Що відомо про інсульт і як йому запобігти

Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту

29 жовтня світ відзначає Всесвітній день боротьби з інсультом. Ця проблема набула світового значення, адже є однією з  головних причин смертності, повідомляють у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я України.

Щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких молодше 65 років, стають жертвами інсульту. 

Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров'ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом(«бляшкою») або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати  з кров’ю постачання  кисню та поживних речовин і  як наслідок починається смерть його клітин. Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках — смерті. 

Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:

За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.

Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує  їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 години, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103. Нагадуємо, що лікування інсультів медичним закладам оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ), а для пацієнтів лікарень, що уклали контракт з НСЗУ, воно є безоплатним, – кажуть медики.

Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика. 

Якщо вже ситуація склалась таким чином, що контроль тиску потребує медикаментозного корегування – не можна нехтувати щоденним прийомом ліків. Ліки необхідно приймати постійно і обов’язково. Часто пацієнти мають хибне уявлення про те, що вони приймають ліки «від тиску» і відповідно пити їх треба, тільки коли тиск – вище норми. Це не так. Лікування гіпертонічної хвороби має бути щоденним і пожиттєвим. Регулярний прийом ліків значно зменшує ризик виникнення інсульту, – йдеться в повідомленні.

Крім того, держава, завдяки діючій Програмі медичних гарантій, забезпечує пацієнтів «Доступними ліками», які можна отримати в аптеці безкоштовно або з невеликою доплатою. Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, можуть отримати рецепт на «Доступні ліки» у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від наявності декларації з ним.

Нижче наведений список лікарень Тернопільщини, які лікують пацієнтів від інсульту:

КНП Бережанська центральна міська лікарня Бережанської міської ради;

КНП Теребовлянської міської ради Теребовлянська міська лікарня;

Чортківська центральна міська лікарня Чортківської міської ради;

Тернопільська обласні клінічна психоневрологічна лікарня Тернопільської обласної ради;

Тернопільська комунальна міська лікарня №2;

Кременецька опорна лікарня Кременецької міської ради.

Фото з відкритих джерел

інсультпрофілактикапричини