМАТСЬКИЙ

Фото – «Бережани і Бережанщина»

10

Залишити коментар

  Коментарі Facebook

Схожі матеріали
Інші публікації автора