31 травня в історії Тернопільщини

31

Цього дня народилися:

заслужений працівник сфери сільського господарства, директор ПАП «Агропродсервіс» Баран Андрій Степанович (31.05.1961 р.н.)

DSC05107
DSC05107

музикознавець, публіцист, громадський діяч Юрко Зелений (справжнє – Юрченко Руслан Володимирович; 31. 05. 1971 р. н., м. Чортків);

Результат пошуку зображень за запитом "Юрко Зелений"

художник Петро Кукурудза (1935 р. н., с. Осташівці, нині Зборівського району);

tom15_1918
tom15_1918

художник Андрій Наконечний (1905 р., с. Урмань, нині Бережанського району – 15. 09. 1983 р., м. Тернопіль, похований у м. Бережани);

військовик, педагог, гос­подарник Богдан Пилипишин (1961 р. н., смт. Гримайлів Гусятинського району).

Цей день в історії Тернопілля:

31 травня 1919 року - останній день перебування в Тернополі Директорії, Уряд і вищого армійського командування УНР на чолі з Симоном Петлюрою.

31 травня 1969 року - відбулося урочисте відкриття етнографічно-меморіального музею Володимира Гнатюка в його родинному с.Велеснів Монастириського району. Музей заснований краєзнавцем Остапом Черемшинським 6 червня 1961 р., оформлений за «Тематико-експозиційним планом» Ігоря Ґерети та Остапа Черемшинського київськими художниками Іриною Левитською та Юрієм Кисличенком ) у спеціальному будинку, збудованому за проектом голови місцевого колгоспу Леоніда Мацюка в 1964-1967 рр. У 2003 р. одержав статус обласного.

31 травня 1985 року – в Чикаго (США) помер письменник, журналіст, редактор, культурно-освітній діяч, педагог, уродженець с.Славна Зборівського району Роман Завадович. Створив неповторну галерею літературних образів - від Гномика Ромтомтомика й Гоци Драли до Марушки Чепурушки та Леся Побігдеся. Був одним із найпопулярніших авторів часописів «Світ дитини» і «Малі друзі». Емігрувавши до США, видавав там дитячий журнал «Веселка», який виходить і нині. За великі заслуги на ниві української культури відзначений 22 січня 1978 р. у м.Чикаго як «Українець року».

31 травня 2010 року – початок однієї зі спроб відновити регулярна авіасполучення між Тернополем і Києвом. Останні регулярні авіарейси в Аеропорту «Тернопіль» відбувалися по 2 липня 2010 року. Літак Ан-24РВ виконував рейси за маршрутом Тернопіль — Київ «Жуляни» і у зворотному напрямку. Рейси відбувалися двічі на тиждень — у понеділок і п'ятницю. Тривалість перельоту була 2 год. 10 хв. Перевізником було запорізьке ВАТ «Мотор Січ». На теперішній час виконуються тільки чартерні перевезення, регулярні рейси відсутні.

Всесвітній день блондинок, що святкується 31 травня, можна назвати самим світлим, в буквальному сенсі слова, святом. Блондинки — це світлі голови нашої сучасності. Незважаючи на існування безлічі стереотипів, пов'язаних з кмітливістю білявих дам, вони як і раніше залишаються найбільш бажаними для чоловіків. І при цьому блондинкам не позичати розуму і винахідливості, які дозволяють їм добиватися бажаного, не витрачаючи на це масу зусиль.

Поява дня блондинок назрівала протягом всього 20 століття. Найвідоміші жінки минулого століття були блондинками. Сьогодні вони відзначають своє свято, гордо заявляючи про те, як легко і невимушено можуть вирішувати проблеми, які ставлять у глухий кут інших.

Вважається, що блондинки надзвичайно багато уваги приділяють своїй зовнішності. Варто зазначити, що ці любительки гламуру в результаті виправдовують свої старання, оскільки, будучи втіленням істинно жіночої логіки, вони підкорюють серця мільйонів чоловіків, не залишаючи шансів брюнеткам або шатенкам. Тому Всесвітній день блондинок можна ці

31 травня — це привід для кожного курця хоча би на один день відмовитися від сигарет, оскільки останній день травня — це Всесвітній день без тютюну. Ініціативу щодо проведення заходів та акцій, пов'язаних з відмовою від куріння, проявила Всесвітня організація охорони здоров'я. Перший такий день пройшов в 1988 році з метою звернення уваги людей на ту шкоду, яку завдає людському здоров'ю куріння.

Куріння тютюну відноситься до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн світу. У деяких з них число курців на порядок вище, ніж кількість некурящих людей. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров'я розробила заходи для викорінення куріння в XXI столітті. І поява Всесвітнього дня без тютюну — це один із способів досягнення цієї мети.

За даними ВООЗ, щороку через наслідки тютюнопаління в світі помирає 300 тисяч осіб. Мало хто звертає увагу на цю страшну статистику, оскільки шкода від куріння сигарет не проявляється моментально. Тим не менш, курці з великим стажем практично приречені на серйозні проблеми зі здоров'ям. І в результаті їх вмирає більше, ніж наркоманів, хворих на СНІД та іншими захворюваннями. Тому головне завдання цього свята — підняти рівень самосвідомості людей, які першими повинні піклуватися про своє здоров'я.

