До 100-річного ювілею церкви в селі під Тернополем освятили оновлений іконостас (фото)

В 1922 році був закладений перший камінь. За два роки спільними зусиллями жителів села церкву збудували і 21 листопада освятили. Відтоді в день Архистратига Михаїла в Курниках святкують храмовий празник

Парафія церкви Архистратига Михаїла в селі Курники Байковецької громади днями велелюдно зустрічала єпископа Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ кир Теодора Мартинюка. Владика Теодор відправив святкову архиєрейську літургію та провів урочистий чин освячення іконостасу. Про це пише «Сільський господар».

Співслужили йому настоятель церкви Архистратига Михаїла отець-декан Мирон Сачик, священники з  парафій – о. Володимир Пулька (Стегниківці), о. Ігор Бойчук (Лозова), о. Віктор Здеб (Петриків), отець-декан Михайло Паньків (Чернихівці), о. Роман Зощук (Ладичин). 

100-річна історія цього храму тісно пов’язана з історією села та його людьми. Про це свідчать матеріали, зібрані бібліотекарем бібліотеки-філії с. Курники Байковецької сільської ради Марією Миц на основі спогадів місцевих старожилів. «За війтівства Михайла Бонка в Курниках люди вирішили збудувати церкву, – йдеться в рукописному документі. – Землю під будівництво надали Павло Ткач і його син Кость. В 1922 році був закладений перший камінь. За два роки спільними зусиллями жителів села церкву було збудовано і 21 листопада освячено. Відтоді в день Архистратига Михаїла в селі святкують храмовий празник.  

                                        
Багато допомагав Михайло Рудак. Хрест, який ліворуч біля церкви, зробив Кіндрат Ткач. 

Під час війни в 1940-1941 роках у церкві в Курниках була місія. В цей час порядок у храмі підтримували Ганна Добровольська, Стефанія Кізлик, Михайло Ткач, прислуговувала Варвара Ткач. Після війни, коли московський режим дав наказ закрити церкву, все церковне приладдя пані Варвара переховувала в себе вдома. Дзвони зрізали, але з допомогою односельців Іван Лех, який на той час доглядав колгоспну пасіку в селі Лозова, вночі закопав їх на території пасіки. До закриття церкви службу вів о. Імільян Драпінський. Відомо, що в 1959 році церква ще діяла. 


Після того, як церкву закрили, за ініціативи Павла Мица і Павла Ковалькевича на місцевому цвинтарі було збудовано капличку, де зберігалося все церковне приладдя. Хоругви були перевезені до церкви в Стегниківці, а документи зберігалися в Шляхтинцях, де і відвідували службу парафіяни з Курників. 


У 1989 році з ініціативи Стефанії Кізлик і Михайлини Кізлик, які об’їздили не одну установу Тернополя і Львова, маленький храм було відкрито і відремонтовано. Допомагали всі односельці. Після відкриття церкви з 1989 року службу відправляв о. Михайло Павко.


З 1999 року о. Михайла Павка змінив о. Мирослав Худяк, а з 2003 настоятелем став о. Мирон Сачик, який зараз навчає людей Божого слова. За час служіння отця Мирона в 2015 році в церкві у Курниках також відбулася місія, пам’яткою якої став хрест, встановлений на церковному подвір’ї праворуч. У 2024 році церква Святого Архистратига Михаїла святкує сторіччя». 

Підготувала Ганна МАКУХ  

Світлини Ярослава СТАРЕПРАВА  

освяченняхраміконостас