Тернопілля-2016: понад 100 культурних заходів без пиятики і гульбищ (фото)

Через події, що відбуваються на сході України, у попередні роки на Тернопіллі відмовлялися від проведення деяких свят і фестивалів. Чи буде так цього року? Яким буде культурне життя краю?

Відповідь на ці та інші запитання ми шукали у начальника управління культури Тернопільської обласної держадміністрації Григорія Шергея. Він нас запевнив – культурне життя у 2016 році вируватиме, адже у планах – понад 100 основних заходів. Відміняти чи переносити фестивалі і свята будуть лише у разі оголошення жалоби.

Нове звучання отримав весь так званий подієвий туризм

- Я відчуваю велику повагу до своїх колег, які останніми роками влаштовують свята і фестивалі. Адже вони підходять до цього дуже відповідально і творчо, - каже Григорій Шергей. – Можу навести приклад – фестиваль «Братина» на Шумщині. Краєзнавчий фольклорний фестиваль у Стіжку не припиняли жодного разу, відколи він існує. Там на горі Трійця стоїть церква XVI століття. Дослідники кажуть, що фундамент храму – взагалі ХІІ століття. Сцена і глядацькі трибуни були розміщенні у долині. Так от, фестиваль не закривали, але обмежували кількома складовими: Служба Божа, доповіді про краєзнавчі дослідження, а також археологічні розкопки, а пізніше – патріотичний концерт. Вони згадували і «Небесну сотню», і події АТО, і кидали ретроспективний погляд в історію - часи Української Повстанської Армії, січових стрільців тощо.

- Але шашликів, сподіваюся, там ніхто не смажив і п’янок не влаштовував…

- Звісно, цього не було! Навіть пісенний репертуар підбирали особливий, щоб не було надто веселих творів. Так, зараз є хоч яке, але перемир’я, проте ми розуміємо, що своїм прикладом виховуємо дітей, молоде покоління. Вони усе бачать і мають розуміти нашу позицію. До того ж, ми ухвалили рішення, що не будемо проводити будь-які розважальні заклади, якщо оголошуватимуть Дні Скорботи.

Власне, нове звучання у 2015 році отримав весь так званий подієвий туризм. Адже поряд із традиційними фестивалями «Дзвони Лемківщини», «Борщ’їв», «У Борщівському краї цвітуть вишиванки» та іншими провели цілий ряд інших заходів. Кожен район намагався знайти і показати свою «родзинку». І це – не дивно, адже ми представляємо Тернопілля як край фестивалів і хочемо заманити на туристів («Терен» докладно про це писав ТУТприм.). Хочу підкреслити, акцент під час усіх заходів ми нині робимо на участі чи самих учасників АТО, чи тих мистецьких колективів і солістів, які мають відповідний репертуар.

Змінили підходи до організації свят і фестивалів

- Відомо, що голова обласної держадміністрації висловився за проведення місцевих фестивалів у кожному із 34-х замків Тернопілля («Терен» докладно писав про це ТУТ – прим.). Чи готовий уже план цих заходів?

- Питання охорони і реставрації усіх пам’яток архітектури і археології – дуже важливе для Тернопілля. Адже ми маємо їх багато. І про це говоримо. Так, у нас дійсно – найбільше замків і палаців. Однак у більш-менш пристойному стані – одиниці: Збараж, Вишнівець, Скалат. Решта – руїни, звісно. Але їх треба «оживити». Як це зробити? Залучити мистецькі колективи, реконструкторів боїв або влаштувати спортивне свято. І тоді там вже ніхто не влаштує смітник, не буде пасти корову чи розтягати пам’ятку на побудову хлівів. Наприклад, у Ниркові, Червоногородський замок, пів вежі уже впало, а решта ось-ось обвалиться. Якщо не привертати до цього увагу і людей, і влади, то діла далі не буде.

Так, графік подібних свят уже готовий. 12 із них – обласного рівня, решта – місцевого. Звісно, що масштабніші фестивалі ми плануємо провести у відомих точках: Тернопіль, Збараж, Кременець, Бережани, Сидорів, Скала-Подільська та інших. Розпорядження уже підготоване, завізоване, залишилося лише підписати. Втім, робота уже почалася…

- Найвідоміші фестивалі, які відбуваються на Тернопільщині – «Дзвони Лемківщини», «Братина», «Борщівська вишиванка». Якісь сюрпризи для гостей організатори цього року підготують?

