Тернопільська журналістка побувала у неймовірній подорожі

Маленьке американське місто з теплою назвою Флорида, що у штаті Міссурі, зустріло листопадовим холодом у 1835 році народження Семюеля Ленгхорна Клеменса. Появі семимісячного хлопчика не зрадів батько. Сім’я була багатодітною. А статків не водилося. Ніхто не знав, що колись цей малюк стане відомим на весь світ письменником. Його знатимуть під псевдонімом Марк Твен. Він зачарує своїми книгами мільйони читачів на усіх континентах. І зробить популярними містечка Середнього Заходу США – Флориду і Ганнібал.

18309065_1900021133346014_1908870388_n

У Флориді, а особливо в Ганнібалі, я почула багато різних мов. Крім американців, тут чимало іноземних туристів. Вони, як і я, приїхали на вікенд на малу батьківщину Марка Твена і його героїв, пишуть на сайті nday.te.ua.

Флорида і Ганнібал мають бути вдячними письменнику за візити численних гостей. Бо розквіт багатьох містечок, розташованих уздовж найбільшої річки Міссісіпі, припав на минулі століття, коли активно розвивалося судноплавство. Тепер все змінилося. І економічна ситуація багатьох малих міст бажає бути кращою…

Але повернемось до Флориди. Американці, що приємно, зводять багато нових музеїв та бібліотек. І тут, на місці обійстя, де народився Марк Твен, збудували сучасний музей. Помістили у нього стару хату й численні речі та фотографії, які належали письменнику і його родині.

Іменем Марка Твена назвали тутешнє озеро. А маленьке озерце, розташоване неподалік музею, носить ім’я його книжкового героя Тома Сойєра.

Тут гарно і тихо. Дерева, вода, небо, птахи… Ця частинка одноповерхової Америки така далека, така відмінна від галасливих мегаполісів. І таку Америку та її жителів любив описувати у своїх творах Марк Твен. Адже улюбленець читачів – звичайний хлопчисько, добряк, пустун та бешкетник Том Сойєр – це Марк Твен у дитинстві. Реальні події він «списав» зі свого життя.

cvety-buket-mnogo-tyulpany

…Коли маленькому Семюелю виповнилося чотири роки, його батько Джон Маршалл Клеменс – юрист-самоучка, переїхав із сім’єю в місто Ганнібал, щоб поліпшити своє фінансове становище. То ж мандруємо туди. Обабіч дороги – фермерські поля, містечка і острівці прерій…

Ганнібал, як і багато інших дрібних містечок, розташованих на берегах Міссісіпі, має безпосереднє відношення до подій у книгах про Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна. У творах прямо про це не вказується. Та, приїхавши сюди, можна упізнати описані місця.

У Ганнібалі все аля Марк Твен. Місто живе ним, його ріднею, його книжковими героями. Історична частина – суцільний меморіал. Ось будинок, де жив письменник і його родина. А ось – контора містера Клеменса. Антикварна крамниця місіс Клеменс. Аптека доктора Гранта. Будиночки, в яких «жили» герої Марка Твена: Том Сойєр із сім’єю, Гек Фінн. А навпроти оселі  Клеменсів – повідомлення: «Тут був будинок Беккі Тетчер, першого кохання Тома Сойєра». Будинки-музеї «заселені» восковими фігурами.

Також Марк Твен відображений у кожному ресторанчику, магазинчику, аптеці… Навіть фаст-фудівська харчевня гордо іменується: «Mark Twain Diner». А білий паркан біля будинку Клеменсів, який фарбували друзі Тома Сойєра, скидається на постійно діючий атракціон. Він став своєрідним символом. Під час щорічного фестивалю діти змагаються у його фарбуванні. Щодо туристів, то не лише дітвора, а й дорослі «фарбують» його для фото на згадку. І я не втрималась…

На Міссісіпі стоїть пароплав, на якому плавав Марк Твен. Він був помічником лоцмана, а потім сам водив кораблі. А на пагорбі біля річки, яку письменник неймовірно любив, – бронзова статуя молодого Твена за штурвалом корабля. Напис гласить: «Людинолюбство було його релігією, і весь світ оплакував його, коли він помер».

У Ганнібалі діють музеї Марка Твена. Його іменем назвали місцевий готель. Твен був чудовим письменником, але невдачливим підприємцем. Зате американці тепер заробляють на його імені.

За життя Твен став для світу найвідомішим з американців і перевершив у популярності самого президента. Тоді туристи приїжджали в Америку побачити Ніагарський водоспад і… письменника Марка Твена. Одна з газет назвала його «другою пам’яткою Америки». Він отримував чимало листів з усієї планети. Часто на них вказували адресу коротко: «Америка, Марку Твену». І, диво, послання не губилися…

Незважаючи на популярність, життя Твена було не з медом. Він не став багатієм. Не отримав чудової освіти. Змушений був освоїти багато професій. Працював у друкарнях, лоцманом, журналістом, естрадним гумористом, шукачем на срібних копальнях. І це не повний перелік занять. У пошуках заробітку мандрував країною. Але завжди в його серці був Ганнібал.

Письменник подорожував світом. Побував і в Україні: в Одесі та нині окупованому Московією Криму.

Найпопулярніші книги Марка Твена: «Пригоди Тома Сойєра» (її називають однією зі світлих книг у світовій літературі, а сам автор казав, що це – гімн дитинству, перекладений прозою), «Принц і жебрак», «Пригоди Гекльберрі Фінна», «Янкі з Коннектикуту при дворі короля Артура». А одна з відомих фраз-жартів: «Купуйте землю – цей товар більше не виробляють!» актуальна в усі часи і в усіх країнах…

…Наймиліші і найвеселіші пригоди, що існували коли-небудь у світовій літературі – так відгукуються про Тома Сойєра та інших героїв. І справді, навіть ділові американці усміхаються, коли згадують ім’я цього хлопчика. А коли чують, що збираєтесь на вікенд в Ганнібал, напівсерйозно скажуть: «О, чудово! Передай вітання Тому і Фінну». Мене також про це попросили…

                 
подорожтернополянкаФлоридаМарк Твен