На Тернопільщині кажуть, що їм ще замало громад
Процес створення нових територіальних громад триває у Тернопільській області.
Нові об`єднані територіальні громади надалі створюватимуться на Тернопільщині, де нині найбільше в Україні таких громадських формувань.
Про це, повідомляє прес-служба обласної ради, сказав директор Офісу реформ у Тернопільській області Віктор Литвинчук.
- Три об`єднані територіальні громади Борщівська, Більче-Золотецька, та Кривченська провели відповідні консультації з навколишніми сільськими радами і пропонують створити нові об`єднання територіальних громад. Таким чином, у найближчих виборах додатково може взяти участь не менше 13 нових об`єднань, - сказав Віктор Литвинчук.
Також директор Офісу реформ поінформував, що наразі готується законопроект, який допоможе окремим територіям ввійти до складу громад і при цьому не буде необхідності вносити зміни до Перспективного плану. - - За умови прийняття даного законопроекту та сприятливих політичних умов до кінця року об`єднані територіальні громади могли б повністю охопити територію області, - констатував Віктор Литвинчук. За його словами, нині об’єднані громади області вже демонструють на власному прикладі успішність такого об’єднання і тим самим стають взірцем для тих, хто побачить в такому об’єднанні перспективу для своїх громад.
На сьогодні, за словами Віктора Литвичнука, пріоритетним завданням є навчити ефективних методів розроблення стратегічних планів та інвестиційних проектів представників новостворених територіальних громад. Шляхи для вдосконалення навичок та пошуку перспектив на місцях шукають працівники Офісу реформ спільно з облдержадміністрацією та іноземними фахівцями.
- В області більшість громад є перспективними, які об’єднують більше 10 населених пунктів. Тепер ми відповідальні за навчання людей. Ці громади мають стати взірцем для наслідування. Ми прагнемо бачити якісні показники проектів, а не лише кількісні, - вважає Віктор Литвинчук.
Як відомо, на розвиток громад будуть виділяти кошти за умови наявності перспективних проектів.
- Із Фонду регіонального розвитку передбачено на усі громади понад 4 млрд гривень. Також буде субвенція на розвиток інфраструктури в громадах – понад 1 млрд гривень. Ці кошти розподілятимуть відповідно до кількості населення та площі. Також Єврокомісія передбачила 90 млн гривень для навчання представників громад та реалізацію проектів, - продовжив Віктор Литвинчук. – Ми маємо перспективи в області – це санаторії, це замки, це агробізнес. На Тернопіллі є поклади нафти, ми маємо розроблені карти із цими родовищами. Це Бучацький, Монастириський, Підволочиський, Підгаєцький райони. Тепер потрібно обрати правильні методи діяльності у цих напрямках.
Проекти та стратегії повинні максимально відповідати потребам та специфіці даної громади. Потрібно організувати команду, яка б впровадила зміни з користю для громади. Якщо на території є завод, який не працює на повну потужність, потрібно знайти шляхи вдосконалення діяльності. Також слід пам’ятати про інвестиції в освіту, що дасть можливість отримати фахівців відповідного рівня. Саме такі люди забезпечать подальший розвиток розпочатих проектів, - вважають в Офісі реформ.
На даний час проводяться тендери на проекти для іноземних представників. Переможці будуть втілювати їх у новостворених громадах. Мета програм – допомога у розробленні планів для розвитку громад. Іноземні представники відвідують Тернопільщину та знайомляться із її перспективами. Свої плани вони озвучать після запуску проектів підтримки.
Нагадаємо, Тернопільська область в Україні – лідер у створенні об’єднаних територіальних громад. Згідно із Законом України "Про добровільне об’єднання територіальних громад", проведені перші вибори у 26 об’єднаних територіальних громадах області, до складу яких увійшли 167 сільських, селищних та міських рад, що прийняли рішення щодо об’єднання.
Орест САРМАТСЬКИЙ