/ /Тернопільщина бере курс на ефективний розвиток тваринництва

22 Березня 2018, Четвер


Це цікаво
22 березня в історії Тернопільщини

21 Березня 2018, Середа


Погода
Завтра у Тернополі буде сонячно

Відео
Тернополяни навесні отримали ще кращі зимові розваги (відео)

Поглиблене вивчення англійської тернопільським школам заборонить євростандарт?

Тернопіль: долю скандального дитячого садочка на Парковій – вирішили

У Тернополі автомобіль в’їхав у будинок

Терміново Фотофакт
У Тернополі ДТП поблизу залізничного вокзалу (фотофакт)

Тернополянку обчистили в маршрутці

Тернопіль має на кого рівнятися

Фотофакт
Тернопільська «Красуня дня»

Анонс
Цікавий воркшоп на тему спілкування проведуть у Тернополі

Відео
У Тернополі розпочали «сезон полювання» на номерні знаки (відео)

На тернополянку напали шестеро собак (фото)

Чи можуть фермери з Тернопільщини отримати підтримку зі сторони держави?

Фоторепортаж
Тернопіль почув «Мелодію слова» Олега Германа (фоторепортаж)

Анонс
Неформальне спілкування у Молодіжному центрі Тернополя

На Тернопільщині із снігової небезпеки визволяли 15 пасажирів

Відео
Грошей на зарплати учителям у Тернополі вистачить лише на 10 місяців (відео)

На Тернопільщині за порушення заплатять понад 2 млн грн  

Кінднепінгу не було: кримінальну справу відкрили проти батька тернопільської школярки

Як тернополянам обрати сімейного лікаря?

Анонс
Тернополянам розкажуть більше про гібридну війну

На Тернопільщині навчальний заклад розтратив техніку на кругленьку суму

Тернополянин серед претендентів на міжнародну премію

Фотофакт
У центрі Збаража засяяла верба (фотофакт)

Кременецькому олімпійцю Андрію Мандзію дадуть нові сани, а головному тренеру – догану?

Тернополяни, лелек рятуйте та про гігієну не забувайте

Це цікаво
Тернополянин розповідає які весільні правила можна порушувати

Відео
Тернополяни можуть допомогти одужати маленькій дівчинці

Бджолороботи замінять медоносних бджіл (Агро-новини)

Фотофакт
На Тернопільщині продають неякісне м’ясо (фото)

Фоторепортаж
Чому сто років тому у Тернополі були популярні чотирилисники? (фоторепортаж)

Фотофакт
У Кременці від небезпеки рятують історичну пам’ятку та її відвідувачів (фото)

Фотофакт
У Тернополі вирвало поліцейського (фотофакт)

Тернополянка: «Світ зійшов з розуму»

Відео
Баба Марія з Лановеччини диктує сільську моду (відео)

Анонс
Тернополяни зможуть оцінити ще один яскравий перформанс молодих поетів

Спокусившись на дешеву техніку, тернополяни втратили не одну тисячу гривень

Тернопіль: на зарплати медикам у Гройсмана «вибивають» майже 50 мільйонів

Стало відомо ім’я нового директора футбольного клубу «Нива»

Відео
Cтепан Барна: «Путін, розблокуй мені мій Facebook» (відео)

Відео
Засуджувати події 3 березня у Тернополі будуть… компромісно (відео)

Фотофакт
Уже три роки тернополяни не можуть домогтися свого (фото)

Відео
У Кременці агітаційні листівки розкидали із 40-метрової висоти (відео)

Це цікаво
21 березня в історії Тернопільщини

Поцупили 100 кілограмів металу на двох

На Тернопільщині впіймали крадія

Прийшла погостювати і.. вкрала 6000 гривень

Танці для викладачів провели на Тернопільщині

20 Березня 2018, Вівторок


Погода
Погода у Тернополі 21 березня

«Приїхав на декілька місяців, а затримався на вісім років»: із Тернополя депортували поляка

Українців з діаспори в Тернополі навчали заробляти гроші (фото)

Тернопільщина бере курс на ефективний розвиток тваринництва

У Тернопільській області галузь тваринництва виробляє щороку валової продукції на понад 2,3 млрд. гривень. У загальній структурі сільського господарства області його частка склала за минулий рік понад 22% валового виробництва.   

