Він знає чари, що спиняють хмари

Уже сорок років хобі цього чоловіка незмінне. Він визначає, якою буде погода народними методами. Йдеться про Івана Луцика з села Мильне на Зборівщині, повідомляє Про.те.

– Ще малим зацікавився, як прогнозувати погоду. В моєму селі жив дід, котрий тим займався. Але, як і всі люди, котрі щось знають, він не дуже хотів розповідати своїх таємниць. Я наполягав, ходив біля нього, випитував довго і нудно. І він таки розповів. Серед іншого, таке: щоби знати, якою буде зима, треба слідкувати за погодою від шостого по восьме листопада.

Тож, коли надходять ці дні, Іван Луцик майже не спить, хіба кілька хвилин дрімає, виїжджає спостерігати в поле. Співрозмовник нотує все — вологість, опади, тиск, напрямок і силу вітру… Потім визначає середні значення, вони й показують, якою буде погода. А ось навесні слідкує вже за іншим.

— Наприклад, завжди спостерігаю за деревами, зокрема, березами. Але звертаю увагу не на всі берези, а тільки на берези-жінки. Як їх відрізнити від берез-чоловіків? У неї горизонтальні гілки, котрі звисають на кінцях. Заміряю, скільки соку дає береза. Ось приклад — у 2008 році дерево давало рекордну кількість — 56 літрів на добу. Це означало, що буде потоп. Мені тоді не вірили, а потім «плавали».

Колись, каже Іван Луцик, люди частіше звертали увагу на погоду, слідкували за нею, адже вона вказувала, коли садити, збирати врожай, як готуватися до зими…

— Тепер за тим мало хто слідкує. Навіть у селі, буває, з мене піджартовують, як йду, то баби кричать: «О, той, що хмари лапає». Але то таке. Я дитина природи, і завжди любив спостерігати за нею. Звернув увагу, що висота над рівнем моря впливає на температуру — піднімешся на сто метрів вище – і температура на градус падає. Мій помічник — стоп’ятдесятирічний клен, який росте біля хати. Цього року він «показує» помірну зиму — на ньому майже нема насіння — головної поживи для снігурів, яких у наші широти з півночі приганяє холоднеча.

Звичайно, не могла не запитати співрозмовника, чого далі чекати від зими. Він зауважив, що ймовірність суворої погоди — мізерна.

— Наприклад, недавно повернулися сірі чаплі, що вже, було, вирушили на південь. Отже, значних холодів чекати не варто. Січень буде приблизно таким, як торік. До Василія (14 січня) погода нагадуватиме грудневу, а потім поверне на холод і десь на тиждень вдарять морози до 20 градусів. Далі погода передбачається такою ж, як і в грудні: без різких перепадів температур, з помірними опадами. У лютому теж має бути волого, вітер здебільшого дутиме з південного сходу. На мороз у лютому не показувало, але то такий місяць непостійний, що передбачити, в який бік поверне, важко. До речі, протягом зими переважатиме низький атмосферний тиск, що не дуже добре для людей із хворим серцем.

Анна Золотнюк.

Тернопільщиналюдинапрогноз