27 серпня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

Адамовська Марія (з дому – Олійник; 1890, с. Михалків, нині Борщівського району – 1968, м. Мелвілл, Канада) – літераторка, громадська діячка. Авторка віршів, статей, публікацій у періодиці. Представлена в “Антології Українського Письменництва в Канаді” (м. Ванкувер, 1941);

будзан

Будзан Антін (1911, с. Лозівка, нині Підволочиського району -  06. 10. 1982, м. Львів) - мистецтвознавець. Кандидат мистецтвознавства (1959). Брав участь у підготовці академічних видань з історії українського мистецтва;

Бутринський Мар’ян (1927, смт. Залізці Зборівського району -  20. 07. 1992, США) - священик, митрофорний протоієрей. Перебував у дивізії  «Галичина». Автор гімну «О щедрий Боже»;

гайдукевич

Гайдукевич Ярослава (1944, с. Золота Слобода Козівського району) -  музейний працівник, краєзнавець;

Годованець Михайло (1902, с. Устечко, нині Заліщицького району – 31. 08. 1960, м. Філадельфія, США) – адвокат, громадський діяч. Доктор права;

Дідух_Володимир_Васильович

Дідух Володимир (1979, с.Вербів Бережанського району – 31.01.2015) - український військовик, водій-санітар 128-ї гірсько-піхотної бригади (Мукачеве). Загинув 31 січня 2015 під час обстрілу з танку взводного опорного пункту. За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня;

кузич

Кузич Юрій (1940, м. Заліщики) - лікар-хірург, громадський діяч. Доктор медицини. Наприкінці 2-ї світової війни виїхав із батьками до Німеччини. Автор низки праць із хірургії;

філь

Філь Євген (1960, с. Росохуватець Підволочиського району) – громадсько-політичний діяч, підприємець, меценат. Учасник бойових дій у Афганістані (1980–81);

форгель

Форґель Михайло (1952, с. Новосілка Підволочиського району -  29. 09. 2006, м. Тернопіль) -  діяч культури, театрознавець. Заслужений діяч мистецтв України (2002).

Цей день в історії Тернопілля:

1905 р. – разом зі статтею І. Франка “Галицький селянський страйк в народній пісні” вперше була надрукована у недільному додатку до віденської газети пісня “Чому така Буряківка сумна й невесела” написана в  с.Буряківка Заліщицького району студентом Львівського університету, який приїхав до місцевого мешканця Мифодія Дмитрика.

1905 р. – внаслідок пожежі у с.Таурів Козівського району згоріли дерев’яна церква і близько 70 помешкань.

1909 р. – затверджено герб Білобожниці, яка на той час мала офіційний статус торгового містечка Чортківського повіту Королівства Галичини і Володимирії. Щит поділений перекинуто-вилоподібно: у першому синьому полі золотий коронований лев, у другому червоному полі золотий грецький, навскіс перехрещений хрест, у третьому золотому полі навпереміну дубові листки й жолуді натуральної барви.

1915 р. – в с.Завалів Підгаєцького району у бою з російськими військами загинув український поет, публіцист, громадський діяч, чотар Легіону УСС Іван Балюк. Уродженець с.Трибухівці Бучацького району. Пройшов з УСС шлях від Карпат до Дністра і Золотої Липи. Нагороджений 25 квітня 1915 р. австрійською срібною медаллю. Брав участь у виданні стрілецького журналу «Шляхи».

1915 р. – у с. Завалів відбувся переможний бій куреня УСС з російськими військами.

1941 р.  – сформовано 2-й Харківський партизанський загін, який, у жовтні 1943 року, реформовано у Тернопільське партизанське з’єднання.

1942 р. – з Чорткова депортовано в табір знищення Белжец 2120 євреїв.

1949 р. – Міністерство освіти УРСР надіслало Раді міністрів УРСР доповідну записку про хід ліквідації неписьменності і малописьменності в західних областях Української РСР. В тому числі, йшлося про завершення ліквідації неписьменності у Тернопільській області. Залишилося ненавчених у західних, Ізмаїльській, Чернівецькій і Закарпатській областях близько 200 тис. чоловік.

1950 р. – до Ордену Братів Менших капуцинів у Кракові вступив уродженець с.Нова Гута Монастириського району, майбутній ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької Церкви єпископ Станіслав Падевський.

1991 р. – Президія Верховної Ради України ухвалила передати архіви Комуністичної партії України (КПУ) на державне зберігання. Архів Тернопільського обласного комітету КПУ було перетворено у відділ громадських організацій держархіву області. У результаті архів поповнився 1 451 фондом, 153 045 справами.

1995 р. – у м.Бережанах відкрито літературно-меморіальний музей Богдана Лепкого.

27 та 28 серпня 2011 р. – в Тернополі відбувся Чемпіонат Європи з водно-моторного спорту.

2006 р. – відбувся перший фестиваль-конкурс стрілецької та повстанської пісні  «Дзвони Лисоні» на г. Лисоня Бережанського району, присвячений 90-річчю битви Леґіону УСС із російськими військами (14. 08.–04. 09. 1916).

В Україні сьогодні відзначають День авіації.

В останню суботу серпня відзначається День авіації України. Це фактично професійне свято всіх авіаторів країни, які несуть військову або цивільну службу на авіапідприємствах та авіалініях. Вперше це свято відзначали в 1993 році — після виходу відповідного президентського указу від 16 серпня.

день авіації

В Україні ефективно функціонує повний авіаційний цикл. У країні створено систему державного регулювання авіації, ведеться підготовка авіаційних кадрів, діють підприємства з виготовлення літаків. Крім того, в Україні розвинена мережа аеропортів, завдяки чому авіаційний рух покриває 730 тисяч квадратних кілометрів.

До складу Військово-морських сил України входить морська авіаційна бригада і морська вертолітна ескадрилья. Підготовкою майбутніх авіаторів у країні займаються фахівці кількох навчальних закладів. Зокрема, це Національний Авіаційний Університет, Державна льотна академія України, Національний Аерокосмічний Університет і Міжнародний Авіаційний центр підготовки. Співробітники та курсанти цих вузів також відзначають День авіації.

Легендою світової авіації вважається український літак «Мрія».

А ще сьогодні День незалежності Республіки Молдова.

Саме 27 серпня 1991 року парламент Молдови затвердив текст Декларації про незалежність країни. Молдова стала незалежною від СРСР після країн Прибалтики, Грузії, України та Вірменії. Тепер щороку 27 серпня країна святкує свято незалежності.

молдова

На міжнародному рівні Молдову визнали інші держави в грудні 1991 року. Приводом для цього став розпад Радянського Союзу і підписання Біловезьких угод. У числі перших Республіку Молдова визнали і Сполучені Штати Америки.

Із часом країна увійшла до складу нового міждержавного об'єднання — СНД. У 1992 році вона стала членом ООН і ОБСЄ. Потім Молдову прийняли до Ради Європи, а також до Організації чорноморського економічного співробітництва. Не так давно країна увійшла до складу Всесвітньої торговельної організації.

День незалежності Молдова відзначає завжди урочисто. У церкві обов'язково проводиться святковий молебень. Цього дня також згадують тих, хто став жертвою придністровського конфлікту. Традиційно на центральних площах міст проводяться мітинги і паради.

Іменини сьогодні святкують Аркадій, Федот, Михей, Олімпіада, Маркел.

Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоіменини