Рак шийки матки: фактори ризику, симптоми, профілактика

Рак шийки матки найчастіше виявляють у жінок старших за 30 років

18 січня розпочався Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки. У МОЗ розповіли про головні симптоми та профілактику цієї недуги.

Рак шийки матки найчастіше виявляють у жінок старших за 30 років. На ранніх стадіях він зазвичай має безсимптомний перебіг, що ускладнює його виявлення. Коли ж рак продовжує розвиватися, жінка може помітити такі симптоми:

Під час серйозніших стадій хвороби, коли рак поширюється на інші тканини та органи, можуть спостерігатися:

Важливо звернутися до лікаря, якщо ви маєте подібні ознаки чи симптоми, адже якщо вони спричинені раком, раннє виявлення захворювання означатиме більшу ймовірність успішного лікування.

Не забувайте також про регулярні профілактичні візити до гінеколога.

Одним з найдоступніших та ефективніших методів ранньої діагностики є ПАП-тест на рак шийки матки, який можна зробити у гінеколога.

Проходити його доцільно в середньому  раз на 3 роки. За наявності чинників ризику, рекомендується робити такий тест раз на рік.

До факторів ризику можна віднести:

Звертаємо увагу, що ПАП-тест (онкоцитологію) можна пройти у гінеколога в закладах охорони здоров’я, які законтрактовані Національною службою здоров’я України (НСЗУ),  безоплатно.

Найближчий такий заклад завжди можна знайти за допомогою оператора контакт-центру НСЗУ за телефоном 16-77.

Нагадуємо, що до гінеколога жінка може звертатися без направлення.

Візит до гінеколога (зокрема, і дитячого), у якого під наглядом перебуває пацієнт із хронічними захворюваннями, оплачує НСЗУ.

Ще одна можливість запобігти розвитку онкозахворювання – проходити гістероскопію, яка входить до переліку шести безоплатних досліджень для раннього виявлення онкологічних хвороб. (Це  візуальний огляд стінок порожнини матки за допомогою тонкого оптичного приладу – ендоскопа).

Пацієнтки після 50 років можуть пройти це діагностичне дослідження безоплатно. Проте жінці молодшого віку лікар також може виписати направлення на таке дослідження, якщо підозрюватиме новоутворення. У такому разі дослідження також буде оплачене Національною службою здоров’я України.

Фото з відкритих джерел

ракпрофілактикасимптоми