Яка ж нині ситуація з розвитком тваринництва? Що гальмує його розвиток і які подальші шляхи інтенсифікації галузі? На ці та інші запитання кореспондента «Терену» відповів заступник директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Василь Кічак.

– Пане Василю, на завершенні ще один сільськогосподарський рік. Нині говоримо про тваринницьку галузь. Як вона спрацювала цього року?

– З початку цього року обсяги виробництва валової продукції тваринництва, порівняно з відповідним періодом 2014 року, зменшилися на 0,9 відсотка і становлять 1,8 млрд. грн. Зменшення відбулось в основному за рахунок особистих селянських господарств на 6% при одночасному збільшенні у сільськогосппідприємств на 14,4 відсотка.

– Аалізуючи результати роботи за дев’ять місяців цього року в тваринництві, які б Ви назвали позитивні тенденції?

– Скажу відверто, що про стабілізацію галузі говорити ще рано. У порівнянні з минулим роком в усіх категоріях господарств чисельність поголів'я великої рогатої худоби скоротилась на 12,3 %, у тому числі корів – на 6,2%, свиней – на 3,1%, птиці – на 2,3%. Виробництво молока зменшилося на 4,9%. Водночас зільшилося виробництво м’яса на 4,3 % і яєць на 11,1 %.

– Чим зумовлена така ситуація?

–  Зозвиток тваринництва гальмує комплекс причин, передусім – відсутність упродовж двох років підтримки галузі тваринництва з державного бюджету. Йдеться як про фермерські та особисті селянські господарства, так і про сімейні ферми. Наступне. Нестабільні і низькі  закупівельні ціни на молоко, живу вагу молодняка ВРХ спричиняють низьку рентабельність і збитковість галузі тваринництва у середніх і дрібнотоварних фермах. Негативний вплив на розвиток галузі має й погіршення демографічної ситуації – зменшується кількість домогосподарств, які утримували тварин. Ще один фактор – зменшення купівельної спроможності населення, спад товарообороту роздрібної торгівлі продуктами харчування на понад 23%  до 2014 року, відсутність доступу до пільгового довгострокового кредитування галузі. Це все негативно впливає на справи у тваринництві.

– Але поряд із цим в окремих сільськогосподарських підприємствах області спостерігається зростання з основних показників у порівнянні з попереднім роком…

– Дійсно. І це засвідчує ефективність заходів з організації і реалізації інвестиційних проектів з будівництва та реконструкції тваринницьких комплексів, технології утримання та годівлі тварин, кадрового забезпечення галузі. Виробництво м’яса в цілому по області за останніх три роки зросло на 31,1 %. За дев’ять місяців поточного року в сільськогосподарських підприємств виробництво збільшено до минулого року на 2,4 тис. тонн або майже 11% і складає понад 53 тис. т м’яса. На 100 га с/г угідь найбільшу кількість виробили м’яса сільгосппідприємства Лановецького району – 330 цнт, Тернопільського – 68,6 цнт, Борщівського – 61,3 цнт, тоді як у господарствах Кременецького – 0 цнт, Монастириського – 0,8 цнт, Підгаєцького – 1,4 цнт. У  дев’яти районах виробництво м’яса зменшилось, найбільший його спад є у Заліщицькому і Підволочиському районах.  

– Кілька слів, будь ласка, про виробництво свинини в області.

– Скажу, що інтенсифікація галузі свинарства забезпечила зростання виробництва м’яса свинини. За три роки реалізація свинини в області зросла у 1,9 раза. Здійснено це, перш за все, відбулося за рахунок зростання на 56% чисельності поголів’я і підвищення продуктивності, зокрема, середньодобових приростів – на 24%. Нині чисельність поголів’я свиней у підприємствах  області складає 192,5 тис. голів. Це на 11,7 тис. голів, або на 6,5% більше, ніж минулого року.

