Тернополяни приєдналися до флешмобу
Тернополяни приєдналися до флешмобу, оголошеного українською Вікіпедією, на підтримку свободи панорами в Україні. Свобода панорами – це можливість вільно фотографувати, замальовувати або знімати на відео твори архітектури та мистецтва, які розташовані в громадському місці, і публікувати такі зображення чи відео.
– Архітектурні споруди, пам’ятник, барельєфи, меморіальні дошки, які збудовані або встановлені до 1946 року, є вільними для фотографування, – пояснює Микола Василечко, ініціатор флешмобу у Тернополі, вікіпедист, фотограф. – Якщо ж не вийшов термін авторського права, тобто 70 років після смерті того, хто створив архітектурну споруду чи мистецький твір, то для поширення фото або відео з такою спорудою необхідний дозвіл автора. У Тернополі під цю категорію потрапляють драмтеатр та інші будівлі, зведені після 1946 року, і майже всі пам’ятники. Тому група вікіпедистів з «Вікімедія Україна» виступила з ініціативою внести зміни до закону України «Про авторське право та суміжні права»: прийняти свободу панорами в Україні. Трапилося це після того, як з Вікісховища були видалені частина фотографій пам’яток архітектури і культурної спадщини в рамках конкурсу «Вікі любить пам’ятки», оскільки вони захищені авторським правом. Відповідно, ми не могли поширювати ці зображення для інших країн. Законопроект зі змінами був поданий до ВРУ у грудні 2014 року, а в лютому цього року він рекомендований для розгляду депутатами за основу. Якщо у нас приймуть свободу панорами – це дасть можливість без порушення закону про авторські та суміжні права публікувати фотографії та відео архітектурних пам’яток, скульптур, пам’ятників і це буде популяризацією України в світі, повідомляє ZZ.
Повна або часткова свобода панорами діє у більшості, але не у всіх країнах Європи. Крім України свобода панорами повністю відсутня у Франції, Бельгії, Італії, Греції. Загалом, ця норма закріплена в законодавстві 83 країн світу від США до Японії. Але в багатьох країнах є чітке розмежування стосовно свободи панорами та комерційного використання фото та відео продукції зображень творів архітектури і мистецтва.
Фото Івана Пшоняка