Тернополянам нагадують про важливість щеплень перед 1 вересня

Щоб дитину зарахували до навчального закладу, необхідно пройти медичний огляд у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та отримати довідку з інформацією про щеплення

До початку навчального року залишилося зовсім небагато часу, і для батьків розпочинається відповідальний період підготовки до 2 вересня — дня, коли діти повертаються до шкіл та дитячих садків цьогоріч. Школи та дитячі садки повинні бути безпечним середовищем для всіх дітей, тому важливо вчасно провести медичний огляд дитини та переконатися, що вона отримала всі необхідні щеплення Про це нагадують у пресслужбі Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Щоб дитину зарахували до навчального закладу, необхідно пройти медичний огляд у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та отримати «Довідку форма № 086/о», в якій зазначається інформація про проведені профілактичні щеплення відповідно до віку дитини згідно з Національним календарем.

Чому важливо вакцинувати дітей

Високий рівень вакцинації серед дітей, близько 95%, створює умови, за яких поширення інфекцій стає неможливим. Це допомагає захистити тих дітей, які не можуть бути вакциновані через медичні протипоказання.

Перед дитячим садком

Діти, яких готують до вступу в дитячий садок, повинні бути щеплені проти 10 захворювань:

Перед школою

Батькам майбутніх першокласників важливо пам'ятати, що до переліку щеплень додаються другі дози вакцин проти кору, паротиту та краснухи, п'яті дози вакцин проти поліомієліту та дифтерії з правцем.

У 14 років дітям проводять шосте щеплення проти поліомієліту, а у 16 років — щеплення проти дифтерії та правця.

Як і де вакцинувати дитину

Щоб вакцинувати дитину, запишіться на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, з яким у вас підписана декларація, або зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я. Всі щеплення за Календарем надаються безоплатно.

На прийомі лікар відповість на всі ваші питання щодо вакцинації: процесу щеплення, наявних вакцин, протипоказань та можливих реакцій організму. Обов’язково повідомте лікаря про алергічні реакції чи побічні ефекти після попередніх щеплень у вашої дитини.

Після огляду лікар надасть направлення на щеплення, і ви зможете вакцинувати дитину.

Що робити, якщо немає сімейного лікаря – https://tinyurl.com/3ch7uxhu

Якщо дитина не отримала планове щеплення за віком

Якщо дитина пропустила вакцинацію, зверніться до педіатра або сімейного лікаря, який огляне дитину, складе індивідуальний план щеплень та надасть рекомендації щодо їх проведення.

Вакцинація під час війни

Якщо через війну чи інші причини зв'язок із вашим сімейним лікарем втрачено, зверніться до найближчого медичного закладу, де проводять профілактичні щеплення, наприклад, до амбулаторії загальної практики сімейної медицини або центру первинної медико-санітарної допомоги («поліклініка»).

Як змінити сімейного лікаря – https://tinyurl.com/2d777h4e .

Рівень вакцинації в Україні

За даними 2023 року, рівень вакцинації проти дифтерії та правця в Україні на 37% нижчий, ніж у країнах ЄС. Тому зараз активно проводяться додаткові заходи з імунізації, особливо щодо кашлюку, дифтерії та правця.

У 2023 році рівень охоплення щепленнями серед дітей до року склав лише 83,4%, а у віці 18 місяців — 82,7%. Ці показники недостатні для запобігання спалахам та епідеміям, оскільки для створення колективного імунітету необхідно досягти рівня вакцинації в 95%.

Відсутність щеплень проти кашлюку в дітей в Україні призвела до значного зростання кількості випадків захворювання. За перші шість місяців 2024 року було зареєстровано в 30 разів більше випадків кашлюку, ніж за аналогічний період торік (4863 випадки проти 161).

Крім того, з 2022 року до середини 2024 року в Україні зареєстровано 4 випадки дифтерії та 21 випадок правця, з яких п’ять були серед дітей.

Довідково:

з 1 серпня в Україні триває кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна (https://tinyurl.com/ydhcppex). Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або до найближчого закладу охорони здоров’я.

Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення, сімейний лікар складе для вас індивідуальний графік вакцинації з дотриманням мінімальних інтервалів.

Фото з відкритих джерел

дітикориснещеплення