Не бійтесь обстежитись у мамолога
«RIA плюс» розпочинає цикл статей про профілактику раку молочної залози. У наших публікаціях фахівці розкажуть про обстеження та самообстеження, лікування, подолання психологічних бар’єрів.
Обстежувати молочні залози у гінекологів та мамологів закликають медики тернополянок. Адже рак молочної залози посідає перше місце серед онкозахворювань у жінок. Щороку в області виявляють до трьох сотень хворих на рак молочної залози. Тільки виявлення недуги на ранніх стадіях допоможе її побороти. Тому не зволікайте з обстеженням! Якщо вчасно звернутися до лікарів, то складних наслідків можна уникнути, оскільки на початкових стадіях цю хворобу виліковують.
Пік хвороби – після 50 років
Кількість жінок, хворих на рак молочної залози, з кожним роком зростає, розповідає обласний позаштатний онколог, головний лікар Тернопільського обласного онкодиспансеру, доктор медичних наук Леонід Шкробот, повідомляє «20 хвилин»
– Загалом кількість випадків на онкологічні захворювання щороку зростає на 1%, – каже він. – Тепер рак молочної залози став молодшим. Зустрічаються випадки захворювання у молодому віці — у 25-30 років. Проте пік захворюваності – після 50 років. На щастя, рак молочної залози – це захворювання, яке підлягає лікуванню за умови виявлення на першій-другій стадії. Профілактика – це лікування передпухлинних захворювань. Тобто виявлення однієї з доброякісних пухлин, яка може перероджуватись на рак – фіброаденоми, кісти, вузлової мастопатії. Щоб це виявити, необхідно раз на рік звертатися до спеціаліста, пройти УЗД-обстеження, а після 40 років — мамографію.
Виявлення недуги на перших стадіях допомагає провести органозбережні операції, що надзвичайно важливо, каже медик. – Ми робимо на цьому великий акцент, адже для жінки втратити груди – це травма, - додає пан Шкробот. – Іноді цей психологічний поріг – звернення до лікувального закладу - є найбільшою складністю на етапі діагностики. Жінці треба цей поріг перейти. І якщо вона знатиме, що у разі виникнення захворювання на першій стадії можна здійснити органозбережну косметичну операцію, коли видаляють невеличку частину грудей, щоб зберегти красу жіночого тіла, то при нормальній схемі хіміотерапії жінка житиме і радітиме життю.
Самообстеження – щомісяця
Для профілактики захворювання медики радять жінкам щомісяця здійснювати самообстеження грудей.
– Самостійно можна знайти пухлину розміром 1,5-2 см, – каже завідувач кафедри онкології і променевої діагностики Тернопільського державного медичного університету професор Ігор Галайчук. – Пухлина розміром менше двох сантиметрів згідно з класифікацією належить до першої стадії. Тож, зробивши операцію, можна зробити жінку абсолютно здоровою. І таким чином зменшити фінансовий тягар на родину, адже лікування раку на ІІІ-IV стадії - це не лише медична проблема, а й величезне фінансове навантаження.
Правила самообстеження грудей прості. Його слід проводити через кілька днів після закінчення місячних. Потрібно обмацувати груди під час душу стоячи або у ванні лежачи. На намиленому тілі - підвищена чутливість пальців.
– Якщо ви виявили ущільнення, почервоніння, запалення, якщо є виділення з соска, потрібно звернутися до свого гінеколога, а за потреби - до онколога-мамолога, – каже професор Галайчук. - Адже проблеми з грудьми пов’язані з гінекологічною сферою та діяльністю гормонів. Тому логічно, щоб оглянув гінеколог, чи є запальні процеси або інші захворювання. Після цього – консультація у мамолога. До речі, психологічний момент тут дуже важливий. Якщо жінці скажуть йти в онкодиспансер, ніхто не піде – лише одна-дві. А решта будуть ходити іншими шляхами, лише б не потрапити в онкологію. А якщо жінка довіряє своєму гінекологу і він скаже, що треба до онколога, тоді вона піде.
Часто медики виявляють у жінок доброякісне захворювання молочної залози – мастопатію.
– Коли ми ставимо діагноз «мастопатія», то лікування полягає у корекції гормонального фону, – пояснює пан Галайчук. – Адже за молочні залози відповідає гіпоталамус, гіпофіз, щитоподібна і підшлункова залоза, наднирники, яєчники – це так звана гормональна вісь. І якщо десь виникає збій, дисбаланс – з’являється дисгормональна мастопатія. Коли мамолог зорієнтується, він призначає препарати – це можуть бути заспокійливі, якщо у жінки висока збудливість. Зміни з боку щитоподібної залози корегує ендокринолог. Якщо є проблеми з яєчниками – співпрацюємо з гінекологом. Таке медикаментозне лікування триває від трьох до шести місяців і на 80% є ефективним. Проте інколи на тлі дифузної мастопатії з’являється вузлоутворення – тоді ми призначаємо хірургічне втручання.
Хто у групі ризику
За статистикою частіше ракові захворювання медики виявляють у жінок після 40-50 років. Саме тому у цьому віці вкрай необхідно пройти обстеження. Загалом обстежитись раз на рік потрібно кожній жінці незалежно від віку. До груп ризику належать жінки зі шкідливими звичками, спадковістю онкозахворювань, травмами грудей під час спортивних занять тощо.
– Жінок можна поділити на дві категорії: до 40-ка і після 40 років. Чому ми так поділяємо? Через статистичні дані. Тому що ризик захворіти на рак молочної залози збільшується після 40 років і сягає свого піку після 55-65 років, – каже Ігор Галайчук. – Сьогодні доброякісні та злоякісні пухлини у молочних залозах ми виявляємо за допомогою ультразвукового дослідження і мамографії.
Професор зазначає, що мамографію – рентгенівське обстеження молочної залози – рекомендовано проводити жінкам після 40 років. Проте бувають винятки: якщо в 33-річної жінки є пухлина, а в її родині - схильність до онкології, мамографію роблять і тоді.
– Немає такого, що мамографія чи УЗД дають 100% результат, – каже співрозмовник. – Кожен метод має похибку до 10-12%. Тому завжди поєднуємо ці два дослідження молочних залоз. Якщо в результаті обстеження виявляємо пухлиноподібний вузол, то застосовуємо діагностичну пункцію. Голкою набираємо клітини, які під мікроскопом оглядають у нашій цитологічній лабораторії. Після цього аналізуємо результати усіх обстежень (клінічного, УЗД, мамографії, цитології) і встановлюємо діагноз – рак чи доброякісна пухлина. Після цього розпочинаємо відповідне лікування.