/ //22 серпня в історії Тернопільщини

21 Вересня 2019, Субота

У Чорткові пів дня безкоштовно їздили маршрутки. Як до цього поставилися люди? (відео)

На Копичинецькому кладовищі вночі відбуваються містичні речі

Відомий тернопільський шоумен може стати мером столиці

Портал волонтера започаткують для  Тернополя

Від землі до насильства – правові проблеми в центрах допомоги на Тернопільщині можна вирішити безкоштовно

Що варто зробити тернополянам у Всесвітній день прибирання планети

Як у Чорткові діти за збереження клімату марширували (фоторепортаж)

У Тернополі помітили зміни в цирку

На Тернопільщині у водоймі знайшли тіло чоловіка (фото)

На Тернопільщині повідомили, де можна легально зробити 11 тис. грн на місяць

Бізнес Тернопільщини процвітає, бо платить мільйони

Думка: виснаженим українським ґрунтам допоможе точне землеробство (Агроновини)

На Тернопільщині розпочалась військова проща (фоторепортаж)

На Тернопільщині незаконно встановлений МАФ не хочуть демонтувати (фото)

У селі на Тернопільщині зранку з’явилося дуже багато військових

Народний артист України розповів про сум та ностальгію за Тернополем

Фоторепортаж Це цікаво
Непохитні основи тернопільських костелів (фоторепортаж)

Тернополянам на замітку: щоб гроші повернули, треба правильно оформляти документи

Чому пластикові вікна не пасують історичній забудові (фоторепортаж)

Ні пройти, ні проїхати: тернополяни скаржаться на пішохідну доріжку, яка веде до дитячого садочку

Тернопільщина: чому викликали «на килим» керівників майже 1000 підприємств

21 вересня в історії Тернопільщини

У Лановецькій громаді реалізували проект «громадського бюджету» (фото)

На Тернопільщині завершився чемпіонат області з літнього біатлону

Жителів Шумської ОТГ запрошують долучитися до обговорення пропозицій до бюджету

20 Вересня 2019, П’ятниця

Футбольна команда з Тернопільщини перемогла на турнірі в Хорватії (фото)

Вночі на Тернопільщині буде ще холодніше

На Тернопільщині поменшало населення на понад 4 тисячі

Відео Фоторепортаж
Іноді диваки бувають мудрішими за всіх, дізналися тернополяни (фото, відео)

У тернопільському дитсадку – спалах гастроентероколіту

На Тернопільщині сестра близько місяця розшукує свого брата (фото)

До медзакладів Тернопільщини звернулися понад 40 краян з небезпечними захворюваннями

Що чекає тернополян на вихідних

У Тернополі шахрай видурив у студента з банківського рахунку усі гроші

Тернополянам на замітку: як правильно висіти на перекладині

Хвилинка грамотності для тернополян: подвоєння літер (частина 2)

Відхід від борщового набору: Україна переходить на екзотичні овочі (Агроновини)

Про велич Архикатедри розкажуть тернополянам на екскурсії

У Тернополі працівники поліції оголосили в розшук ймовірного очевидця злочину (фото)

Вічна рослинність тернопільських фасадів (фоторепортаж)

На Тернопільщині  безкоштовно надали правову допомогу в понад 10 тисячах кримінальних проваджень

У Кременці діти отримали неочікувані корисні сюрпризи (фото)

У Тернополі просять допомогти розшукати свідка вбивства, що трапилось біля нічного клубу (відео)

Спеціалісти повідомили причину спалаху кишкової інфекції у дитсадку та школі на Тернопільщині

Жителі ОТГ на Тернопільщині знають, як покарати тих, хто смітить

«Ще два роки можна той ремонт робити», – жартували депутати на Тернопільщині (фото)

Одразу 9 сіл на Тернопільщині отримали довгоочікуване (фоторепортаж)

У Бережанах роблять все для того, аби пішоходи були у безпеці (фотофакт)

Учні школи на Тернопільщині відчули на собі позитивні зміни нової реформи (фотофакт)

У Ланівцях жителів просять подбати про свої ділянки

Трохи тепла для холодного Тернополя (фоторепортаж)

Гаєцький Андрій (1905, с. Озеряни, нині Борщівського району – 25. 01. 1993, м. Чикаґо, США) – правник, громадсько-політичний діяч. Автор спогадів, статей у періодиці.

