Агро-новини 6 березня
Новини аграрного сектору
Експорт в перспективі: де потрібна українська свинина?
Україна нарощує експорт свинини. Куди вона може йти, крім Росії? Упродовж минулого року, Держветфітослужба активно досліджувала потенційні експортні напрямки для вітчизняної свинини (усього 30). За деякими отримали відмови (Корея, Китай, Японія та США) через присутність в Україні африканської чуми свиней, пише у своєм облозі голова Ради з питань експорту продовольства Богдан Шаповал. За його словами, не обійшлося і без позитиву, серед досліджуваних країн виокремилися цілком реальні напрямки:
* Гонконг та Макао (ВЕЗ Китаю) — 2015 імпорт склав 254 тис. т. (щороку зростає на 2%).
* Нігерія — наполовину християнська країна, 180 млн населення. Імпорт складає понад 200 тис. т., щороку стрімко зростає.
* Ангола — імпорт 2015: 95 тис. т., зростання на 4–5% щороку. Імпортозалежність ринку свинини сягає 53,1%: країна виробляє 84 тис. т., а споживає 179 тис. т. на рік.
* ДР Конго — імпорт 2015: 27 тис. т. (+2–3% щороку).
* Філіппіни — імпорт 2015: 76 тис. т., користуються попитом субпродукти. Ріст до 11% щорічно.
* Об’єднані Арабські Емірати закупили за минулий рік майже 34 тис. свинини для готельного бізнесу та найманих працівників з Філіппін. Імпорт щороку зростає на 15–18%.
Звісно, до кожного з названих ринків треба знайти підхід. Сподіваюся нам це вдасться. У деякі країни цьогоріч плануються торгові місії, каже Богдан Шаповал.
Ціни на молоко падають: що робити виробникам?
Погана новина - ціни на молоко в Україні вже в квітні-травні, можуть досить відчутно впасти, прогнозує економіст департаменту технічного співробітництва FAO Андрій Ярмак. Але хороших більше, чи не так? Все залежить від продуктивності та ефективності! Враховуючи досить критичну ситуацію в світі з низькими цінами на молоко та молокопродукти (всі, я думаю, бачили новини про протести фермерів по всьому світі) виникає питання "що робити?". Є кілька ранкових думок з цього приводу:
- в молочному бізнесі є продукти, які, при зберіганні, лише збільшують вартість. Я маю на увазі витримані якісні тверді сири. На жаль в Україні проблема з обіговим капіталом (він дуже дорогий!), який, таким чином заморожується, проблема з якісним молоком, яке для цього потрібне, і проблема з технологіями виробництва таких сирів. Однак, якщо б зараз хтось з бізнесменів, маючи "зайві" кошти, захотів вкласти гроші в налагодження виробництва таких сирів, та був готовий заморозити кошти на пару років, я думаю, зиск був би досить значний!
Далі. Підвищення ефективності всього ланцюжка. Можливо це звучить банально, однак кооперація професійних фермерів з переробки, за нашими підрахунками, дає від 2 грн/літр переробленого молока більше, ніж його реалізація переробникам. Звичайно, тут також потрібні інвестиції, і це відразу зробити досить важко.
Що ж відбувається при зниженні цін на молоко в більшості країн? З ринку виходять найменш ефективні. В Україні, за тієї ціни, що є зараз на корми та на молоко, навіть при надоях 6,5 тис. на корову на рік бізнес не є збитковим. При надоях 8 - він дає не гірший прибуток, ніж зернові на гектар. Отже, для тих виробників, які стратегічно планують займатися молоком - це чудова можливість підвищити ефективність, а коли з ринку відійдуть менш ефективні - отримати зиски від зміни цінової ситуації.
Звичайно, низькі світові ціни на молоко, більш за все, утримаються ще досить довго. Можливо ще рік, або навіть півтора. Але їх стабілізація та поступове (незначне), але зростання, на мою думку, цілком можливе вже наприкінці поточного року.
Овочі подешевшали на 10%
За 20 останні днів фрукти і овочі в Україні знизилися у ціні на 9,7%.
Фрукти і овочі в Україні знизилися у ціні на 9,7%, у тому числі за останній тиждень — на 2,2%, повідомляє Аtmagro.
За весь згаданий період спостерігалося зниження цін на різні види плодоовочевої продукції. А минулого тижня ціни знизилися по рекордному числу позицій.
Ціни на овочі борщового набору продовжують знижуватися, хоч і незначними темпами. Рекордно подешевшала ріпчаста цибуля — на 7,1%. На 2,9% впали ціни на тепличні овочі під тиском низького попиту.
Серед фруктів найбільше дешевшають яблука (6,3%), що пов'язано з великою кількістю пропозицій і широким асортиментом.
Огляд підготував Орест САРМАТСЬКИЙ