Приросту поголів’я досягнуто у господарствах семи  районів, найбільше в Тернопільському – на 23,3 тис. голів, Підгаєцькому – на 6,5 тис.гол. Водночас зменшили поголів'я свиней підприємства 9 районів, найбільше у Лановецькому районі – на 13,4 тис. гол., Підволочиському – на 3,9 тис. гол., а в господарствах Кременецького району не утримується жодної голови свиней.

– Яка ситуація з продуктивністю і приростами свиней?

– Продуктивність і середньодобові прирости на вирощуванні та відгодівлі свиней склали 502 г. Найвищих приростів досягнуто в господарствах Борщівського району – 900 г, Лановецького – 728 г. Найнижчі прирости у господарствах Монастириського району – 129 г, Бережанського – 274 г.

Хотів би додати, що успішному розвитку цієї галузі сприяє введення в дію сучасних свинокомплексів у Тернопільському, Борщівському, Гусятинському, Підгаєцькому і Лановецькому районах.

Виробництво молока у сільськогосппідприємствах завжди було болючим питанням для АПК Тернопільщини. Як нині область вирішує «молочну проблему»?

– Відзначу, що виробництво молока за два останніх роки зросло на 9%, а в населення зменшилося на 2,6%. Найбільше наростили виробництво молока господарства Бучацького району – у 2,1 рази, Збаразького – на 58%, Козівського – на 53% . Практично, в останні три роки перестали займатися виробництвом молока господарства Заліщицького, Гусятинського, Кременецького району і наполовину його виробництво скорочене у Борщівському районі.

З початку року найбільше наростили обсяги виробництва молока сільгосппідприємства Підволочиського і Лановецького районів, а у підприємствах Гусятинського, Заліщицького і Кременецького районів у цьому році так і не відновили роботу молочнотоварних ферм.

Нарощування поголів’я ВРХ в цілому, збільшення виробництва тваринницької продукції напряму залежить від рівня розвитку молочного скотарства. За останні три роки поголів’я корів у підприємствах області зросло на 16 відсотків, а у селянських господарствах зменшилося  на 15 відсотків.

– Яка тут причина?

– Причина та, що лише за минулий рік на 2,9 тис. скоротилася кількість домогосподарств, які утримують худобу, а на початок цього року майже 72% сільських дворів взагалі не мали великої рогатої худоби, ще більше, понад 73%, не мали корів. Загалом майже кожне четверте господарство на селі не тримає на обійсті жодного виду худоби чи домашньої птиці. 

– За такої ситуації, що робиться для поліпшення розвитку тваринницької галузі?

– Відомо, що приросту виробництва продукції тваринництва сприяє залучення керівниками господарств інвестицій у будівництво і реконструкцію тваринницьких комплексів. Але, на жаль, це стосується лише окремих районів. Така ситуація характерна по молочному скотарству у Бучацькому,(ТОВ «Бучачагрохлібпром»), Підволочиському (ТОВ «Україна»), Бережанському і  Козівському районах (ПАП «Агропродсервіс»).

Щодо свинарства, то здійснюється введення в експлуатацію тваринницьких ферм корпорацією «Агропродсервіс» у Тернопільському, Лановецькому, Підгаєцькому, із птахівництва – у Зборівському («Агропродсервіс»), Тернопільському районах (ПАТ «Птахофабрика Тернопільська»).

– Чи розвивається в області у галузі тваринництва кооперативний рух?   

– Задля збереження поголів'я корів, збільшення виробництва і покращення якості молока в особистих селянських господарствах в області працює два кооперативи із заготівлі молока. Вони діють у Кременецькому і Заліщицькому районах. Створений кооператив у Бучацькому районі. 

В особистих селянських господарствах функціонує 1375 сімейних ферм з виробництва молока, в яких утримується 4835 голів корів

– Охарактеризуйте, будь ласка, ситуацію з племінною справою.

