У Тернополі показують «Різдвяні мотиви витинанок» (фоторепортаж)
Оригінальні новорічно-різдвяні сюжети можуть побачити відвідувачі Тернопільського обласного краєзнавчого музею, де експонують тематичні витинанки.
Про це кореспонденту «Терену» розповіла наукова співробітниця музейної установи Марія Луцька.
- У ці передноворічні дні запропонували відвідувачам музею різдвяні витинанки, автор яких народна майстриня, педагог Галина Дудар. У цьому мереживі витинанок, яке зачаровує та створює казково-різдвяний настрій - силуети ангелів, колядників, а також атрибути Різдва та споруди сакрального призначення.
Витинанки, які можна побачити на виставці, майстриня виготовила із білого паперу технікою силуетного вирізання, за допомогою ножиць або спеціально загостреного ножа. Папір під час витинання складався вдвоє, це так звана, «дзеркальна симетрія», - розповіла музейниця.
За її словами, в експозиції, особливу вагу привертає досить незвичною є витинанка «Нумо колядувати, Різдво величати».
- Її композиція – горизонтальна. У центрі ажурного витвору стилізоване зображення дідуха з багатьма розгалуженнями, обабіч якого вверху ангели з сурмами, пташки, сніжинки, сільські будинки. Внизу – силуети дітей-колядників із різдвяними звіздами.
Тематичне зображення обрамлене стилізованими гілочками. Витинанку наклеєно на чорний картон, у правому нижньому куті якого, рукописні заголовні тексти, - каже Марія Луцька.
Вона додає, що у Галичині, паперові витинанки як прикраси культивувалися здавна. Цікавими тут були і фіранки-витинанки з нескладним орнаментом. Витинанки розвішували на стінах, вікнах, над дверима. Побутувала думка, що мереживо витинанки, як сито, відсіює злу енергетику, щоб до хати потрапляло тільки добро.
Нині у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається понад 100 витинанок, виконаних у різні роки. Витинанки вважаються видом народного мистецтва, яке поступово втрачається. Та поза тим, кожна із таких робіт із паперу від споглядання поліпшує настрій як дорослим, так і дітям, особливо у цей. передноворічно-різдвяний час.
Фото автора