Агро-новини 5 березня

Новини аграрного сектору.

У власність треба віддавати не більше 300 га землі 

В Україні є непоодинокі випадки, коли земля виснажується, використовується не за призначенням, про це у блозі видання «Ліга» написав лідер Аграрної партії України (АПУ) Віталій Скоцик.

Для цього потрібний чіткий механізм захисту родючості землі. Наприклад, у Німеччині перед здачею в оренду і після, з певною регулярністю перевіряють різні параметри такі як, скажімо, рівень гумусу. Орендар, і навіть власник, може бути позбавлений землі, якщо різко погіршується її родючість і це пов’язано з його господарською діяльністю.

Обмеження власності землі в руках однієї родини теж є передумовою будь-якого ринку. Родина повинна отримувати у власність не більше 300 га землі. Тоді можна уникнути створення великих латифундій і монополій.

Загальна економічна політика, що має стабільні правила, стимулює підприємницьку активність. Це напевно основне, з чого мав би починати уряд перед тим, як говорити про продаж землі. Якщо працюватиме економіка і у людей будуть кошти, якщо працюватимуть кредитні та лізингові інструменти, існуватиме сильний виробничий сектор, тоді не буде загрози втрати Україною її основних ресурсів — землі і високоінтелектуальних людей. Усе це працюватиме на розвиток і благополуччя всієї країни.

Орендна плата за землю зросла до 2,4 тис. грн/га

На більшій частині території, де можливе землеробство, аграрний бізнес у конкуренції за земельний банк збільшив собі орендну плату у середньому до 2,4 тис. грн/га за паями, про це в інтерв'ю «Урядовому кур'єру» сказав голова Держгеокадастру Максим Мартинюк.

За його словами, плюс до цієї суми додається ПДФО. Отже, у них значна плата за землю. Середня орендна плата, за якою Держгеокадастр передавав у оренду землю у 2015 р., становила 1350 грн.

- Нині у нас діє внутрішня рекомендація під час укладання нових договорів дотримуватися позиції не менш як 8% нормативно-грошової оцінки. Треба вирівняти необ’єктивний дисбаланс вартості оренди земель державної форми власності із ринковими умовами, — додав він.

Україна ризикує залишитися без цукру

Ціни на цукор в Україні ростуть через неконтрольований експорт, повідомив директор української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, пише «ГолосUA».

 - Деякі продукти ми експортуємо, а вони всередині України дорожчають. Наприклад, цукор подорожчав на 30%, у порівнянні з минулим роком. Цукру, начебто, у нас не вистачає, але ми його багато вивозимо з країни. За останні півтора місяці ми вибрали буквально всі квоти, які нам дав Євросоюз, — сказав він.

При цьому експерт зазначив, що через дефіцит вітчизняного цукру через деякий час в Україні виникне необхідність імпортувати тростинний цукор.

- У результаті, ціни знову зростуть. Держава вже два роки не регулює нічого, пов'язаного з експортом. Раніше були якісь квоти, експорт регулювався іншими методами… Приходили до експортерів і говорили, що не видаватимуть сертифікати або ще щось. Це, напевно, погано. Але коли взагалі ніякого регулювання ринку — це ще гірше.

Огляд підготував Орест САРМАТСЬКИЙ