Бізнес-омбудсмен на Тернопільщині озвучив, на що скаржаться бізнесмени

Фіскальна служба, силові структури та суперечливі рішення органів місцевої влади – саме на це найбільше скаржаться представники ділових кіл України.

Цю тезу у розмові з кореспондентом «ТЕРЕНу» під час міжнародного інвестиційного форуму на Тернопільщині озвучив бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета.

- Найбільше представники бізнесу жаліються на роботу Державної фіскальної служби, правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування. Так, тут абсолютним «лідером» є ДФС, на дії якої припадає майже половина усіх скарг. Далі йдуть силові структури – поліція, прокуратура та СБУ – це десь 15 відсотків усіх скарг. На роботу органів місцевої влади та самоврядування приходиться до восьми відсотків, - сказав Альгірдас Шемета.

Відповідаючи на запитання кореспондента про те, що нині найбільше турбує місцевий бізнес, Шемета сказав, що передусім, йдеться про корупцію, повільність якісних змін у державному управлінні, надмірні бар’єри для нормального ведення бізнесу.

- Найбільше претензій зафіксовано щодо податків, кількості перевірок. Багато скарг і на відшкодування ПДВ, порушення кримінальних проваджень і справ проти бізнесу, перевищення повноважень під час обшуків, арештів, або ж – не відкриття кримінальних проваджень, коли очевидні факти порушень закону. -- Чимало скарг ми отримаємо у сфері земельних стосунків, зокрема, оренди землі, дозволів на торгівлю та будівництва. До речі, ми зараз працюємо над системними рекомендаціями - що потрібно зробити, аби поліпшити бізнес-клімат у сфері будівництва. Думаю, ті рекомендації, які ми підготуємо, врахує уряд і будуть внесені деякі зімни у відповідні нормативи, діючі закони та акти,- підкреслив  бізнес-омбудсмен..   

Альгірдас Шемета також сказав, що Тернопільщина – це вже тринадцята за рахунком область, яку він відвідав останнім часом.

- Вважаю, що це дуже важливо – зустрічатися із представниками ділових кіл на регіональному рівні і обговорювати проблеми, з якими зіштовхується бізнес. З багатьох зустрічей привожу цікаві ідеї, які висловлюються у місцях, більше того, деякі з них враховуються під час напрацювання системних рекомендацій, зокрема, йдеться про правильне адміністрування податків,  стосунків бізнесу та силових структур, - сказав пан Шемета.

За його словами, найбільше скарг від представників бізнесу поступає із Києва та Житомирської області. З Тернопільщини цього року не зафіксовано жодної скарги.

А всього у минулому, 2015 році Офіс бізнес-омбудсмена отримав на розгляд 585 скарг від українських підприємців, з яких команда Ради бізнес-омбудсмена успішно закрила 164 справи. Державні органи виконали 81% від усіх наданих Радою рекомендацій.

- 2015 рік відзначився щоквартальним зростанням кількості скарг та закритих справ, а також фінансового впливу наших розслідувань. Прямий фінансовий ефект від 164-х успішно закритих нами справ склав 2,3 мільярди гривень, – повідомив бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета. Він також наголосив на нефінансовому впливі роботи Ради для скаржників, зокрема: отримання дозволів та ліцензій, закриття кримінальних справ, скасування штрафів, звільнення державних службовців тощо.

У 2015 році Рада бізнес-омбудсмена підготувала 6 звітів з системними рекомендаціями до уваги Уряду України з тем: підключення до електропостачання; проблеми підприємницької діяльності, що пов'язані з воєнними діями на Сході України та анексією АР Крим; адміністрування податків бізнесу в Україні; та регулювання зовнішньо-економічної діяльності в Україні. Вже є результати по опрацюванню рекомендацій, наданих Радою у звітах попередніх кварталів.

Крім того, завдяки зусиллям Ради, держава нарешті компенсувала українськими підприємцями заборгованість по виплаті середнього заробітку працівників, мобілізованих  на військову службу на «особливий період», у розмірі понад 2 мільярди гривень. Фахівці Ради також розробили рекомендації з удосконалення адміністрування податків шляхом внесення змін до Податкового кодексу України.  Наразі враховано рекомендації Ради з питань бюджетного відшкодування, електронного адміністрування ПДВ.

- Для мене було би ідеальним, щоб через кілька років такої структури, як бізнес-омбудсмен в Україні вже не було, щоб адміністративні органи вирішували усі проблеми і діловим людям не було на що жалітися. Сподіваюся, так і буде. Але, розумію, до цього – довгий шлях-, зізнався під час розмови з кореспондентом «ТЕРЕНу» бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета.

Орест САРМАТСЬКИЙ

Фото автора