Міжнародний День розсіяного склерозу був встановлений Міжнародною федерацією товариств розсіяного склерозу з метою інформування про проблему розсіяного склерозу і глобальному русі організацій РС, а також розширення глобального руху організацій РС і об’єднання національних і регіональних організацій, пошуку джерел фінансування глобального руху з проблем розсіяного склерозу. Відзначається «Міжнародний День розсіяного склерозу» щорічно в останню середу травня.

Розсіяний склероз - це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок, що призводить до порушення відповідних функцій організму. Вона характеризується утворенням хаотично розсіяних вогнищ демієлінізації - втрати мієліну, білої жирової речовини, що покриває аксони - нервового волокна.

Про захворювання нічого не було відомо до 1835 року, коли французький лікар Ж. Крювелье описав перший випадок. Два роки по тому у Великобританії про хворобу повідомив Р. Карсвелл. До середини 19 ст. вже були відомості про значне число випадків, і в 1868 французький невролог Ж. Шарко підсумовував патоморфологічні ознаки розсіяного склерозу і розробив його діагностичні критерії.

Розсіяний склероз звичайно починається в молодості, але може проявитися в будь-який період від 15 до 60 років. Жінки більш схильні до захворювання, ніж чоловіки. Найвища захворюваність - серед осіб білої раси, що живуть в помірному кліматі. Хвороба не передається у спадок. У списку причин повної інвалідності у продуктивному періоді життя розсіяний склероз посідає третє місце - після травм і ревматологічних захворювань.

В 2017 році Міжнародний День розсіяного склерозу припадає на 31 травня.

Шавуот - свято дарування Тори, тобто морального закону, вільному єврейському народу. Він відзначається 6-го числа єврейського місяця Сиван і є в Ізраїлі вихідним днем.

На івриті слово «Шавуот» означає «тижні» - сім тижнів, відлік яких починається з другого дня Песаха. За переказами, цього дня Мойсей отримав на горі Синай скрижалі Заповіту з десятьма заповідями. Заповіді містять основи всієї людської моралі, без якої не може обійтися ні один народ і жодна людина. Крім того, Мойсей отримав усні заповіді, частину яких записав (вийшов сувій П’ятикнижжя - Письмова Тора), а частина - Усна Тора - були записані тільки через 1500 років, після руйнування Другого Храму. Запис Усної Тори являє собою багатотомний твір - Талмуд, а також багато інших книг, у свою чергу об’єднаних загальною назвою Мідраш.

Як і багато інших єврейських свят, Шавуот відзначає не тільки певну історичну подію, але і настання нового сезону року, завершення чергового сільськогосподарського циклу. Шавуот святкувався на початку сезону жнив пшениці. Це останнє з трьох паломницьких свят. У давнину в цей день в Храмі робили друге приношення пшениці нового врожаю. З пшениці свіжого помелу випікали два короваї та несли їх до Храму. Іншою жертвою були найкращі перші плоди, перші фрукти.

В наші дні в Шавуот в синагогах виносять сувій Тори і читають розповідь про те, як вона була дарована, текст десяти заповідей і фрагмент, що розповідає про закони святкування Шавуот в Храмі. Існує також традиція напередодні свята всю ніч читати Тору.

Святкова трапеза в Шавуот обов’язково включає молочну та борошняну їжу: сир, сметану, млинці з сиром, пироги, торти, пряники з медом, вареники, пиріжки з сиром. Цей звичай бере початок з дня вручення Тори. Повернувшись до табору від гори Сінай, євреї задовольнялися молочної їжею. З тих пір, віддаючи данину минулому, на Шавуот перед обідом їдять щось молочне і лише потім в окремому посуді подають святкові м’ясні страви.

У сільськогосподарських поселеннях і в кіббуцах Шавуот - це веселе свято врожаю, коли дозрівають зернові і перші плоди, в тому числі і сім видів, згадані в Торі: пшениця, ячмінь, виноград, інжир, гранати, оливки і фініки. Діти йдуть до школи або в дитячий садок з вінками на головах і з кошиками, повними свіжих фруктів. Синагоги і будинки прикрашають зеленими гілками та гірляндами квітів і фруктів, вікна будинків - паперовими аплікаціями. Тому напередодні свята і діти, і дорослі зайняті вирізками. Деякі досягають у цьому мистецтві такої досконалості, що їх аплікації виглядають як справжні картини.

Випускники єврейських релігійних шкіл, а також вищих навчальних закладів закінчують заняття і отримують атестати та дипломи в переддень свята Шавуот. Це свято символізує прилучення до істинного Заповіту не тільки євреїв, а й представників інших народів. Цього дня в синагозі читають також книгу Біблії Мегілат Рут. Рут була моавітянкою, що перейшла в єврейство, і стала прабабусею царя Давида, тому існує звичай у свято Шавуот відвідувати могили царів з дому Давида.

В 2017 році Шавуот припадає на 31 травня.

Свято дарування Тори

Іменини сьогодні святкують Давид, Андрій, Олександра, Юлія, Петро, Павлина, Фаїна.

 

Вибір читачів за тиждень

Відео