Аграрії очікують від Зеленського програми підтримки кооперативів
Команда Зеленського має створити в Україні програму підтримки кооперативів й прийняти новий закон про кооперацію та про кооперативні селянські спілки. Про це заявив доктор соціальної економіки, експерт з кооперації, засновник Академії Етики та Економіки Зіновій Свереда.
Нагадаємо, напередодні AgroPolit.com запустив опитування для всіх читачів, аби вони висловили своє бачення, якими хочуть бачити аграрний порядок Володимира Зеленського. Якщо ви ще не проголосували –долучайтеся! І вже скоро ми покажемо вам його результати. Раніше видання уже писало, як відбувся двократний відрив Володимира Зеленського у першому турі, та чим відрізняються програми з підтримки агросектору і загалом бізнесу обох кандидатів.
Загалом експерт назавав 4 завдання, які має виконати новий президент:
Перше — програма підтримки кооперативів. Минулого року був фермерський мільярд, але його використали на потреби кількох великих гравців. А малим кооперативам практично нічого не дісталося. Для отримання державних допомог потрібно прописувати нормативи відповідно до реального стану справ: кооперативи тільки розпочинають розвиватися. Тому їхній приорітет: сімейні господарства, малі та середні фермери. Є важливо опрацювати формули співпраці з приватним соціально-відповідальним бізнесом.
Друге — прийняти новий закон про кооперацію та про кооперативні селянські спілки (вирішує питання неприбутковості кооперативів, усуває проблему подвійного оподаткування). Комерційні банки не хочуть їх кредитувати через статус неприбутковості. Крім того, є невирішене питання статусу платника ПДВ для кооперативів. Це дуже обмежує свободу експорту та доступу до продажів.
Третє — створення місцевими органами влади умов для потрапляння в місцеву торгівельну мережу та мати приорітет для різних тендерів. Місцевий споживач має право споживати якісні продукти від місцевого фермера чи кооператива, а таким чином кошти залишатимуться на даній території. Як? Прийняти закон, аби 20% продукції на полицях у кожному магазині було місцевою.
Четверте — фінансування роботи дорадчих служб, особливо у Донецькій та Луганській областях. Та опрацювати нові сучасні програми кооперативної освіти. Кооперація може стати основою для економічної міцності місцевих територіальних громад. Адже кооперація починається з освіти, а далі вона тягне за собою мультиплікаційний ефект.
В Україні мінімально зросло поголів'я свиней
За рік кількість свиней в Україні зросла на 0,8%. Про це свідчать дані Держстатистики.
Нагадаємо, українські тваринники цікавляться закордонними ринками.
Станом на 1 квітня 2019 року в сільських господарствах усіх категорій налічувалося 6 млн 168 тис. голів свиней, проти 6 млн 117 тис. роком раніше.
Зокрема, поголів'я свиней у сільськогосподарських підприємствах на 1 квітня становило 3 млн 529 тис. голів, проти 3 млн 359 тис. голів роком раніше.
Натомість, поголів'я свиней в індивідуальних господарствах скоротилося — на 4,3% за рік. Станом на 1 квітня в індивідуальних господарствах поголів'я свиней становило 2 млн 638 тис. голів, проти 2 млн 758 тис. голів роком раніше.