У Тернополі обвалилась підпірна стіна: розробник проєкту назвав причину (фото, відео)

Хто відшкодовуватиме збитки — наразі невідомо

Підпірна стіна на вулиці Галицькій, 34 у Тернополі обвалилася через недотримання проєкту будівництва. Про це розповів Суспільному розробник цього проєкту Олег Фарина.

За його словами, стіну разом з будинком приймала в експлуатацію міська інспекція архбудконтролю.

Щоб збудувати стіну згідно із запропонованим проєктом, у власників квартир, які входили до споживчого кооперативу «Квітовий», не було грошей, — розповів голова ОСББ багатоповерхівки на вулиці Квітовій, 15-А Петро Грубенюк. Він каже, вартість будівництва становила майже 2,5 мільйона гривень, тому будували господарським способом.

Відколи стіна обвалилася і пошкодила автівки, минуло понад два тижні.

Богдан Безкоровайний — власник іномарки, яка, за його словами, була пошкоджена найбільше.

Бампер був побитий, ніби двері були цілі, але витягнули машину і побачили, що кришку багажника треба змінювати, її не можливо відновити. Скло побите, пластик зсередини потріскав. Бампера немає, підсилювача погнуло. Що з підвіскою — поки не знаю, — каже чоловік.

 

Фото Суспільного

Фото Суспільного

Витягати машину з-під завалів довелося самотужки, — розповідає власник авто.

Приїхали рятувальники і казали, що не витягнуть машину, бо може далі відбутися зсув. Зверталися до мерії, ЖЕКу і ОСББ. Кажуть, що стіна не на їхньому балансі й «робіть що хочете». Представники ЖЕКу обгородили місце. Ми заплатили за трактор, щоб витягнув машину, це дві тисячі гривень.

Хто відшкодовуватиме збитки — наразі невідомо, каже Богдан Безкоровайний.

У міськраді повідомили, що на місці обвалу працюють комісії. З’ясовують, хто винен в тому, що стіна обвалилася. У страховій фірмі теж кажуть, що в таких випадках не допомагають.

Архітектор Олег Заліщук розповів: підпірна стіна могла обвалитися через надмірне навантаження.

Підпірна стінка не витримала навантаження, яке було від тієї землі, що є зверху. Немає вертикальної перев'язки, тільки горизонтальна. Тому природно воно стояти не могло, тим паче, що висота, як мінімум, 4 метри. Це не монолітна підпірна стінка, а зроблена зі збірних кусків, вона апріорі не могла стояти. Це мало впасти рано чи пізно. Має бути проєктна документація, яку має розробити конструктор, який має сертифікат. Має бути виконано все відповідно до проектної документації. Документація має пройти експертизу. Якби це все було зроблено, мабуть не було б тої проблеми, яка є.

 

 

 Цю стіну за власний кошт будували члени споживчого кооперативу «Квітовий», — розповідає голова ОСББ Петро Грубенюк. - По схемі видно, що стіну проєктували разом з будинком. Потрібно було тільки зробити за проєктом. Однак, люди не мали стільки коштів, бо вклали їх в купівлю квартир, а забудовник нас кинув у 13 році будівництва і люди своїм коштом добудовували цей дім, хотіли вже закінчити, здати і поселятися. Тому за проєктом була одна схема, інший кошторис — 2 мільйони було, а люди не мали такої можливості й зробили трохи не за проєктом. Це коштувало приблизно мільйон. Ми здавали по 17,5 тисяч гривень з квартири. Проте, невиконання технічних норм ця стіна не витримала. Щоправда, це сукупність факторів, тому що були і зливи, а не було водовідведення. Стіна стояла на блоках, внизу Галицька, 34 і вона мала бути залита знизу догори, а вони поставили її на блоки. Найняли простих людей і так і добудовували ту стіну, просто за менші кошти, які могли знайти люди, — каже Петро Грубенюк.

Голова тодішнього споживчого кооперативу «Квітовий» Альона Буслович від коментарів відмовилася.

Перші тріщини на стіні з'явилися за рік до обвалу, — каже Петро Грубенюк.