гаєцький

Королюк Богдан (1938, с. Городок Заліщицького району – 22. 01. 2010, м. Тернопіль) – суддя, адвокат. Заслужений юрист України (2002).

Лисак Володимир (1940, с. Королівка, нині Борщівського району) – господарник

лисак

Лотович Матвій (1903, хутір Гаї Ходорівські, нині належ. до села Байківці Тернопільського району –  09. 09. 1953) –  лікар, громадсько-політичний діяч. У 1944 співорганізатор медичної служби УПА, головний лікар її проводу, лікував родину Р. Шухевича та духовенство підпілля УГКЦ.

Пасяка Володимир (1984, м. Бережани) – вокаліст легендарного тернопільського гурту “Фудді-Дудді”, засновник, організатор, арт-директор фестивалю «Файне місто».

пасяка

Сагаль Йосип (1946, с. Козівка, нині Тернопільського району) – співак (тенор), педагог. Заслужений працівник культури України (1991). Із мистецькими колективами гастролював в Україні і за кордоном

сагаль

Сорока Олександра (1978, м. Тернопіль) – спортсменка (дзюдо). Майстер спорту України, чемпіонка України.

Цей день в історії Тернопілля:

1568 р. – возний доповів в суд скаргу про завдані йому образи, а також поранення пану Казимиру Ледницькому і грабунок в нього меча урядником дружини Кременецького старости княгині Ганни Збаражської під час вимоги ними в її маєтку в селі Поворськ повернути дворову жінку, яку забрав той урядник.

1649 р. – об’єднане українсько-татарське військо з 30 червня до 22 серпня тримало облогу Збаразького замку, в якому перебував польський гарнізон під керівництвом Адама Фірлея та Яреми Вишневецького.

1914 р. – оголошення Канцелярії Тернопільського губернатора про загальну мобілізацію в Заліщицькому повіті.

1922 р. – американська газета «Свобода» повідомила, що до прикордонних станцій на Збручі – Волочиська, Гусятина, Сатанова та інших – прибула спеціальна радянська комісія. Оскільки торгівля з Польщею має відбуватися тільки за посередництва «Зовнішторгу», то всі товари, «перепачковані з Галичини і Волині», підлягають конфіскації. Отож комісія проводить ревізію у купців, конфіскує товар, вартість якого обчислюється «грубими мільйонами». У зв’язку з цим, писала газета, на Великій Україні деякі товари, головно мануфактура, підскочили на 100 та більше відсотків.

1926 р. – газета «Діло» писала: «Звільна і в Підгаєччині обновлюється громадське життя. Спроби обновлення руханково-пожарничих товариств “Січ” і “Сокіл” покищо не дали ніяких вислідів ізза різко негативного, хоч безправного становища властей, які навіть в тих спробах добачують “антипаньствові” наміри. Зате вдалося відновити рух читальняний, кружки У. П. Т., а в першій мірі зорганізовано кооперативний рух».

1942 р. – з приходом радянських військ у Довжанці Тернопільського району відновлено діяльність колгоспу ім. Хрущова, який згодом перейменували у колгосп ім. 40-річчя компартії України.

1944 р. – з Августівки Козівського району СБ ОУН /Б/ відрядила в ліс до УПА, хутір Залісся (нині село Козівського району) 50 чоловіків. Із них в боях із загонами НКВД загинули під Вулькою (нині с. Волиця Бережанського району) – Василь Адамик, Петро Дорош, Петро Мороз, Василь Петрица, Федір Прийма і Михайло Швайка.