– Задля покращення племінних і продуктивних якостей тварин, підвищення рентабельності виробництва продукції тваринництва в області діють три племінних заводи з розведенням української чорно – рябої і червоно – рябої молочної породи. Заводи розташовані у Підволочиському, Лановецькому і Бучацькому районах. Також працюють 9 племінних репродукторів, де молочна продуктивність корів досягла 6531-7900 кг. Сказане засвідчує значні резерви, які в нас є з нарощування виробництва тваринницької продукції.

Проте, на жаль, взагалі не реконструйовано і не побудовано жодного об’єкта з розвитку скотарства у Заліщицькому, Монастириському, Шумському, Підгаєцькому, Бощівському і Гусятинському районах.

– У якому стані зараз перебуває птахівництво краю?

– Розвиток птахівництва на Тернопільщині стало ще одним додатковим важливим резервом у збільшенні виробництва м’яса і яєць, створення додаткових робочих місць на селі. За два роки реалізація м’яса птиці в області зросла у 2,2 рази і сягає 6,7 тис. т, а  на перспективу прогнозується виробництво понад 7,5 тис. тонн м’яса.

– Звідки такий прогноз?

– Насамперед, завдяки реалізації інвестиційних проектів з будівництва бройлерних птахофабрик, зокрема у Зборівському районі. Там введено в експлуатацію три птахофабрики (ТОВ «Вірлів-Агробізнес», ТОВ «Агропродсервіс-Вест» та ТОВ «Укрполь-2005»).

– Пане Василю, які висновки зробите, оцінюючи розвиток тваринницької галузі краю?

– Молочне скотарство потребує нині пильної уваги і фінансової підтримки з боку держави. Основні обсяги виробництва молока зосереджено в особистих господарствах населення і становлять 89%, у сільськогосподарських підприємствах – 11%. Від цього потерпає не лише продуктивність праці, а й якість молока. Зокрема, значна частина молока реалізується господарствами населення переробним підприємствам другим класом. До речі, з початку року сільські господарі продали молока І ґатунку 3,8 тис.т (6,2% до загального обсягу), ІІ ґатунку – 58,1 тис.т (93,8%).

Крім цього, з урахуванням скорочення поголів’я корів, а також розширення можливостей експорту у країни Євросоюзу, а зараз і Китаю загострюється проблема необхідності концентрації виробництва молока.

– Як вирішити цю важливу проблему?

– Є тут, на мій погляд, принаймні, два шляхи. Перший полягає у трансформації окремих селянських господарств з двома – трьома і більше коровами в міні-ферми, де утримувалося б не менше 10 корів. Другий шлях — створення молочарських сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів із залученням коштів різних міжнародних фондів. Реалізація цих заходів дозволить збільшити концентрацію виробництва молока, підвищити його якість, створити нові робочі місця, зменшити екологічне навантаження

– Які б можна виділити пріоритети галузі?

– Передусім, – збільшення поголів’я, підвищення продуктивності худоби, покращення  племінних якостей. Також потрібне подальше нарощування обсягів виробництва молока, м’яса для забезпечення потреб внутрішнього ринку і формування експортного потенціалу. Важливо реалізовувати інвестиційні проекти з будівництва і реконструкції тваринницьких комплексів, створювати в кожному районі нові ферми з високопродуктивним поголів’ям з виробництва молока, яловичини, свинини,  продуктів птахівництва. Варто не забувати і про розвиток кролівництва, бджільництва, вівчарства, конярства.

І останнє – завдяки тваринницькій галузі в області протягом року постійно працюють і стабільно отримують заробітну плату понад 2,1 тис. осіб , тож галузь має не лише виробниче, а й соціальне, політичне і стратегічне значення. Бо тваринництво – це зайнятість сільського населення, виробництво необхідних продуктів харчування, забезпечення харчової і переробної промисловості сировиною. Тому галузь тваринництва реально є не тільки виробником продукції, а й гарантом розвитку соціальної інфраструктури населених пунктів Тернопільщини.

Розмовляв Олег СНІТОВСЬКИЙ

103

Залишити коментар

  Коментарі Facebook

Схожі матеріали
Інші публікації автора