Того року під підпірною стіною копали «Тернопільобленерго». Вони прокладали там 10-мегаватний кабель. Після того за рік блоки почали осуватися і в стіні з’явилися тріщини. Ми писали неодноразово в «Обленерго», щоб вони приїхали і подивилися, але вони відповіли: "ми жодних земельних робіт там не виконували.

В «Тернопільобленерго» коментувати ситуацію відмовилися.

Аби дізнатися, що робитимуть далі з підпірною стіною, кореспонденти Суспільного написали запит до міської ради. Там відповіли: «ця підпірна стіна збудована з абсолютним недотриманням затвердженого проекту і розташована на земельній ділянці, яка не перебуває в комунальній власності, що підтверджено результатом роботи місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді».

Олег Фарина — автор проєкту будівництва багатоповерхівки та підпірної стіни. Він розповів, хто проектував стіну та назвав причину її обвалу.

Цей будинок і підпірну стінку проектували в Тернополі — проектний інститут «Тернопільський Промбудпроект». Проте, виконана вона була підрядною організацією з відхиленням від проекту. Мешканці створили обслуговуючий кооператив і будували власними силами, називається господарським способом. Вони не наймали ліцензовану підрядну організацію, а наймали напряму робітникі й виконробів, допустили відхилення від проекту. Вони не зробили так звану «п'яту», а це є основний конструктив підпірної стіни, тому вона і зруйнувалася. Стіна входить в комплекс будівлі, а будівлю приймала в експлуатацію міська інспекція архбудконтролю за адресою Шевченка, 1.

За словами речниці міської ради Мар’яни Зварич, інформація про те, що будинок та підпірну стіну приймала в експлуатацію міська інспекція архбудконтролю, не відповідає дійсності.

На запитання, хто платитиме за розробку проєкту демонтажу та відновлення підпірної стіни Олег Фарина відповів:

Ми виготовили проєкт на демонтаж аварійної підпірної стінки за адресою Квітова, 15. Замовила нам проєкт міська рада, а саме, управління ЖКГ, але питання з оплатою досі не вирішене.

За словами Олега Фарини, розробка проєкту демонтажу підпірної стіни вартувала 45 тисяч гривень.

Щоб отримати відповіді на запитання, хто мав би відновити стіну та компенсувати збитки за пошкоджене авто, кореспонденти Суспільного звернулися до правозахисника Павла Вароди.

Земельна ділянка належала споживчому кооперативу - фізичній особі, яка проводила будівництво на цій ділянці. За інформацією, яку мені надали, об’єднання громадян завершувало будівництво, бо попередній забудовник не був фінансово спроможний завершити його. Люди інвестували будівництво, але воно відбувалося не за проєктом. Тому замовник і генеральний підрядник нестимуть відповідальність. Якщо не було підрядника з виконанню цих робіт, тоді, безумовно, замовник повинен власними силами відновити підпірну стінку. Бо вона обвалилася через те, що не було дотримано вимог згідно проєктної документації.

Щодо того, хто має компенсувати людям збитки за пошкоджене авто, Павло Варода розповів:

Якщо стіна не була передана на баланс Тернопільської міськради — відділу технагляду чи іншому комунальному підприємству, то нагляд за нею мало здійснювати ОСББ. Зараз треба з’ясувати, як прийняли в експлуатацію багатоквартирне будівництво з тією стіною, яка не побудована згідно з проєктом. Адже є люди, які стверджують, що стіна збудована згідно з проєктом. Є проєктант, архітектор, який склав проєкт, і є особа, яка здійснює технагляд за виконаними роботами. Якщо під час будівництва дотримали вимоги проєкту, то відповідальний за технагляд мав засвідчити, що стіна збудована згідно з проєктом. Якщо він це засвідчив, а далі інспектор держархбудконтролю засвідчив, що дійсно ці роботи виконані, то треба перевірити людей, які засвідчили, що ця стіна збудована згідно з проєктом.

Нагадаємо, підпірна стіна на вулиці Галицька обвалилася 5 липня. Інформація про це надійшла до рятувальників о 06:52. Через обвал було пошкоджено три легкові автомобілі.

Фото Терену та Суспільного, відео Терену

обвалпідпірна стіна