Іменинники 14 липня на Тернопільщині

Цього дня народилися:

лікар-хірург, громадський ді­яч Віктор Запорожець (1960 р. н., с. Дарахів Теребовлянського району)

художниця, кандидат економічних наук Софія Пазізіна (1987 р. н., м. Тернопіль)

дириґент Ярослав Пиріжок (1915 р., с. Зарваниця, нині Теребовлянського району – 08. 02. 1987 р., м. Брізбан, Авст­ралія)

науковець, педагог, кандидат педагогічних наук, заслужений вчитель УРСР Ярослав Самофал (1933 р., с. Саран­чуки, нині Бережанського району)

громадський діяч у Канаді Василь Сангрет (1894 р., с. Пищатинці, нині Бор­щівського району – 27. 08. 1971 р., м. Торонто, Канада)

скульптор Володимир Стасюк (1964 р. н., м. Борщів)

науковець, педагог, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Роман Тринько (1933 р. н., с. Краснопуща, нині Бережанського району)

актор, режисер Андрій-Мирон Чолган (1922 р., с. Сапогів, нині Борщівського району).

Також 14 липня народився: тернопільський педагог, спорт­смен, заслужений працівник культу­ри України, майстер спорту з вільної боротьби Віктор Маришев (1959 р. н., м. Горький, нині Нижній Новгород, Російська Федерація)

14 липня 1917 р. російські підрозділи відступили з Копичинців; сюди увійшли австрійські та німецькі військові частини.

14 липня 1920 р. у таборі Кожухов поблизу м. Москва загинув військовик, отаман УГА Роман Дудинський (1880 р. н., с. Нижчі Луб’янки, нині Збаразького району).

14 липня 1941 р. Тернопільська обласна управа, згідно з розпорядженням польового коменданта Подевільса, отримала статус «ради довір’я для ґенерала тилового району армії та управління Тернопільською областю». Рада слугувала дорадчим органом і не мала жодних виконавчих прав. До неї належали: Василь Охримович – голова, заступники голови – Осип Павлишин і Олекса Олійник, референти: Стефан Чумак для справ кооперації, Роман Маркевич для комунальних справ, Роман Мамчин для сільськогосподарських справ, Осип Мурій для адміністративних справ, Володимир Шиприкевич для транспорту, Микола Хамуляк для фінансових справ, Микола Тофан для шкільництва, Роман Мороз для санітарних справ, Омелян Брикович для торгівлі та ремесла.

14 липня 1943 р. в Шпиколоси Кременецького району приїхав каральний загін (до 300 солдатів) німецьких нацистів і вчинив самосуд над місцевими жителями за несплату податків і за підтримку ОУН і УПА. Німці групами ходили по селу, били вікна, підпалювали двори, забирали речі, вбивали людей, а деяких живими кидали у палаючі будинки. Частину жителів загнали в сарай і спалили. За цей день було спалено церкву, школу, приміщення на 240 селянських дворах і 22 осіб живими (у т. ч. 6 дітей і 8 людей похилого віку). Забрано 113 коней, 497 корів, 80 овець і 46 свиней.

Цього ж дня у 1944 р. поблизу с. Великий Ходачків Козівського району загинув військовик, Герой Радянського Союзу Микола Карпенко (1914 р. н., с. Софіївка, нині смт однойменного району Дніпропетровської області; похований у Тернополі).

14 липня 1946 р. вояки УПА поблизу м. Борщів ліквідували помічника оперуповноваженого, лейтенанта міліції Конобєєва.

Цього ж дня у 1947 р. в с. Шили Збаразького району відбулася нарада голів та секретарів сільських рад Збаразького і Новосільського (нині с. Нове Село – Підволочиського) районів, де обговорювали питання стягнення континґенту.

14 липня 1948 р. в с. Дуліби Бучацького району перестрілці з емдебістами загинув член збройного підпілля ОУН Якуб’як.

Згідно з рішенням Тернопільського облвиконкому від 14 липня 1958 р. хутір Гаї Гречинські, нині село, приєднали до села Шляхтинці.

 

 

 

 

Вибір читачів за тиждень

Відео