Пристрасті навколо «Збруча» можуть перерости в акції протесту

Родичі бійців батальйону “Збруч” знов погрожують акціями протесту.

 

Навколо багатостраждального батальйону територіальної оборони Тернопільської області, що нині носить назву «Збруч», знову неспокій. Цього разу мітингами погрожують обурені родичі військовослужбовців цього підрозділу. За їх словами, бійцям сказали, що відпускатимуть додому по демобілізації лише з 6 червня, тоді як багато хто відслужив рік ще 15 травня.

 

Рідні мобілізованих, серед яких більшість дружини і матері, організувались у комітет, який буде вимагати своєчасного виконання указу Президента про другу хвилю демобілізації, яка розпочалася 15 травня.

– Наших чоловіків призвали до війська кого 15, кого 18 травня минулого року. Пройшов рік і ми чекаємо на їх повернення. Але хлопці розповіли, що командування попередило: доведеться зачекати, додому відпускатимуть з 6 червня по 25 липня. Причина – нема заміни. Тим часом чоловіка звільняють з роботи. Якщо так станеться,то як ми проживемо і чим будемо годувати своїх двох дітей? – запитує дружина бійця батальйону «Збруч» (ім’я редакції відоме, але жінка просить його не називати, щоб це не зашкодило її чоловіку – авт.). – За свої гроші ми купили форму, берці, каску і бронежилет, тепер хлопцям кажуть залишати це обмундирування, а гроші за це повертати не збираються.

 

Жінки кажуть, що зачекають ще кілька днів. Якщо тих, хто відслужив рік, не почнуть відпускати додому, будуть мітингувати і скаржитись у вищі органи. Також родичі військовослужбовців чекають результатів розслідування пожежі й інших суперечливих подій, які мали місце у «Збручі» під керівництвом підполковника Ігоря Ларіна.

Військовий комісар Тернопільського об’єднаного міського комісаріату Сергій Гаврилюк пояснює, що причина затримки хлопців у тому, що їх нема ким замінити – земляки ухиляються від мобілізації, чим шкодять тим, хто в АТО.

 

– Чому люди за попередньої хвилі демобілізації перекривали дорогу? Бо бійців не було ким замінити, адже у четверту хвилю мобілізації Тернопільщина суттєво не додала людей. Якщо триватиме у такому дусі, затримки будуть і далі. Президент чи командир мають право затримати військовослужбовців на певний час, але людина відбула рік і їй хочеться додому. Я розумію і підтримую матерів у їхніх прагненнях, але не можна оголити опорний пункт, бо вийшов термін служби, – каже Сергій Петрович.

 

Що ж до звільнення з роботи, то Верховна Рада прийняла зміни до закону: упродовж півтора року за мобілізованим буде зберігатися місце роботи і середня місячна зарплата. Нові правила почнуть діяти, як тільки зміни затвердить Президент. Поки що ж проблемні питання вирішуватимуть у робочому порядку.

 

- У Тернополі при міському голові та при ОДА створено ради, які піклуються про захист демобілізованих з АТО. Поки що жодної проблеми з поверненням на роботу демобілізованих не було, – інформує військовий комісар.

 

Нині посвідчення учасника бойових дій у Тернополі та районі отримали 27 демобілізованих військовослужбовців. Загалом по області для надання статусу опрацьовуються документи 73-ох бійців, більшість з них були призвані за першої черги часткової мобілізації.

Олена СІРОВА, “Номер один