Ростислав Фук

Що їсти і пити у спеку: поради дієтологині

Найбільш чутливі до спеки діти та підлітки, вагітні жінки, люди старшого віку, люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями та хворі на цукровий діабет

Висока температура повітря — це стрес для організму і, як на будь-який стрес, організм реагує по-різному, в залежності від рівня здоров’я людини, пише дієтологиня Оксана Скиталінська.

За її словами, найбільш чутливі до спеки діти та підлітки, вагітні жінки, люди старшого віку, люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями та хворі на цукровий діабет.

Дієтологиня радить пити, але не все підряд. Це може бути проста вода, вода з нарізаним огірком, листям м’яти та базиліка, розім’ятими ягодами, яблучним та бальзамічним оцтом, лимонним соком.

Стосовно харчування, то його варто змістити на час, коли немає спеки: ранній ранок та вечір. В обід можна випити кефір, питний йогурт, айран, з’їсти легкотравні страви.

Їжа – лише така, яка легко засвоюється і не потребує великої кількості ферментів: овочеві та ягідні пюре, овочеві супи (окрошка на кефірі та квасі, холодний борщ («польський борщ»), гаспачо або гаспачоборщ (коли до гаспачо додають пюре із сирого буряка та моркви), – каже Оксана Скиталінська.

Білкові страви потрібні, але білок має засвоюватися легко:

  • яйця на м’яко, яйця-скрамбл, ніжні омлети;
  • парові тефтелі з нежирного м’яса птиці та риби;
  • кисломолочний сир;
  • сочевиця (пюре, паштет).

Ферментовані страви та напої: квашена капуста, малосольні огірки, домашній квас із різних ягід, квітів (наприклад, бузини), кисломолочні продукти.

Готуючи салат, додайте щіпку квашеної капусти. Молочнокислі бактерії сприятимуть кращому травленню та обміну речовин.

Зелений чай вважається природним адаптогеном (допомагає організму пристосуватися до високої температури), багатий протизапальними та тонізувальними речовинами. Можна теплим та холодним.

Акцент на двох групах продуктів:

  • Багаті антиоксидантами — кольоровими пігментами та вітаміном С: ягоди, зелене листя, свіжі овочі. Спека супроводжується, з одного боку, швидкою втратою вітамінів, особливо водорозчинних – С і групи В, з іншого – для відновлення обміну речовин та роботи імунної системи, організм потребує більшої кількості цих вітамінів. Тому ягоди та зелені листочки їмо впродовж дня, а не лише до обіду, як інколи радять в інтернеті, тому що вітамін С не накопичується в організмі, потреба у ньому є постійною.
  • Багаті на бетаїн. Ця досліджена вченими молекула має дуже багато корисних властивостей. Регулює водний баланс клітин організму, завдяки наявності так званої метильної групи, яка нормалізує обмін речовин, утримує молекули води, тому є осмопротектором (захищає організм від втрати мінеральних солей – калію, магнію, натрію та гепатопротектором – відновлює клітини печінки тощо. Осмопротектор також захищає клітини кишкового епітелію, покращує структуру м'язової тканини. Бетаїну найбільше у буряках, а також у шпинаті, карі.

Що не треба їсти та пити:

Жирну та смажену їжу, салямі, піцу. Така їжа вимагає великої кількості ресурсів організму – ферментів, якісної жовчі, лізоциму (ферменту, який руйнує шкідливі бактерії) та високої активності кишкових бактерій, а в спеку цих ресурсів не вистачає. Крім того, через підвищену проникність кишкового епітелію, токсичні продукти, які є проміжними при перетравлюванні такої їжі, потрапляють у кровотік, перевантажуючи печінку, яка мусить це все знешкодити, і потрапляють у мозок та погіршують його роботу.

Солодощі. Навіть солодке морозиво, якщо його споживати щодня – не вихід, бо велика кількість глюкози потрапляє у кров, погіршує її властивості (кров стає більш «липкою», що підвищує ризик утворення тромбів). Потрапляючи в печінку, цукор перетворюється на жир і погіршує роботу печінки. Звісно, від кульки морозива, якщо дуже хочеться, не обов’язково відмовлятися, але краще зробити лід із ягідного пюре, до якого можна додати збитих вершків.

Алкоголь. Будь-який алкоголь токсично діє і на мозок, і на печінку, а у спеку краще зробити безалкогольне мохіто.

Приклад денного меню:

  • Сніданок: омлет зі шпинатом (свіжий шпинат покласти зверху на готовий омлет і накрити кришкою за 1-2 хв до подачі до столу). Салат із тертої сирої моркви з ложкою йогурту. Суміш ягід. Кава за бажанням або зелений чай.
  • Перекус: склянка айрану із зеленню. Темні ягоди.
  • Обід: гаспачо борщ із сухариком.
  • Вечеря: риба біла парова з запеченими помідорами, перцем та зеленню. Жменька чорної смородини.

Фото з вільних джерел

Вибір читачів за тиждень

Відео