- Ми дійсно тепер підходимо трішки по-іншому до організації свят, адже не хочемо «клонів». Щоб це не було – сцена, шаровари, танець, «Мій милий вареничків просить» і тому подібне. Тому зараз ми націлюємо організаторів усіх свят, які заплановані на 2016 рік, щоб вони були креативними і аргументованими у своїх підходах.

Наприклад, якщо у Теребовлі є «Забави у княжомі місті», то має бути присутній дух княжої доби. Це має бути відповідний костюм, музика певної епохи. Зрештою, це мають бути і страви за старовинними рецептами, такі, які прив’язані до князівської епохи. Якщо кожен фестиваль матиме власне «обличчя», його  захочуть відвідати чимало людей, туристи з інших областей. Звісно, буде цікаво, якщо у Кременець приїдуть реконструктори лицарських боїв. У костюмах, латах…

- Чи не завадить таким планам проблема із фінансуванням галузі культури?

- Фінансування завжди було болючою темою. Певні проблеми дійсно є. І заходів ми запланували – чимало. Але слава Богу, на проведення заходів цього року затвердили трішки більше суму, ніж торік.

У списку найбільших культурних подій, обласного рівня – понад 100 різних свят і фестивалів. Обов’язково слід згадати про те, що ми плануємо гідно відзначити ювілей нашого генія Івана Марчука. Відбудуться і всі традиційні для області фестивалі, в тому числі «Дзвони Лемківщини». Значну частину коштів, звісно, доведеться витратити на участь у Загальноукраїнському проекті культурної інтеграції «Український Донбас» («Терен» докладно про це писав ТУТприм.). Але це - святе… Чимало заходів люди проводитимуть на місцях, за власні резерви, із залученням спонсорів і меценатів. А ми будемо допомагати, чим зможемо. Не обов’язково ж гроші давати. Можемо підсобити сценою, звуковим обладнанням тощо. Докладатимуться своїми зусиллями управління туризму і житлово-комунального господарства. Тож думаю, усе буде добре!

Віра ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Фото автора і з відкритих джерел

 

 

Список фестивалів, за інформацією «Вікіпедії»*

Назва

Статус

Місце проведення

Час проведення

Байда

фестиваль-конкурс козацької пісні

Тернопіль та інші міста області

від 2001

БібліоФест

бібліотечний фестиваль

Тернопіль

 

Братина

мистецько-краєзнавчий фестиваль

Шумський район

 

В Борщівському краї цвітуть вишиванки

фестиваль української вишивки

Борщів

 

Галицька дефіляда

гастрономічний фестиваль

Тернопіль

від 2013

ДжураФест

всеукраїнський книжковий фестиваль української книжки

Тернопіль

 

Дзвони Лемківщини

всеукраїнський традиційний фестиваль лемківської культури

урочище «Бичова» поблизу м. Монастириська
Тернопільська область

від 1999

КоропФест

 

Коропець
Тернопільська область

 

Кременецькі передзвони

фестиваль колядок і щедрівок

Кременець

 

Фестиваль Маланок

фестиваль Маланок

Горошова

 

Повір у себе

міський фестиваль дітей з особливими потребами

Тернопіль

 

Ранкові роси

обласний конкурс-фестиваль молодих талантів

Бучач

березень 2014

Свою Україну любіть

обласний фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва серед загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів

Тернопіль

 

Словія

фестиваль українського художнього слова

Чортків

 

Тернопільські театральні вечори. Дебют

фестиваль молодої режисури

Тернопіль

 

Українське Різдво

міський фестиваль вертепів

Тернопіль

 

Файне місто

фестиваль рок-пісні

Тернопіль

 

Фанфари Бучача

фестиваль духової музики

Бучач

 

Фестиваль вертепів

міський фестиваль вертепів

Тернопіль

 

Фестиваль колядок

місцевий фестиваль колядок

Язловець

 

Фестиваль «Ї»

мистецький фестиваль постмодерної літератури

Тернопіль

28-30 березня 2014

Фестиваль ляльок

перший в Україні фестиваль ляльок

Тернопіль

березень 2014

Яйце-райце

міський фестиваль декоративно-вжиткового мистецтва

Тернопіль

квітень 2014

Я там, де є благословення

фестиваль духовної пісні

Тернопіль