Капусниця, купавочка і десятиручка поселились у бібліотеці (фото)

До затишної світлиці бібліотеки-музею "Літературне Тернопілля" у ці жовтневі дні приходить багато школярів. Тут експонується унікальна виставка ляльок-мотанок майстрині писанкарства із Скала-Подільської Ірини Харатін.

- Українській ляльці-мотанці багато тисяч років, - розповіла бібліотекарка Оксана Лехіцька. - Це просто диво, що таємниця їхнього створення дійшла до нашого часу. Той, хто робив ляльку-мотанку, вкладав у неї різні бажання. Робили її з клаптиків тканини, без ножиць і голки, тобто не різали і не проколювали. Деякі ляльки безликі, а деякі мають хрестик на обличчі. Це також неспроста. Кожна лялька, представлена на виставці, має назву. За назвою можна дізнатися про її конкретне призначення. Наприклад, коли народжувалась у сім'ї дитина, мама власноруч робила лялечку і клала її у колисочку, аби людина з недоброю енергетикою не могла вплинути на дитя. На випадок захворювання також виготовлялася особлива лялька: дитина гралася з нею, і, за повір'ям, хвороба переходила на ляльку, іграшку після цього спалювали.

В основі ляльки-мотанки лежить звичайний дерев'яний хрест. Єдина лялечка, яка виготовляється без хреста, - це лялечка-купавочка, всередину якої вкладають лікарські рослини. Якщо у сім'ї не було довго дітей, тоді подружжю дарували ляльку-капусницю. Вона виготовлялася з хустини. Ляльку-нерозлучницю дарували на весілля. Дарував мама або тато або хтось із родини. На іменини презентували ляльку-ангела. Лялька-торохтушка відганяла від новонародженої дитини злих духів. Якщо в дитини росли зубки і вона капризувала, тоді в голову ляльки клали горішок, щоб немовля масажувало собі десна.

Тринадцяць лихоманок-трясовиць - ще одна цікава назва мотанки. Вважалось, що такі ляльки забирали в хаті на себе всю негативну енергетику, їх тримали до грудня і спалювали. Лялька-десятиручка одноденка робилася тільки на Покрову 14-го грудня: дівчатка задумували бажання, нікому не показували її… 

У маленьких відвідувачів виставки цяцьки викликають чималий інтерес. Діти ставлять запитання, намагаються торкнутися до іграшок. Так вони знайомляться із сивою історією свого народу.

Валентина СЕМЕНЯК

Фото автора

Фотофакт