Для чого подорожувати?

Пара мандрівників з Тернополя Таня Ладан і Віталік  Гаврилишин відвідали понад десять європейських країн і знають, як зробити мандрівки максимально приємним та вигідними.

Поспілкувалася з Танею і вона розповіла про планування відпочинку, як зекономити в подорожі, а також про стопання лісовоза, волонтерські табори та чому варто знайомитися з місцевими жителями.

— Почнемо з короткого опису, де ви побували цього літа…

- Зазвичай влітку ми організовуємо для себе одну тривалу подорож за кордон. Цього року в нас було дві такі поїздки. У червні ми відвідали Македонію та Албанію. Нам було дуже цікаво відкрити для себе Балканський регіон. А у серпні ми взяли участь у міжнародному волонтерському таборі у Франції.

— Це ваша друга участь у такому таборі...

- Все вірно, це наш другий табір. Перший проходив у тій самій провінції Лангедок–Русійон, що розташована на півдні, на кордоні з Іспанією. Ще під час нашого першого візиту нас підкорила неймовірно красива природа цього регіону: ідеальне поєднання моря та гір із спекотним Середземноморським кліматом. Крім того, тут незліченна кількість природних та історичних пам’яток. Ну і місцева культура – це щось зовсім особливе.

А саме життя у таборі – це чудова нагода поспілкуватися з людьми з різних куточків світу, попрактикувати іноземну мову і просто корисно та непопсово провести відпустку. Тим паче, що працювали ми якихось три-чотири години включно із перервою на перекус.

13600087_1096246663780255_8038932740884777152_n

— Скільки наразі країн відвідали. Де переміщатися/мешкати було найкомфортніше?

- Відвідали близько 12 країн у межах Європи. Ми часто подорожуємо автостопом, тому для нас просто раєм була Албанія. Водії приймали нас як гостей, дарма, що у своєму авто, а не вдома. Дуже часто пригощали їжею, напоями, купували традиційні бурек та айран. Таке ставлення було притаманне як старшим людям, так і молодому поколінню.

— За якими критеріями вибираєте країни до відвідування?

- Для нас найкращим стимулом поїхати кудись часто виявляється наявність лоукостових квитків. Також читаємо тревелблоги і охоче користуємося рекомендаціями друзів та знайомих.

— Зокрема, чому обрали Македонію? Чи очікуване збіглося з тим, що побачили, пережили?

- Відвідати Балкани нам кортіло давно, але наявність квитків від Братислави до Скоп’є по 10 євро остаточно визначила наші плани на це літо. Оскільки я нічогісінько не знала про країну, то довелося перерити чимало інформації, щоби спланувати мандрівку. Тож, загалом, ми знали куди їдемо і що збираємося подивитися. Македонці виявилися відкритими та гостинними, правда в силу історичних обставин недолюблюють албанців. Національні парки з гірськими масивами та величезними озерами просто фантастичні! Ми піднімались на найвищу точку Македонії та Албанії – гору Кораб заввишки 2763 метрів у нацпарку Маврово.

13707526_10209255937171259_804053545517730115_n

— Як плануєте мандрівки?

- Насправді найбільше часу витрачаємо на логістику. Необхідно добре спланувати всі переїзди, знайти якнайдешевші квитки та найгарніші маршрути, забронювати хостели чи домовитися за ночівлю через Couchsurfing.

— Як зробити подорож мінімально затратною та максимально приємною?

- Необхідно зберігати здоровий баланс. Існує прямопропорційна залежність між кількістю витрачених грошей та рівнем комфорту, але, на жаль, ресурси досить обмежені. Ми стараємося економити на транспорті, вартість якого зазвичай з’їдає левову бюджету, тож їздимо або автостопом, або шукаємо завчасно лоукостові квитки. Замість дорогих екскурсій користуємося free walking tours, де з вас лише чайові, суму яких ви самі визначаєте. Як на мене, не варто економити на їжі. Завжди намагаємося спробувати місцеві смаколики та напої. Ну і ніколи не втрачаємо можливості поспілкуватися з місцевими, бо тільки вони можуть справді відкрити для вас свою країну. Крім того, це, зазвичай, нічого вам не коштуватиме.

13592343_1096166583788263_2234446467734711825_n

— Мандруючи ви користуєтеся стопом, і було відео про доїзд лісовозом – то які найбільш цікаві машини ви ще стопали? І які колоритні водії траплялися?

- Лісовоз – це було дійсно щось незвичайне! До того зупинялися максимум вантажівки. А от щодо водіїв, то нам зустрічалось чимало неординарних людей. Наприклад, власник танталового заводу в Македонії, сам він був британець, а виглядав як Чак Норріс. Або заступник міністра культури Словаччини з інформаційних технологій, який відповідав за оцифровування усієї культурної спадщини своєї країни. Траплялися серед водіїв і працівники атомних заводів, і регбісти, і музиканти, і поліцейські, і «матьорі боси» на джипах зі шкіряними салонами, і прості албанські автомеханіки у роздовбаній бруднющій машині. Одним словом, просто багатющий досвід.

— Що для вас головне у подорожі?

- Найцінніше для нас це новий досвід та розширення власних горизонтів. Гадаю, важливо сформувати власну картину якоїсь країни, пізнати її людей та культуру. Трішки більше осягнути світ навколо нас.

— Останнє підсумкове-загальне: чому варто мандрувати?

- Просто починайте мандрувати, і відповість знайдеться сама собою.

14448766_10209896531745723_2927596228988129767_n

Анна ЗОЛОТНЮК

 
тернополянитуризмподорожі