1947 р.вояки УПА спалили колгоспні будинки в с. Довжанка Тернопільського району.

1951 р. – вбиті районні провідники УПА Микола Штoйкo «Бoryн», уродженець с. Іванкове Cкaлa-Пoдільскoгo paйoну Tepнoпільської  o6лaсті; Михайло Цeпій «Aндpeй», уродженець с. Bepбівкa Cкaлa-Пoдільскогo paйoну Tepнoпільcькoї oблacті.

1989 р. – виконавчий комітет Тернопільської обласної Ради народних депутатів вніс в адміністративно-територіальний устрій окремих районів такі зміни:у Борщівському районі утворив Горошівську сільраду з центром в селі Горошова; уточнив найменування села Коралівка на Королівка і утворив у цьому селі Королівську сільраду; у Гусятинському районі утворив Сороківську сільраду з центром в селі Сорока; у Теребовлянському районі утворив Бронгалівську сільраду з центром в селі Бронгалівка і сільській Раді підпорядкував села Вага Надрічненської і Михайлівка Котузівської сільрад; взяв на облік село Пантелиха і підпорядкував його Соколівській сільській Раді.

1991 р. – Підгаєцька міська рада затвердила герб міста. На синьому полі розташована золота міська брама з двома вежами й відкритими воротами. Обидві вежі мають по одній бійниці й завершені трьома бланками (зубцями). В отворі воріт золота літера «П» над срібним півмісяцем ріжками вгору, нижче зображений золотий лапчастий чи козацький хрест (з розширеними рамками). Проекти запропонували Андрій Гречило та Іван Сварник.

1999 р. – в с. Бишки Козівського району відкрили музей національно-визвольної боротьби ОУН і УПА імені Якова Бусела – відомого політичного діяча, публіциста, члена Проводу ОУН, ідеологічного наставника УПА.

2010 р. – напередодні Дня Державного Прапору України та з нагоди відзначення Дня незалежності України, в Тернополі була проведена акція «Ровесник Незалежності». На цій акції було розгорнуто найдовший прапор України завдовжки 9,5 км та завширшки 0,75 м. Цієї довжини вистачило, щоби оточити весь Тернопільський став. До акції було залучено 2010 учасників-ровесників Незалежності України. Рекорд було внесено до Книги рекордів України.

2015 р. – в Кременці перепоховали тіло загиблого в АТО місцевого мешканця, 29-річного добровольця Миколи Чорного. Зник разом із другом Андрієм Романенком у районі поблизу міста Дебальцеве у 2014 році. Згодом з’явилася інформація про те, що він живий, але в полоні. Знайшли похованим (6 вересня) у Дніпропетровську за експертизою ДНК.

В Україні сьогодні немає державних чи професійних свят.

22 серпня відзначається день пам’яті апостола Матвія. У давнину говорили, що Матвій негоду підпускає. З 22 серпня осінній дощ літній перебиває. У цей час уже поспіває брусниця, сливи, з’являються осінні опеньки.

В світі сьогодні відзначають:

Всесвітній день мозку (Проголошений в 2014 році Всесвітньою федерацією неврології, заснованою в 1957 році в Брюсселі. Заходи дня спрямовані на підвищення обізнаності громадян про важливість здоров’я мозку)

День «Будь ангелом»

День екологічного боргу (це почалося з 1987 року і означає, що людство стало завдавати шкоди екології більше, ніж Земля може відновити за рік)

День міста Мадрас, що нині називається Ченнай в Тамилнаді, Індія (1639)

День пам’яті працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків в Україні

Національний день «Віднесіть свою кішку до ветеринара» в США

Національний день кави в Перу

Національний день медоносної бджоли в США

Національний день торта з пеканом і Національний день “Їж персик” в США

Іменини сьогодні святкують Олексій, Дмитро, Северин, Матвій, Ірина.